"Борг Януковича" привів Україну і РФ до англійського суду: чим це може відгукнутися Києву

Ключовим показником того, які наслідки матиме для України цей судовий розгляд, буде позиція МВФ, вважають експерти

Росія і Україна так і не змогли домовитися про "борг Януковича" і Москва вирішила звернутися за допомогою до британської Феміди. На думку експертів, рішення суду можливо доведеться тримати не один рік і у сторін залишається можливість прийти до компромісу, але поки їх позиції дуже розходяться.

У середу, 18 лютого, міністр фінансів РФ Антон Силуанов повідомив, що його відомство подало до Високого суду Лондона позов про стягнення заборгованості з України по так званому кредиту Януковича.

Реклама

"Сьогодні Мінфін Росії подав судовий позов проти України до Високого суду Лондона з метою стягнення заборгованості по облігаціях України номінальною вартістю $3 млрд і відшкодування судових витрат РФ", – сказав він.

Міністр пояснив, що на такий крок Москва пішла, оскільки Київ не готовий вести переговори в дусі "доброї волі".

У Мінфіні України, в свою чергу, заявили, що країна має намір і повністю готова рішуче відстоювати свої інтереси з питання даних єврооблігацій в англійському суді.

Реклама

Як відомо, історія почалася з того, що в грудні 2013 року екс-президент України Віктор Янукович відвідав РФ, де серед іншого домовився про 15 млрд. дол. кредиту. Українські євробонди (під 5% річних) на цю суму мав викупити Фонд національного добробуту РФ. Тодішня українська влада встигла отримати з цієї суми 3 млрд. дол.

Термін по виплаті отриманої суми закінчувався в грудні минулого року. Разом з тим, в минулому році в рамках зобов'язань взятих на себе перед МВФ Україна домовилася з усіма своїми кредиторами про реструктуризацію боргу – частина боргу була списана. Виплати по залишку відстрочені на 4 роки.

Такий же підхід був запропонований і РФ, проте Москва запропонувала свій варіант реструктуризації: рівномірне повернення боргу протягом трьох років з 2017 по 2019 роки. При цьому західні країни повинні виступити гарантами цих виплат.

Реклама

А в українському Мінфіні повідомили, що Київ не може прийняти таку пропозицію, оскільки згідно з програмою співпраці з МВФ, реструктуризація боргу для всіх кредиторів повинна відбуватися за однією схемою.

У підсумку, 18 грудня 2015 року Україна оголосила мораторій на виплату всіх боргів перед РФ, включаючи борг, взятий урядом Януковича-Азарова в 2013 році.

putin_yanukovich1

Янукович і Путін. Фото: AFP

Позиції сторін

Позиція РФ зараз зводиться до того, що борг України є офіційним, і як зазначає Силуанов, за усталеною міжнародною практикою офіційний кредит РФ "не повинен був бути включений в недавню реструктуризацію боргу України перед приватними кредиторами.

"РФ повинні були бути запропоновані кращі умови, ніж комерційним кредиторам", – стверджує Силуанов.

У зв'язку з тим, що Київ кращих умов не пропонує, Москва вважає, що Україна не може стверджувати, що готова сумлінно вести переговори.

"Ми багато разів заявляли про готовність обговорювати можливість двостороннього (позасудового) врегулювання питання погашення Україною своїх зобов'язань перед Росією. Але, на жаль, Україна виявилася не готова вести переговори в дусі "доброї волі", до чого її закликали не тільки ми, а й МВФ. Тому єдине вирішення питання – звернення до суду, що і було зроблено", – заявив Силуанов.

Російський прем'єр Дмитро Медведєв раніше заявляв, що з юридичної точки зору Україна знаходиться в стані дефолту, "а це значить, що Росія може домагатися повернення простроченої заборгованості в судових інстанціях".

Не можна сказати, що Україна не була готова до такого повороту подій. Ще в кінці минулого року Кабінет міністрів дозволив Міністерству юстиції найняти юристів для захисту інтересів країни в разі виникнення судових спорів за цим боргом.

А міністр фінансів України Наталія Яресько підкреслила, що кращих умов для РФ в порівнянні з іншими кредиторами бути не може. "Але це не означає, що угода повинна бути ідентичною. Але чистий економічний результат повинен бути таким самим", – цитує агентство слова Яресько.

Крім того раніше в МЗС України заявляли, що судовий процес у Лондоні допоможе Києву довести, що так званий кредит Януковича був хабарем.

За інформацією агентства Bloomberg, Мінфін Німеччини, який виступає посередником в переговорах по "боргу Януковича", передав російській владі пропозиції України щодо реструктуризації боргу. Однак російську сторону пропозицію України не влаштувало, в Мінфіні Росії відзначили, що не можуть вважати цей крок "початком сумлінних переговорів, оскільки українська сторона не визнає офіційний статус боргу".

На думку експертів, рішення РФ не означає закінчення переговорного процесу, це скоріше черговий крок у переговорах.

Це демонстрація того, що РФ буде просувати свої умови і своє бачення. Це не є щось надзвичайне. Це як раз природна практика: якщо на перших етапах не виходить швидко прийти до якогось рішення, то завжди робиться наступний крок, це звернення в судові інстанції", – пояснив Сегодня.ua директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин.

При цьому рішення суду можна буде чекати і два, і три роки, додає президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. "Суди ці досить тривалі і результат може бути найнесподіванішим, як на користь України, так і на користь РФ. На англійський суд вплинути не можна і він не враховує якісь політичні моменти", – пояснив він Сегодня.ua.

Так що у сторін залишається можливість для досягнення компромісу і без рішення суду, хоча знайти його буде досить складно, зазначає Василь Юрчишин. "Якщо борг приватний, або прирівняний до приватного кредиту (саме таку позицію в цьому питанні займає Київ, – ред.), то тоді природно, що реструктуризація повинна відбуватися на загальних умовах, оскільки більшість кредиторів погодилися. Також будемо заявляти, що РФ є агресором і надавати агресору вигідніші умови, ніж іншим кредиторам, це мало хто це зрозуміє і схвалить", – вважає експерт.

Саме те, що в суперечці по "боргу Януковича" сьогодні більше політики, ніж економіки, і є ключовою проблемою, чому сторони не можуть домовитися, додає Олександр Охрименко. З одного боку, за його словами, досить різку і не цілком конструктивну позицію в переговорах займає Київ, а й Москва керується аж ніяк не економічною доцільністю. "3 млрд. дол. для РФ – це незначна сума, тільки в 2014 році РФ виплатила нерезидентам 104 млрд. Це чиста політика", – пояснив експерт.

Які наслідки для України

При цьому, як відзначають експерти, ключовим показником того, які наслідки матиме для України це судовий розгляд, буде позиція МВФ – отримає або не отримає Київ черговий транш.

Як відомо в минулому році МВФ трохи змінив свої правила кредитування, то в тому числі дозволило Україні оголосити мораторій на виплату російського кредиту без порушення співпраці з Фондом. "Раніше за умовами МВФ, якщо допускався дефолт за суверенним боргом (фактично те, що сталося з боргом Януковича, коли Україна відмовилася його виплатити, – ред.), то МВФ припиняв співпрацю з такою країною, припиняв фінансувати кредитні програми в ній. Зараз внесена зміна до статуту МВФ, яке дозволяє йому продовжувати фінансувати існуючі у нього програми з такою країною, навіть якщо допущено дефолт за суверенним боргом", – пояснив Сегодня.ua економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь.

При цьому Україна, як вважає Василь Юрчишин, виконує важливу вимогу в такій ситуації – сумлінно намагається домовитися з РФ, відповідно і співпрацю з Фондом триватиме. "Сумлінно, не означає, що вже на наступний день домовилися і прийняли рішення. Тут Україна має деяку моральну перевагу, оскільки реструктуризація відбувалася за участю МВФ і за участю міжнародних фінансових інститутів. Ці питання обговорювалися. Мало хто і припускав, що РФ погодиться на загальні умови по реструктуризації", – зазначив економіст.

Разом з тим саме невирішеність суперечки з РФ і перехід його в площину судових розглядів може послужити негласною причиною для Фонду притримати виділення нового траншу, вважає Олександр Охріменко. "Ми проводитимемо консультації, зустрічі, але грошей не буде, хоча там причина буде інша", – зазначив він.

Як відомо, раніше МВФ пригрозив зупинити свою роботу в Україні, якщо не будуть тривати реформи. А міністр фінансів Наталія Яресько повідомила, що Адміністрація президента України і Кабінет міністрів зараз розробляють "дорожню карту" реформ в країні для Фонду.

Але ж сьогодні саме від МВФ багато в чому залежить питання подальшого кредитування України, зазначає Василь Юрчишин. "Можна по-різному ставиться до МВФ, але зараз на жаль альтернативи Фонду немає. Надання МВФ кредиту, нехай невеликого, в розмірі одного траншу, буде символом співпраці і сигналом для інших міжнародних фінансових інститутів кредитувати Україну", – пояснив він.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,40
49,40
50,90
27,89
51,50
49,38
50,05
26,74
53,09
51,09
51,20
27,10
53,12
51,35
51,51
26,98
53,68
52,29
53,68
28,29
56,99
54,99
54,99
28,60
56,99
54,99
54,99
28,64
57,88
54,39
54,49
27,65
58,99
56,99
55,99
27,98
-
48,83
49,05
26,74
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

51027.69

Dogecoin (DOGE)

0.08

Ethereum (ETH)

2947.32

Litecoin (LTC)

69.43

Ripple (XRP)

0.54

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти