Як експерти оцінюють "газові" пропозиції Росії і перспективи відносин з Україною

13 червня 2014, 18:50

Дар`я Нинько Дар`я Нинько

Україні та Росії необхідно знайти компроміс, інакше в зоні ризику виявиться ще й Європа

Думки експертіввпитаннях енергетикищодо ціни на російськийгазрозійшлися.Одні вважають,що запропонованацінав385дол/1000куб.м. притому, щоУкраїнавимагає268дол- це доситьрозумна пропозиція,інші – щонеобхідно черезАрбітражний інститутТоргової палатиСтокгольмадомагатисязменшеннязапропонованоїцифри.Єдине, в чомудумкисходяться,- це те,щодомовлятисявсе-таки необхідно.

Реклама

385 – это багато чи мало?

"Якщо порівнювати з цінами, за якими "Газпром" продає газ сусіднім країнам, то вони приблизно такі ж. Може, трохи менше. Польща, якщо не помиляюся, платить 380 дол/1000 куб. м., Словаччина приблизно стільки ж, Молдова платить приблизно 350 дол, але в Молдові половина газотранспортної системи належить компанії "Газпром". Литва зараз платить 470 дол, начебто платитиме 370 з 1-го липня, є така домовленість... Ціни на газ в країнах, які є сусідами з Україною, може, на 5-7% нижче, ніж 385 дол А 268 дол (ціна, на якій в ході переговорів з Росією та ЄС наполягає Україна – Авт.) – це, на жаль, не ринкова ціна", – вважає співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич.

Іншої думки дотримується незалежний енергетичний експерт Володимир Саприкін. "У сусідів Західної України ціна на російський газ складає 340 – 370 дол/1000 куб. м. З урахуванням того, що витрати на транспортування газу в Україну мінімальні в порівнянні з країнами ЄС, то можна говорити, що ціна повинна бути нижче, до 300 дол", – говорить він
.

У Єврокомісії вважають,щоУкраїнанавряд чи отримаєбажану цінув 268долВисокопоставленийчиновникЄврокомісії,який бере участь упереговорах,висловив думку, що ціна газу для України повинна становитивсе ж320-330дол/1000куб.м.

Платити 385 дол/1000 куб. м, якщо така ціна буде погоджена, Україна зможе, кажуть експерти. А якщо і не зможе – то, все одно, доведеться.

"У 2012, 2013 року ми жили з такими цінами, вони були навіть трохи вище. У 2013 році середня ціна російського газу була 413 дол У меморандумі МВФ вказана ціна для України в поточному році 385, до речі... Я думаю, що ціна лежить десь в рамках 350-380... Непідйомна ціна – це та, яку не можуть платити.Якщо промислові підприємства платять 500 дол і ще не збанкрутували, то, з моєї точки зору, ціна підйомна", – сказав Марунич.

Україна буде змушена платити в будь-якому випадку, але це буде додаткове навантаження на бюджет, оскільки більша частина жителів України претендуватиме на дотації, вважає Саприкін
.

Реклама

Переговори

Дмитро Марунич впевнений, що досягти "газового" консенсусу Україна і Росія зможуть, але неможливо спрогнозувати, як швидко це відбудеться.

"Краще це робити раніше, тому що на горизонті назріла проблема – газ не буде закачаний в сховища з усіма наслідками восени і взимку, не тільки для нас, а й для європейців. Я бачу компромісне рішення в межах 350-380 дол, і, як я розумію, "Газпром" готовий до такому рішенню, було з місяць тому заяву, що вони готові по 352 дол продавати, але хочуть, щоб ми купили 40 млрд кубів газу. А ми повинні торгуватися в цих межах і знижувати обсяг приблизно до 25-30 мільярдів кубів з можливістю оплатити 80% і піднімати питання про гарантії завантаження української ГТС", – сказав він.

Ціна на газ може бути сформульована лише в результаті переговорів, згоден Саприкін. Однак, на його думку, шанс досягти компромісу є, але тільки лише в Стокгольмському арбітражі. "Це єдиний шлях, який дозволить в комплексі вирішити всі газові проблеми", – говорить експерт
.

Про звернення до Стокгольмського арбітражного судуговоривза підсумкамитристоронніхпереговорів у Брюсселіі міністр енергетикита вугільноїпромисловості ЮрійПродан.За словами міністра,за допомогоюпереговорів невдаєтьсявиробитимеханізм врегулюванняситуації, зокрема щодотого,щоРосіяпропонує цінув385дол зарахунок знижкинаекспортне мито,застосовуванунапідставі рішеньросійськогоКабінетуМіністрів. Україну подібний механізмформування цінине влаштовує.

В тренді
Долар між довгими вихідними застряг на мінімумі з березня: офіційний курс

"Раночи пізно доведетьсядомовлятися, тому, що,на жаль,сьогодніми всіпов'язані -Європа,Україна,Росія,-єдиноїланцюгом,трубою.Переговорипотрібні,покиУкраїназдійснюєтранзитросійського газуі є великимйогопокупцем.Якби ми нездійснювалитранзит,томожна було б "стативпозу",сказати,щобудемокупувативЄвропі.Але покитранзитздійснюється,дуже складно будебез закачуванняв сховищацей транзитгарантувати.Навітьнеможливо",- говоритьМарунич.

Що буде, якщо недомовляться?

Реклама

Ще одним питаннямв "газових"відносинахУкраїнита Росіїє необхідністьздійснитиоплатуза спожитийгазза листопад-грудень2013 року ічастковоза квітень-травень2014 року.Згідносьогоднішніми цінаминагаз,цясума становить близько2 млрддол імає бути виплаченадо9ранку понеділка16 червня.В іншому випадку Росія переведеУкраїнунапередоплатупоставокгазу.

ОднакМаруничприпускає,що цейплатіж здійсненоне буде, оскількираніше міністренергетики ЮрійПроданзаявляв про те,що перш,ніж оплачуватиборг, потрібно все ждомовитися про вартість газу.

"Якщо до 16-го не буде ніякої домовленості, то існує висока ймовірність перекриття газу до 0 кубів, і далі будуть тиснути вже інші обставини, тобто відсутність газу в сховищах, недостатня його кількість..." – говорить Марунич. Ситуація може ускладнитися ще й тиском на Україну з боку Європи, яка виявиться в ризикованій ситуації щодо транзиту газу через територію України.

Крім того, здійснити таку схему не складе Росії особливої праці, каже експерт.

"Є центральне диспетчерське управління в "Газпромі". На кордон з Україною з 16 червня подаватися рівно 0 кубів газу, а до Європи газ перенаправлятиметься іншими маршрутами, наприклад, через Білорусь, через "Північний потік", буде направлений в сховища, які є на території РФ. Варіантів багато", – сказав Марунич.

Однак, за останньою інформацією, до 16 червня
 зустрічофіційної Москвиз представниками Єврокомісіїі Міненерго Українине запланована,повідомила офіційнийпредставник Міністерстваенергетики Росії.

Всі подробиці в спецтемі Тарифи на газ

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти