Доходи України: є привід для оптимізму, але чи надовго

3 травня 2018, 07:42

Олександра Романюк Олександра Романюк

Експерти попереджають: кінець року може зіпсувати статистику

Україна долає кризу 2014-2015 років і поступово починає поліпшувати свої макроекономічні показники. Такий висновок можна зробити, зокрема, за даними про валовий національний дохід України (ВНД) за 2017 рік, які оприлюднив Укрстат.Валовий національний доход являє собою, фактично, суму ВВП (вартість виробленої продукції, виплачених зарплат, податків тощо) і сальдо закордонних виплат (різниця між доходами з-за кордону і виплатами за кордон). Якщо до країни залучається грошей більше, ніж йде з неї (наприклад, гроші зарубіжних інвесторів), сальдо позитивне, і ВНД більше ВВП. Якщо ж виплати (наприклад, за міжнародними кредитами та за імпортні товари) більше доходів з-за кордону – сальдо негативне.

Зростання ВНД становило 25% в гривні і 17% в доларах. Це прорив?

Реклама

2017 року валовий національний дохід України виявився менше ВВП 2 959 460 млн грн. ВВП, нагадаємо, становив 2 982 920 млн грн. Проте ВНД-2017 виявився на 25% вище, ніж 2016 року, коли він дорівнював 2,36 трлн грн.

Однак дані в гривні не надто показові. За "гривневою" статистикою Україна демонструвала зростання ВНД навіть в кризові роки. А ось дані в доларовому вираженні більше відповідають реальності. Зокрема, ВНД кожної країни в доларовому еквіваленті служать базовим показником для світової статистики і рейтингів, в тому числі за рівнем життя.

У доларовому вираженні ВНД України 2017 року становить понад 111 млрд дол., якщо вважати за середньорічним курсом (дані за 2017 рік засновані на розрахунках сайту "Сегодня", а не на офіційній статистиці. – Ред.). З 2016-го цей показник був значно нижче – 92,3 млрд дол. З 2016-го, порівняно з 2015 роком, ВНД підріс тільки на 2,4 млрд, а 2017-го – відразу на 18,7 млрд, або близько 17%.

Правда, на сьогодні ми поки не досягли навіть показника 2014 року, коли почалося падіння економіки (ВНД впав зі 187,7 до 132 млрд дол.). Зате впритул наблизилися до показника попереднього кризи – 2009 року (114,8 млрд дол.).

Реклама

ВНД на душу населення також збільшився набагато більше, ніж 2016 року. 2014 року на одного українця приходилося 2940 доларів валового національного доходу, 2015-го – тільки 2013 дол. З 2016-го цей показник вперше став зростати після кризи, але зростання становило всього 3%. А ось за підсумками 2017-го валовий національний дохід на душу населення показав зростання більш ніж на 20% і становив понад 2500 доларів.

За світовими мірками ми на рівні 1979 року

Тенденція обнадійлива, хоча радіти рано: це всього 60% від докризового 2014-го року, коли ВНД на душу населення становив 4160 доларів.

Якщо говорити про світові цифри, то на кінець 2016 року середній по світу ВНД дорівнював 10 153 доларів. Показник в 2500 дол. на душу населення – це рівень світового ВНД 1979 року.

Проте якщо 2016 року ми серйозно відставали від середнього показника по Східній Європі (2437 дол.), то 2017-го вже наблизилися до нього. Тож в міжнародних рейтингах, які базуватимуться на даних ВНД за 2017 рік, Україна може суттєво поліпшити свої позиції.

"Показники 2017 року ВНД, ВНД на душу населення поліпшать позиції України в міжнародних рейтингах. Хоча і не радикально", – говорить президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

Реклама

Серед європейських країн Україна обганяє за ВНД тільки Молдову і Білорусь, а за ВНД на душу населення – лише Молдову.

Експерт звертає увагу, що, порівняно з 2013 роком, Україна все ще показує досить низькі результати. І, щоб хоча б повернутися до докризових позицій, на думку Олександра Охріменка, знадобиться ще кілька років.

За методологією Світового банку, бідними вважаються країни з рівнем доходу на душу населення 1035 доларів, середніми – з доходом від 1036 до 12 615 дол, багатими – з доходом понад 12 616 дол. Згідно з цією класифікацією, Україна була і залишається країною з середніми доходами.

ООН поділяє країни на 4 групи. Валовий національний дохід на душу населення менше 1045 дол. вважається низьким, від 1046 до 4125 дол. – нижче середнього, від 4126 до 12 745 – вище середнього, і понад 12 746 – високим. Згідно з цією класифікацією ми були і залишаємося країною з доходами нижчими за середні.

Експерти: кінець року може все зіпсувати

Втім, міжнародні рейтинги – далеко не головне. Набагато важливіше, наскільки жителі країни відчувають на собі позитивні тенденції в статистиці. А ось з цим, на думку експертів, є проблеми.

"Валовий національний дохід зріс насамперед за рахунок підвищення цін", – вважає Олександр Охріменко.

Реклама

Співзасновник і директор економічних програм "Українського інституту майбутнього" Анатолій Амелін бачить кілька причин показників ВНД, що поліпшилися.

"За уточненими даними статистики, зростання ВВП минулого року був всього 2,5%. Це реальна вартість продукту, який був вироблений в Україні минулого року. А ті цифри ВНД, які вийшли, – це в тому числі наслідок інфляції. Плюс значно зросли надходження від фізичних осіб з-за кордону. Якщо раніше Україна отримувала по 4-5 млрд доларів за рахунок грошових переказів людей, які виїхали на заробітки, то минулого року – близько 9 млрд", – говорить Анатолій Амелін.

Також, за словами експерта, до поліпшення показників привела ревальвація гривні:

"Минулий рік ми повинні були закінчити з гіршими показниками курсу долара, але гривня зміцнилася. В результаті доларові показники покращилися. Але це тільки цифри. Про реальну ситуацію в економіці говорить зростання ВВП, а цей показник у нас набагато скромніший".

Експерт також нагадує, що, за різними підрахунками, від 35 до 40% української економіки перебуває в тіні, а значить, дані статистики не можна вважати точними на 100%. Проте, за його спостереженнями, є низка непрямих показників, що підтверджують зростання ділової активності.

"Наприклад, обсяг капітальних інвестицій минулого року перевищив 16 млрд доларів, що на 20% більше показника 2016 року. Ще один позитивний індикатор – зростання реальних заробітних плат. З одного боку, йде зростання мінімальних зарплат, що впливає на виведення зарплат з тіні і поліпшення статистики. Але з іншого боку, зарплати стали зростати ще і внаслідок трудової міграції та дефіциту фахівців робочих спеціальностей. Причому зростання зарплат перевищило темпи зростання економіки. А це стимулює інфляційні процеси. Тобто грошей стає більше, а продукту більше не стає. І ми маємо інфляцію, що (вже вкотре) призводить до підвищення Нацбанком облікової ставки як інструменту подорожчання грошей і зменшення грошової маси в обігу", – говорить Анатолій Амелін.  

До кінця року, на думку експерта, ситуація може погіршитися через те, що на Україну чекають значні виплати за зовнішніми боргами.

"Це істотно змінить і валютний курс, і будуть задіяні золотовалютні резерви НБУ, що посилить ризики української економіки і погіршить рейтинги країни. Дефолту цього року ми не очікуємо, але погіршення показників, що показують стабільність української економіки і золотовалютної системи, погіршуватимуться. Сальдо платіжного балансу буде негативним. Тому до кінця року кількість негативних факторів статистику все-таки підкоригують в негативну сторону", – вважає Анатолій Амелін

"Це істотно змінить і валютний курс, і будуть задіяні золотовалютні резерви НБУ, що посилить ризики української економіки і погіршить рейтинги країни. Дефолту цього року ми не очікуємо, але погіршення показників, що показують стабільність української економіки і золотовалютної системи, погіршуватимуться. Сальдо платіжного балансу буде негативним. Тому до кінця року кількість негативних факторів статистику все-таки підкоригують в негативну сторону", – вважає Анатолій Амелін.

За його словами, ключовим індикатором позитивних змін в українській економіці є приплив іноземних інвестицій. А цей показник минулого року якраз знизився з 3,5 до 2 млрд доларів.

Незалежний експерт і аналітик Борис Кушнірук вважає, що за нинішньої моделі економіки Україні не "загрожує" розвиток прискореними темпами.

"Наша економіка сировинна і вкрай залежна від цін на сировину на світових ринках. Якщо ціни впадуть – все обвалиться само собою. А в уряду, на жаль, немає стратегії розвитку бізнесу і економіки. Крім того, я вважаю помилковою політику НБУ, який сподівається монетарними інструментами подолати немонетарну інфляцію. Все це може призвести тільки до стагнації економіки. І якщо дивитися за показниками першого кварталу 2018 року, можна говорити, що економіка вже фактично в режимі стагнації. Впала промисловість, впав навіть експорт, який зростав останні 2 роки. Після такого глибокого падіння, яке було в 2014-2015 роках, нам потрібно розвивати економіку прискореними темпами. А я сумніваюся, що цього року ми отримаємо навіть 3-3,2% зростання ВВП, як прогнозував МВФ", – зазначає експерт.

Зазначимо, недавно Україна потрапила до трійки найдешевших країн світу.

Нагадаємо, раніше сайт "Сегодня" розповідав, скільки Україна винна Євросоюзу і МВФ, і коли можливе отримання нового кредиту.

Також нещодавно ми писали про те, про яку заробітну плату мріють українці.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти