Ситуація на АЗС змінюється: автогаз різко подорожчав, що буде з бензином

19 травня 2020, 07:00

Олександр Панченко Олександр Панченко

Експерти очікують зростання цін на газ ще на 2,5 грн/л

Майже двомісячне свято для автомобілістів, коли ціни на паливо знижувалися майже щодня, закінчилося. Почався зворотний процес, ціни на АЗС почали зростати. Поки він торкнувся тільки зрідженого газу, який подорожчав за тиждень в середньому майже на 70 коп./л. Бензин і дизпаливо поки символічно, на 1-3 коп./л, продовжили дешевшати.

Реклама

Які тенденції очікувати поточного тижня, розповіли наші експерти: директор консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн, заступник директора Науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев і аналітик ринку зрідженого газу Артем Куюн.

Що змінилося за тиждень

Картина зміни цін на паливо в регіонах вийшла строката. В одних областях воно дорожчало, в других – дешевшало, в третіх – нічого не змінювалося. У низці областей ціни на одні види палива йшли вгору, на інші, навпаки, вниз.

Наприклад, в Донецькій області бензин А-92 подешевшав, А-95 – подорожчав. На Закарпатті пішли вгору ціни на всі види палива, а на Тернопільщині вони знизилися, навіть на автогаз, нехай і символічно. У Луганській області все дешевшало, крім газу, в Одеській – бензин і газ дорожчали, а дизпаливо дешевшало, в сусідній Херсонській – бензин і газ дорожчали теж, але на "дизель" ціни не змінилися. Були стабільними ціни на бензин в Києві, а газ в столиці подорожчав набагато менше, ніж в областях.

На думку аналітиків, ця різноманітність регіональних трендів свідчила про те, що треба чекати змін загальноукраїнського тренду, тобто роздрібні ціни повинні будуть піти вгору. Тим більше, що і нафта в світі припинила дешевшати і поступово повертає втрачені цінові позиції. А в Україні ослаблений карантин, люди стали більше їздити, попит на паливо зріс.

Реклама

Різниця між найвищими і найнижчими цінами, залежно від регіону, зменшилася за всіма видами палива, особливо щодо автогазу, де вона скоротилася більш ніж удвічі – з 28,5% до 14%.

Щодо А-92 розкид цін становив 13,9% (2,72 грн/л, мінус 8 коп./л), було 16,1%, щодо А-95 – 12,4%, (2,55 грн/л, мінус 8 коп./л), було 12,7%, щодо дизелю 11,8% (2,36 грн/л, мінус 5 коп./л), було 11,9%, щодо автогазу 14% (1,18 грн/л, мінус 95 коп./л), було 28,5%.

Ціни на А-92

Середня ціна по Україні – 20,80 грн/л (здешевлення на 6 коп./л), найвища – в Луганській області – 22,31 грн/л (здешевлення на 17 коп./л), найнижча – у Сумській області – 19,59 грн/л (здешевлення на 9 коп./л).

Луганська область – залишається єдиною, де А-92 коштує дорожче 22 грн/л. А ось ціна на "другий" за тиждень впала нижче 20 грн/л вже не тільки на Сумщині, а й на Харківщині. У більшості областей ціна А-95 перебуває в коридорі 20,30-21,20 грн/л.

У Києві вартість бензину А-92 – 21,19 грн/л (не змінилася).

Реклама

Ціни на А-95

Середня ціна по Україні – 21,83 грн/л (здешевлення на 3 коп./л), найвища – в Луганській області – 23,14 грн/л (здешевлення на 17 коп./л), найнижча – у Сумській області 20,59 грн/л (здешевлення на 9 коп./л). Тільки на Сумщині та Харківщині (20,81 грн/л) можна заправитися "п'ятим" дешевше 21 грн/л. У більшості областей ціна А-95 перебуває в коридорі 21,30 – 22 грн/л.

У Києві вартість бензину А-95 – 22,87 грн/л (не змінилася).

Ціни на ДП

Середня ціна по Україні – 21,26 грн/л (здешевлення на 5 коп./л), найвища – в Луганській області – 22,41 грн/л (здешевлення на 17 коп/л), найнижча – в Харківській області – 20,05 грн/л (здешевлення на 12 коп./л).

Реклама

Луганська область – єдина, де дизпаливо, як і раніше, коштує дорожче 22 грн/л. У більшості областей ціна в межах 21-21,50 грн/л, а в п'яти областях вона нижча 21 грн л/л.

У Києві вартість дизпалива – 22,15 грн/л (плюс 1 коп./л).

Ціни на LPG

Середня ціна по Україні – 8,89 грн/л (подорожчання на 65 коп./л), найвища – в Тернопільській області – 9,60 грн/л (здешевлення на 3 коп./л), найнижча – в Київській області – 8,42 грн/л (подорожчання на 61 коп./л).

Уже в чотирьох областях ціни перевищили 9 грн/л, а в більшості регіонів – підібралися до 9 грн/л.

У Києві вартість газу – 8,30 грн /л (плюс 11 коп./л).

Аналіз ситуації на ринку

За словами експертів, минулий тиждень показав, що більш ніж двомісячне падіння роздрібних цін на бензин і дизпаливо закінчилося.

Читайте також: У Києві в два рази злетіли ціни на таксі: чому і коли вони повернуться до норми

Сергій Куюн зазначив, що ціна на нафту стабільно зростає, і це вже почало штовхати вгору оптові ціни на нафтопродукти.

"За тиждень ціни в опті зросли на 20-30 доларів за тонну, – зазначив Сергій Куюн. – У роздробі у нас спостерігалися точкові зниження цін по окремих мережах, але переважно цінники не змінювалися. Одна мережа, представлена в низці регіонів, несподівано підвищила ціни на бензин в роздробі майже на 80 коп./л, що арифметично дало підвищення середньої вартості бензину в цих регіонах на 5-10 коп./л".

Геннадій Рябцев зазначив, що минулого тижня через зростаючі третій тиждень котирування на нафту почалося зростання цін і на бензин та дизпаливо в оптових продажах. Ціни в опті зросли приблизно на 5%, але запаси, особливо щодо дизпалива, значні, тому роздрібні мережі поки не відреагували.

"Стосовно автогазу, то в зв'язку з тим, що після травневих свят утворився дефіцит пропозицій імпортного автогазу, ціни пішли вгору. Вони майже подвоїлися в опті – з 7500 до 13800 грн/тонна і арифметично повинні були збільшитися на чверть в роздробі за тиждень. Але завдяки залишкам ресурсу, ціни в роздробі зросли в середньому менш ніж на 8%".

Артем Куюн зазначив, що споживання автогазу, що стиснулося через карантин у березні-квітні, почало подавати в травні упевнені ознаки відновлення. На збільшення попиту вже відреагувала 50%-вим зростанням оптова ціна, і схоже, на травень це не межа. Але завдяки накопиченим на ціновому дні запасам, роздріб поки дорожчає в рази плавніше, ніж опт.

"Стабільний попит на газ пояснимо активністю на дорогах країни, яка з середини квітня здається абсолютно докарантинною, – аналізує Артем Куюн. – Наприкінці місяця до Києва повернулися затори, на АЗС при виїзді зі столиці вишикувалися черги. Це дозволяє припустити, що частину великого запасу, що переповз в ринок з березня, явно спожили в квітні. Але на зростання закупівельної ціни в 2,5 грн/л роздріб поки відреагував спокійно. Першими цінники на стелах очікувано поміняли дискаунтери, які ще в квітні вперлися в цінове дно, – в середньому на 20 коп./л. Невелика динаміка обумовлена все ще значним запасом газу на ринку".

Що може змінитися за тиждень

Експерти кажуть, що щодо бензинів і дизпалива змін чекати не варто.

"На тижні ні зниження, ні зростання цін я не прогнозую, трейдери вичікуватимуть, – аналізує Сергій Куюн. – Але наявний потенціал зниження цін для роздрібної торгівлі ще на 10%, або до 2 грн/л, так і не був обраний. Так, через підвищення оптових цін маржа в роздробі зменшуватиметься, але вона залишається досить великою, щоб ціни не зростали".

Геннадій Рябцев говорить, що ціни на бензини і дизпаливо в роздробі поточного тижня залишаться стабільними, оскільки дорожчі нові партії нафтопродуктів ще не дійдуть до роздробу. Але потім припинення спадного тренду, за його оцінкою, варто очікувати з дня на день, хоча подорожчання на перших порах буде незначним.

З газом картина інша – там стійке зростання.

"Ціна на газ і далі зростатиме приблизно такими ж темпами, як і минулого тижня, до 50 коп./л на тиждень. Її не стримають, як зазвичай, нелегальні заправки, які можуть добровільно на час закритися, – прогнозує Геннадій Рябцев. – "Нелегали" побояться зазнати збитків через швидке зростання цін: наявний у них газ вони можуть продати в роздріб дешевше, ніж потім доведеться купувати нові партії в опті".

Артем Куюн теж з упевненістю прогнозує зростання цін на автогаз. Він нагадав, що в січні газ коштував в середньому понад 11 грн/л, тиждень тому – 8,4 грн/л.

"Поточного тижня газ може подорожчати ще на 50 коп./л, – говорить Артем Куюн. – Хоча на зміні тренду складно розрахувати темпи подорожчання, але ми сподівалися, що воно буде плавнішим, ніж виявилося насправді. Темп зростання задали деякі великі мережі, які в березні дуже дорого закупили в опті багато газу і тепер поспішають перекрити збитки. Потенціал зростання дуже високий: з "дна" ціна літра зросте на 2,5 грн або вище 10,5 грн/л".


Експерти кажуть, що все більше українців починають використовувати під час карантину особистий транспорт. Але не всі знають, що окремі місця автомобіля теж потрібно дезінфікувати. Як це робити правильно, дивіться в сюжеті:

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти