Бюджет-2020: наскільки підвищиться добробут українців

Якщо прожитковий мінімум збільшать до реального рівня, багато соцвиплат автоматично зростуть удвічі

Представлений 20 вересня в Верховній Раді проект державного бюджету України на 2020 рік, за оцінками багатьох експертів, не демонструє особливих проривів в ключових областях і, всупереч обіцянкам представників нової влади, поки мало чим відрізняється від бюджетів минулих років. Однак навряд чи Україна житиме наступного року саме з цього бюджету. Представляючи документ, і прем'єр-міністр Олексій Гончарук, і міністр фінансів Оксана Маркарова заявляли, що до 18 жовтня, коли заплановане друге читання законопроекту, він зазнає істотних змін, в тому числі за базовими показниками. В оновленому проекті бюджету повинні знайти відображення законодавчі нововведення, які активно приймаються з початку роботи Верховною Радою, а також програма діяльності нового уряду, яку повинні представити вже через кілька днів – до 29 вересня.

Реклама

Наразі про те, як саме зміниться проект бюджету, можна судити тільки за заявами офіційних осіб. І ці заяви надихають. Сайт "Сьогодні" поцікавився, як може змінитися рівень життя українців, якщо всі ці заяви дійсно будуть відображені в оновленому законопроекті. Розглянемо основні соціальні показники.

Прожитковий мінімум

Згідно з нинішнім проектом держбюджету, в 2020 рік ми повинні увійти з прожитковим мінімумом, закладеним ще колишнім урядом. Сьогодні цей показник становить в середньому 1936 грн, а з 1 грудня зросте до 2027 грн. З цієї ж цифрою ми увійдемо і в січень (так відбувалося і раніше). Потім протягом року прожитковий мінімум передбачається підвищити двічі: з 1 липня – до 2118 грн, а з 1 грудня – до 2189 грн. Загалом підвищення за рік становитиме всього 162 грн, або 8%. Це всього на 3% вище прогнозованої на наступний рік інфляції (5%).

При цьому в первинному проекті бюджету Кабміну було доручено "вжити рішучих кроків", щоб 2020 року розмір прожиткового мінімуму був наближений до його реальної величини. Передбачалося, що реальний прожитковий мінімум на той час становитиме близько 4251 грн.

Реклама

Можливо, в оновленому бюджеті ми побачимо істотніше зростання прожиткового мінімуму – до розміру реального. Як заявила днями представник Кабміну у Верховній Раді Ірина Верещук, "прем'єр поставив амбітне завдання збільшити до 4,5 тис. грн".

Про це ж говорила і міністр соціальної політики Юлія Соколовська.

"Наш уряд чесно визнав, що реальний прожитковий мінімум не відповідає фактичному рівню! За статистикою 2018 року, близько 28% населення України живуть за межею бідності... Ми проаналізували законодавство – в нинішній системі до прожиткового мінімуму прив'язано багато різних виплат: з посиланням на нього сьогодні діють понад 100 нормативно-правових актів. Крім цього, величина прожиткового мінімуму застосовується і при оподаткуванні... Отже, сьогодні прожитковий мінімум фактично втратив функцію визначення мінімального рівня забезпеченості, а став швидше фінансовим показником. Більш того, ми розуміємо, що методологія визначення прожиткового мінімуму потребує осучаснення. З цією проблемою потрібно боротися", – написала Юлія Соколовська на своїй сторінці в Facebook.

Реклама

Нагадаємо, в серпні, за розрахунками Міністерства соцполітики, фактичний розмір прожиткового мінімуму становив 3669 грн, а з урахуванням комунальних платежів – 4208 грн. Це відповідно на 90% і на 117% більше того "прожиткового мінімуму", за яким розраховуються сьогодні соціальні платежі. При цьому для дітей до 6 років фактичний прожитковий мінімум за серпень нарахували в 3239 грн, для дітей від 6 до 18 років – 4211 грн, для працездатних осіб – 3802 грн без комуналки і 4722 грн – з комунальними послугами, для непрацездатних осіб – 3110 грн.

До кінця 2020 року ці цифри, зрозуміло, зростуть як мінімум на рівень інфляції. Так, за 8 місяців 2019 року фактичний прожитковий мінімум зріс на 5,6% (на 226 грн), а з урахуванням комуналки – на 6,5% (на 256 грн). Значить, до кінця 2020 року реальний прожитковий мінімум дійсно може дорости до 4500 грн.

Якщо пропорційно зростуть і показники прожиткового мінімуму для всіх соціальних і демографічних груп, то до кінця 2020 року прожитковий мінімум для дітей до 6 років може становити близько 3466 грн, для дітей від 6 до 18 років – 4505 грн, для працездатних – 5052 грн (з комунальними послугами), для непрацездатних – 3328 грн.

Одночасно повинні збільшитися і соціальні виплати.

Пенсії і соцвиплати

Сьогодні мінімальна пенсія дорівнює розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. Згідно з поданим до Верховної Ради законопроекту, мінімальна пенсія для тих, кому вона оформлятиметься 2020 року, може становити на початку року – 1638 грн, з 1 липня – 1712 закарпатцям грн, з 1 грудня – 1769 грн.

Якщо прожитковий мінімум все-таки буде підвищений до розміру фактичного, як обіцяють в Кабміні, це означає, що до кінця року мінімальні пенсії можуть становити близько 3328 грн (нагадаємо, ці цифри – виключно розрахунки сайту "Сьогодні", які передбачають збільшення нинішнього фактичного прожиткового мінімуму на відсоток інфляції).

Таким же може бути і розмір соцдопомоги для осіб з інвалідністю – він теж становить 100% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.

Відповідно, повинні будуть збільшитися і інші соціальні виплати. Наприклад, мінімальний розмір аліментів (від батька – 100% прожиткового мінімуму для дитини, залежно від віку, від держави – 50%), допомога малозабезпеченим (до 75% прожиткового мінімуму), одиноким матерям і т.д.

Після істотного підвищення прожиткового мінімуму, ймовірно, постане питання і про нову індексацію пенсій тим, хто вийшов на заслужений відпочинок до 2020 року. В іншому випадку їх виплати виявляться значно меншими порівняно з виплатами тих, кому пенсії тільки буде призначено 2020 року.

Зарплати

Відповідно до проекту держбюджету на 2020 рік, з 1 січня мінімальна заробітна плата в місячному вимірі повинна підвищитися до 4723 грн, а в погодинному – до 28,31 грн. На відміну від прожиткового мінімуму, який може підвищуватися кілька разів на рік, мінімальна зарплата у нас традиційно встановлюється законом про держбюджет на весь календарний рік.

Стаття 9 закону "Про оплату праці" вимагає, щоб мінімальна зарплата встановлювалася в розмірі, не нижчому від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

У нас вважається, що мінімальна зарплата давно і набагато перевищує прожитковий мінімум. Але це якщо говорити про "розрахунковий" прожитковий мінімум. Якщо ж згадати про існування фактичного, то тут не все так однозначно. Наприклад, на нинішній 2019 рік мінімальна зарплата визначена в розмірі 4173 грн. При цьому фактичний прожитковий мінімум для працездатних осіб ще в грудні 2018-го був вище мінімальної зарплати: 4349 грн, з урахуванням обов'язкових платежів. А про те, що вважати потрібно прожитковий мінімум саме з обов'язковими платежами, говорить та ж ст. 9 закону про оплату праці:

"Розмір мінімальної заробітної плати визначається з урахуванням потреб працівників та їх сімей, вартісної величини достатнього для забезпечення нормального функціонування організму працездатної людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування, мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості, а також загального рівня середньої заробітної плати, продуктивності праці та рівня зайнятості".

У серпневих цінах фактичний прожитковий мінімум для працездатної людини, з урахуванням обов'язкових платежів, становив 4722 грн. До січня 2020-го, з поправкою на інфляцію, він може підвищитися приблизно до 4750 грн, а до кінця року, за нашими розрахунками, – до 5052 грн. Таким чином, закладений на 2019 рік обсяг мінімальної зарплати – 4723 грн – приблизно відповідав прожитковому мінімуму в серпні 2019-го. І вже на початку року вона буде менше реального прожиткового мінімуму, а до кінця року розрив зросте ще більше.

Віце-прем'єр з соціальних питань в колишньому уряді Павло Розенко, залишаючи свій пост, заявляв, що бачить передумови для підвищення 2020 року мінімальної зарплати до 7000 грн. Чи будуть переглянуті ці цифри в проекті держбюджету до другого читання, наразі не відомо.

Додамо тільки, що в проекті бюджету посадовий оклад працівника I тарифного розряду визначено на рівні 2102 грн. Хоча стаття 6 закону про оплату праці говорить про те, що мінімальний посадовий оклад не може бути нижчим за прожитковий мінімум.

Середня зарплата, як зараз передбачається, наступного року зросте до 12 043 грн. За даними Держстату, в липні середня зарплата становила 10 971 грн.

Субсидії

У нинішньому проекті держбюджету на виплату субсидій закладено менше коштів, ніж 2019 року: 47,6 млрд грн порівняно з нинішніми 55,1 млрд. У такій зміні деякі експерти угледіли подальше посилення вимог до претендентів на субсидії. Однак міністр соцполітики Юлія Соколовська стверджує, що причина в іншому.

"Якщо порівнювати з цифрами, включеними до бюджету на цей рік (55,1 млрд грн), то закладені 47,6 млрд – дійсно менше. Але це скорочення викликане виключно економічними чинниками: за рахунок індексації пенсій, збільшення рівнів мінімальної зарплати і прожиткового мінімуму доходи українців зросли. Відповідно, зменшився і розмір субсидій, які держава виплачувала громадянам. Тому ще раз наголошую: "скорочення" витрат не призведе до скорочення одержувачів!" – запевнила Юлія Соколовська.

Багатьом ще пам'ятається заява президента України Володимира Зеленського про намір звільнити українців старше 70 років від комунальних послуг. Звучали навіть обіцянки зробити це з вересня 2019 року. Однак наразі про жодні зміни в цьому плані не чути. Не зареєстровано поки і законопроектів з цього приводу.

Скептики сумніваються, що в бюджеті знайдуться ресурси для такого благородного кроку. А вже тим більше незрозуміло, звідки передбачається брати гроші на підвищення прожиткового мінімуму і пов'язаних з ним соцвиплат. Звичайно, зростання прожиткового мінімуму автоматично тягне за собою і збільшення податкових відрахувань, оскільки багато податкових показників також "прив'язані" до нього. Однак в такому випадку в оновленому законопроекті про держбюджет напевно з'являться набагато більші планові цифри щодо збору податків.

Крім усього іншого, експерти звертають увагу, що закладений в держбюджеті курс 28,2 грн за долар може не виправдати себе, оскільки ось уже другий рік поспіль гривня зміцнюється сильніше будь-яких планів і прогнозів. Через це не виконується план з надходжень до бюджету на цей рік, така ж ситуація може виникнути і в майбутньому.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,50
49,54
50,78
27,61
51,90
49,90
50,90
27,89
53,15
51,41
51,67
27,81
53,50
51,50
51,50
28,21
53,99
52,49
53,99
28,48
56,99
54,99
54,99
28,97
56,99
54,99
54,99
28,98
57,88
54,39
54,49
28,65
58,99
56,99
55,99
28,98
-
48,90
49,01
26,98
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

65239.37

Dogecoin (DOGE)

0.16

Ethereum (ETH)

3510.8

Litecoin (LTC)

90.5

Ripple (XRP)

0.65

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти