"Бюджетний" курс долара і привид грошей МВФ: що змінилося в Україні за тиждень

22 вересня 2018, 09:01

Нові будинки дозволили будувати без сміттєпроводів, а ставки по депозитах зросли

Тиждень, що минаєвУкраїнізапам'ятається нетількипопереднімирішеннями Верховної Ради про внесення змін до Конституції.Цінововведеннябудутьвтіленівжиттяне найближчим часом.Аосьновібудівельнінормипожитловимбудинкамвжевступиливсилу.Крімтого,бувопублікованийтекстпроектубюджету-2019,амісіяМВФзавершилароботувУкраїні.

Реклама

Сайт"Сегодня"зібравТОП-5економічнихновин тижня,яківимоглипропустити.

1. Місія МВФ: транш чи не транш

ТехнічнамісіяМВФ19вереснязавершилароботувУкраїні.БагатоЗМІпоспішилизаявити,щопереговоризавершилисяневдалодляУкраїни.Офіційнихзаяввідукраїнськогокерівництваз цього приводупрактично небуло-цеідалопідставигадати.

Одні ЗМІ, їх експерти або "джерела" вважають "невдачею" то, що місія МВФ покинула Україну, позбавити її грошей. Інші стверджують, що Україна просила про заміну однієї кредитної програми на іншу, але візитери не погодилися. Треті кажуть про якусь "нову умову", яку нібито висунув МВФ (втім, не називаючи цю умову).

Насправді технічна місія не уповноважена вирішувати подібні питання. Її завдання – зібрати інформацію, отримати відповіді на питання, що цікавлять МВФ і, повернувшись в штаб-квартиру, підготувати доповідь за підсумками візиту. Рішення про виділення грошей (позитивне чи негативне) приймає Рада директорів МВФ. Як і про продовження / заміні / припинення програм допомоги.

Один з небагатьох причетних до переговорів, хто повідомив своє бачення про досягнуті домовленості, – глава "Нафтогазу" Андрій Коболєв. За його словами
, досягнута принципова домовленість по одному з найбільш гострих питань – цінах на газ.

Такожофіційну заявузробивофіційнийпредставникМВФДжерріРайс.Однакзйогослівможназрозумітитільките,щоМВФ небудервативідносинизУкраїною.Зайогословами,переговоритривають.СловаРайсапідтвердивіпостійнийпредставникМВФвУкраїніЙостаЛюнгман.Вінзазначив,щомісіяМіжнародноговалютногофондувУкраїніпровелаконструктивнідискусії.

Реклама

Докладніше про перспективироботизМВФчитайтенасайті"Сегодня"вматеріалі "МВФ і Україна: чому нам точно виділять черговий транш".

2. "Бюджетний" курс долара vs. бізнес

ПрогнознийкурсдоларавУкраїнінакінець2019року становить29,4грн.Такірозрахункимістятьсявпроектізакону"ПроДержавний бюджетУкраїни"на2019рік,підготовлений КабінетомміністрівУкраїни.

Ценижче,ніжзакладалосяна2018рік(30,1грн/дол.)

В НБУ вже прокоментували "бюджетний" курс долара. ЯкнагадавглаваРадиНацбанкуБогданДанилишин,цейпоказникєсутотехнічним.

В тренді
ОПЕК+ домовився про видобуток нафти. Ціни вже рвонули вгору

Розрахунки бюджету здійснені з використанням прогнозного (технічного показника) курсу на кінець року. У проекті зазначається, що в поточному році обмінний курс гривні залишався відносно стабільним з сезонними коливаннями – 26,8 грн за долар в середньому за січень-серпень 2018 року. Зазначений показник є суто технічним для розрахунку доходної частини державного бюджету на 2019 рік", – пояснив Данилишин.

Він також нагадав, що курс гривні визначає ринок. Курс залежить безпосередньо від пропозиції валюти з боку експортерів та інших продавців валюти та попиту на валюту з боку імпортерів і інших покупців валюти.

Але, не дивлячись на те, що в проекті бюджету-2019 курс долара розрахований на рівні 29,4 грн, український
бізнес закладає на 2019 рік вартість долара на рівні 30 грн. Підприємціне налаштованінавеликіінвестиціївнаступномуроці.

3. Сміттєпроводи і сходи біля під'їздів як пережиток минулого

Реклама

20 вересня вступила в силу нова редакція державних будівельних норм (ДБН) по житлових будинках.

Ці правила скасовують обов'язкове проектування сміттєпроводів. Нові правила відносяться до проектування нових будівель та реконструкції існуючих.

Також скасовується обов'язкове проектування порога при вході в житловий будинок. До цього в ДБН було прописано, що підлога приміщень при вході в будівлю повинна бути не менше 0,15 м вище тротуару. Стара норма була необхідною для водовідведення, однак сучасні технології дозволяють забезпечити якісне водовідведення без створення таких бар'єрів.

"Це лише створює зайві бар'єри для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення і взагалі для багатьох", - відзначав раніше заступник міністра регіонального розвитку Лев Парцхаладзе.

Крім того, дозволено засклення балконів і лоджій, а також проектування ліфтів з житлової частини будинків в підземні паркінги, вбудовані в будинки.

А ось основна частина нових будівельних норм вступила в силу ще 1 вересня 2018 року
:

4. Ціни на цукор в "вільному плаванні" 

Також з 20 вересня в Україні припинило діяти держрегулювання цін на цукор іцукровий буряк.Так,вступиввсилуЗакон"Провизнаннятакими, що втратиличинність, деякихзаконівУкраїни щодо державного регулюваннявиробництваіреалізаціїцукру".

Этот документ признает недействительными нормы Закона "О государственном регулировании производства и реализации сахара", которыми ограничиваются поставки сахара на внутренний рынок и устанавливаются минимальные цены на сахар и сахарную свеклу.

Реклама

Скасуваннядержрегулюванняцінавторидокументааргументувализниженнямспоживанняцукруукраїнцями.Ранішемиписалипро те,щозаостаннівісімроківукраїнці скоротили вживання цукруна21%.Якщов 2005 роціукраїнціспожили1,79млн тонн,тов 2017році споживанняне досяглоіодногомільйонатонн,склавши956тис.тонн.

5. Ставки по депозитах: вигода росте

"Мертвий"сезоннадепозитномуринкузакінчивсябанкіри почали масово підвищувати ставки по депозитах внацвалюті.Деякіфінустановитакожпідняливідсоткиза валютними вкладами.

Так, за перші два тижні вересня середні ставки за річними гривневими вкладами виросли відразу в дев'яти банках. Банки не зважали: прибутковість депозитів в деяких банках підросла на 1-2% річних. У шести з цих банків подорожчали вклади і на інші терміни.

В цілому по 31 банку, які беруть участь в дослідженні, середні ставки за річними депозитами у гривні виросли на 0,31% річних. У Нацбанку обіцяють: це не межа. Вже скоро фінустановам стане не вистачати грошей, і ставки за гривневими вкладами виростуть ще більше помітно.

В цілому ставки по депозитах у валюті поки залишаються на історичному мінімумі. Але ті, у кого є валютні заощадження, можуть заробити двічі – отримати дохід за рахунок зростання курсу і за рахунок відсотків по депозиту в банку
.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти