Ринок праці в Україні: затишшя закінчиться в лютому

На ринку гостро не вистачає водіїв, підсобних робітників, продавців і трактористів

Затишшя на ринку праці, яке почалося ще в листопаді 2018-го, триває. Більшість компаній були зайняті підбиттям підсумків і формуванням планів на 2019 рік, кажуть в експертно-аналітичному центрі Міжнародного кадрового порталу HeadHunter Україна. Помітних змін в структурі пропозицій на ринку праці за цей період не сталося. І не передбачається до лютого 20190го, коли після остаточного затвердження бюджетів бізнес активізується в пошуку співробітників.

"Незначний спад (в межах 1%) відзначаємо в сферах "Продаж", "Транспорт, логістика", "Маркетинг, реклама, PR", "IT, телеком", "Початок кар'єри, студенти", – говорить Юлія Дрожжина, керівник експертно -аналітичні центру hh.ua. – На тлі осені невеликий приріст частки вакансій (в межах 1%) продемонстрували "Банки, інвестиції, лізинг", "Будівництво, нерухомість", "Робочий персонал", "Наука і освіта". Трохи активніше оновлювали вакансії роботодавці Київської, Запорізької та Полтавської областей".

Дефіцит у розквіті

"Кінець року продемонстрував один з головних сучасних трендів – гострий дефіцит робочої сили", – каже Тетяна Скачко, директор HR-провайдера Smart Solutions.

Реклама

На ринку праці сьогодні найбільше не вистачає водіїв, підсобних робітників, продавців і трактористів. Такі дані надає Держслужба статистики України.

"Зазвичай кандидати при ухваленні рішення про нову роботу мають кілька пропозицій на руках, – каже експерт. – Рік був більш успішним для здобувача, ніж для роботодавця". Тому роботодавці готові переглянути рівень зарплати і зробити знижку на відсутність якоїсь компетенції, якщо кандидат затребуваний і підходить компанії. Найчастіше роботодавець готовий закрити очі на відсутність профільної освіти (виняток – фармацевтична сфера, виробництво, будівництво та юриспруденція)".

                       Зростання зарплат і щедрий соцпакет

Основні підвищення зарплат припадають на ІТ-фахівців.

"Програмісти в Києві з досвідом роботи від 2 до 5 років в середньому отримують близько 55 тис. грн, – каже Скачко. – Середня ж зарплата в Україні під кінець року становила 9161 грн. У сільському господарстві – понад 8 тис. грн, у промисловості – 10 тис. грн, а у фінансовій та страховій сферах – понад 16 тис. грн".

Реклама

На соцпакети теж не скупляться: найчастіше нових співробітників заманюють на медичне страхування, оплачувані курси англійської мови і корпоративні обіди.

З 1 січня підвищилася мінімальна зарплата (до 4173 з 3723 грн). Адже підвищення навіть до 3200 грн роботодавці спочатку сприйняли як крах.

"Треба було дати імпульс детінізації зарплат і гідного ставлення до працюючих", – зазначає Дмитро Олійник, голова Ради Федерації роботодавців України.

В результаті 25% зростання середньої заробітної плати за минулий рік – це результат боротьби роботодавців за кадри, говорить він.

"При зростанні економіки менш ніж на 3% роботодавець брав гроші на це з внутрішніх резервів. Але ринки не зростають, продуктивність праці теж. Щоб зарплата так само зростала 2019 року, потрібен активний ріст економіки", – пояснює Олійник.

Реклама

Бізнес стоїть перед дилемою: дати співробітникам роз'їхатися або дати зарплату, яку об'єктивно не може собі дозволити.

"Потрібно, щоб інвестиції хоча б перестали з країни йти! Необхідно чинне Експортно-кредитне агентство", – вважає голова СФРУ.

А ще – дозволити компаніям вільно наймати тих, кого вони вважають за потрібне. Світ сьогодні дуже конкурентний, в ЄС надзвичайно швидко змінюється законодавство про трудову міграцію. У Німеччині скоро робочу візу видаватимуть на півроку без запрошень. У Польщі, бачачи загрозу відтоку українських мігрантів на Захід, готують нові проекти для їх утримання.

"Заходи з лібералізації трудової міграції роблять Чехія, Угорщина і практично всі наші країни-сусіди, – каже Дмитро. – А однією з провідних машинобудівних компаній України, щоб прийняти на роботу фахівця з Німеччини, довелося пройти всі кола пекла і затвердження квоти в Кабміні".

Нагадаємо, раніше "Сегодня" розповідав, як українцям пропонують швидку зміну професії.

При цьому експерти з працевлаштування відзначають, що в країні стрімко зростає ринок додаткових швидких заробітків  - через високі ціни наші співвітчизники захопилися підробітками.

Також ми писали про п'ять найзатребуваніших професій в Україні 2019 року.

Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал
Всі новини Показати ще
Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Пряма трансляція
статистика
Курс гривні СЬОГОДНІ

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

26.71

Євро (€)

31.36

Російський рубль (₽)

0.37

Опитування
Опитування
Опитування

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти