Які зарплати будуть в українців

29 січня 2019, 07:19

Христина Коновалова , Олександр Панченко

Заробітки підвищать, щоб утримати кваліфіковані кадри

Українців 2019 року чекає істотне підвищення зарплат, стверджують економісти. Основні причини – зростання економіки країни, а також відтік кадрів за кордон, що змушує наших роботодавців підвищувати виплати. Втім, платитимуть більше не всім підряд, а тільки тим, хто має високу кваліфікацію і затребуваний. Решта найманих працівників в кращому випадку можуть розраховувати на обіцяну Кабміном середню зарплату в 10,5 тис. грн, в гіршому – на підвищену з 1 січня мінімалку до 4123 грн.

Як платили

Реклама

За останніми даними Держслужби статистики за 11 місяців, середня зарплата по країні становила 9161 грн. За грудень, за оцінками економістів, буде 9500 грн. Це на 500 грн менше, ніж прогнозували в Кабміні. Але навіть з урахуванням недобору в відсотках заробітки зросли на 12% при офіційній інфляції 9,8%. Тобто середній українець став багатшим на 2,2%, або на 200 грн на місяць. При цьому в уряді зазначили, що зростання доходів українців перевищило зростання цін.

Прем'єр Володимир Гройсман пообіцяв 2019 року зростання заробітків ще на 1000 грн: до 10,5 тис. грн, а то і вище, або на 10,5% при прогнозованій річної інфляції 6,9%. Тобто підвищення реальних доходів має продовжитися. Економіст Іван Нікітченко згоден, що реальні доходи середнього найманого працівника 2018 року трохи зросли.

"Основним драйвером зростання для середньої зарплати 2018 року виступило збільшення мінзарплати. Мінімалка зросла на 12%, а середня на 16%", – аналізує Нікітченко.

Виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин категоричніший:

"Середня зарплата малоінформативна для оцінки ситуації з заробітками, оскільки у нас триває все більше розшарування оплати за професіями. Також на ринок праці тисне конкуренція з боку наших західних сусідів, які можуть запропонувати набагато більше за ту ж роботу".

Як заплатять

"З 2019 року мінімалка знову зросла на 12%, на 15-17% збільшиться середня зарплата, – прогнозує Нікітченко. – Є передумови для підвищення на 20-25%, адже економіка зростає. Але через вибори бізнес буде обережніше зі збільшенням витрат, а працівники стануть рідше міняти роботу, чекаючи, поки закінчиться період невизначеності. Загальна тенденція – високопрофесійні співробітники цінуватимуться все більше через зростання економіки на тлі відтоку мізків і умілих рук за кордон. Тому роботодавцям доведеться встановлювати зарплати для хороших менеджерів, фахівців і навіть водіїв не нижче тих, що вони можуть отримати, наприклад, в Польщі. А ось низькокваліфіковані кадри не отримають особливого додатку".

За словами Пендзина, підвищення зарплат – це вимушений захід з боку бізнесу, щоб зберегти персонал:

"На ринку праці – великий дефіцит кваліфікованих кадрів робітничих професій: верстатники 5-6 розряду, водії фур. Наприклад, далекобійник вже не працюватиме менше ніж за 25 тис. грн на місяць. Тому зростання зарплат – не заслуга нашого уряду, а реалії ринку . Для "білих комірців" ситуація складніша, тому що конкуренція висока, а рівень їх заробітку залежить від кінцевих результатів, наприклад, від обсягу продажів. А тут процвітають одиниці".

Заробітки "побіліють"

Реклама

Минулий рік не змінив тенденції зі зміною заробітків як за спеціальностями, так і за регіонами. Найвищі зарплати, як і раніше, у фінансистів – 16 479 грн, айтішників – 15 172 грн і держслужбовців – 13 440 грн, найнижчі у вчителів – 6938 грн, медиків – 5997 грн і в сфері громадського харчування – 5940 грн. За регіонами найбільше платять в Києві – в середньому 13 897 грн, Донецькій – 9977 грн і Київській областях – 9447 грн, найменше на Кіровоградщині – 7391 грн, Херсонщині – 7234 грн і Чернігівщині – 7221 грн. За словами Пендзина, заробітки в IT-сфері занижені приблизно вдвічі за рахунок тіньової сфери, і ця тенденція збережеться. А ось в промисловості він прогнозує вибілювання заробітків:

"Кваліфіковані працівники все більше стануть вимагати офіційних зарплат, щоб заробити хорошу пенсію, і роботодавці будуть змушені погодитися".

Раніше ми також писали, як українці шукають роботу, де дізнаються про вакансії і яким компаніям віддають перевагу.

Всі подробиці в спецтемі Зарплати в Україні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти