"Шара" скінчилася: ціни на АЗС почали зростати

13 травня 2020, 07:31

Олександр Панченко Олександр Панченко

Експерти говорять, що бензин і дизель ще трохи подешевшають, а зріджений газ вже тільки дорожчатиме

Паливний "цінопад" в Україні, напевно, завершується: хоча нафтопродукти минулого тижня ще дешевшали, але набагато повільніше, ніж за попередні чотири семиденні періоди. А скраплений газ вже почав дорожчати. Додамо, що Україна різко скоротила імпорт бензину і дизелячерез зменшення попиту на паливо через карантин, викликаний епідемією коронавірусу.

Реклама

Яких тенденцій очікувати прийдешнього тижня, розповіли наші експерти: директор консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн, заступник директора Науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев та аналітик ринку скрапленого газу Артем Куюн.

Що змінилося за тиждень

Ціни на бензин і дизельне паливо знижувалися усіма регіонами, але в 3-4 рази повільніше, ніж тиждень тому. З 4 по 12 травня ці види нафтопродуктів подешевшали загалом по Україні всього на 25 коп./л, тоді як тижнем раніше падіння цін було майже 90 коп./л. Але навіть "середні" 25 коп./л арифметично вийшли завдяки регіонам, де пальне залишалося найдорожчим: це Донецька і Луганська області, в яких ціни впали на 50-70 коп./л. Впали на 40-50 коп./л ціни також у Києві. А в областях, де раніше зниження цін було більш стрімким, воно тепер виявилося лише 15-20 коп./л, а на Чернігівщині бензини і дизель подешевшали на символічні 6 коп./л.

Зріджений газ також з 4 по 12 травня загалом Україною подешевшав на 9 коп./л (для порівняння – за попередній тиждень було зниження на 51 коп./л), та окремими областями ціни пішли вгору вже з 8 травня.

Різниця між найвищими і найнижчими цінами, залежно від регіону, зменшилася за всіма видами палива, крім автогазу.

Реклама

За А-92 діапазон цін склав 16,1% (2,80 грн/л, мінус 46 коп./л), було 16,4%, за А-95 – 12,7%, (2,63 грн/л, мінус 46 коп./л), було 14,8%, за дизелем 11,9% (2,41 грн/л, мінус 22 коп./л), було 12,7%, за автогазом 28,5% (2,13 грн/л, плюс 24 коп./л), було 24,2%.

Ціни на А-92

Середня ціна по Україні – 20,86 грн/л (здешевлення на 25 коп./л), найвища – на Луганщині – 22,48 грн/л (здешевлення на 68 коп./л), найнижча – на Сумщині – 19,68 грн/л (здешевлення на 22 коп./л).

Луганщина – як і раніше єдина, де А-92 коштує дорожче 22 грн/л. Лише на Сумщині "другій" коштує нижче 20 грн/л. У більшості областей ціна перебуває в коридорі 20,40-21,50 грн/л.

У Києві вартість бензину А-92 – 21,19 грн/л (мінус 49 коп./л).

Ціни на А-95

Реклама

Середня ціна по Україні – 21,86 грн/л (здешевлення на 25 коп./л), найвища – на Луганщині – 23,31 грн/л (здешевлення на 68 коп./л), найнижча – на Сумщині 20,68 грн/л (здешевлення на 22 коп./л).

Тільки на Сумщині та Харківщині (20,95 грн/л) можна заправитися "п'ятим" дешевше 21 грн/л.

У більшості областей А-95 ціна перебуває в коридорі 21,40 – 22,20 грн/л.

У Києві вартість бензину А-95 – 22,87 грн/л (мінус 54 коп./л).

Ціни на ДП

Реклама

Середня ціна по Україні – 21,31 грн/л (здешевлення на 26 коп./л), найвища – на Луганщині – 22,58 грн/л (здешевлення на 68 коп./л), найнижча – на Харківщині – 20,17 грн/л (здешевлення на 63 коп./л).

Луганщина – єдина, де дизпаливо як і раніше коштує дорожче 23 грн/л. У більшості областей ціна в межах 21,10-21,60 грн/л, а в п'яти областях вона нижча 21 грн/л.

У Києві вартість дизпалива – 22,15 грн/л (мінус 38 коп./л).

Ціни на LPG

Середня ціна по Україні – 8,24 грн/л (здешевлення на 9 коп./л), найвища – на Тернопільщині – 9,60 грн/л (здешевлення на 9 коп./л), найнижча – на Чернігівщині – 7,47 грн/л (здешевлення на 38 коп./л).

У всіх областях, крім Тернопільської, газ коштує дешевше за 9 грн/л, у трьох областях він дешевший за 8 грн/л, в інших – ціна в межах 8,00-8,70 грн/л.

У Києві вартість газу – 8,19 грн/л (мінус 10 коп./л).

Аналіз ситуації на ринку

Експерти говорять, що більш ніж двомісячне падіння роздрібних цін на бензин і дизпаливо завершується, а на скраплений газ вже завершилося.

"Тривалий період часу, коли нафтопродукти все більш стрімко дешевшали, добігає кінця, – впевнений Геннадій Рябцев. – Тим паче, що в світі набирає обертів інформаційна кампанія про те, що обсяги видобутку нафти різко скорочуються. Нагадаю, з 1 травня діють домовленості країн ОПЕК та інших великих постачальників нафти на світовий ринок. Хоча поки як і раніше пропозиція нафти вища за попит, ціни на постачання нафти в червні дійшли до 30 доларів за барель (втричі більше, ніж місяць тому). Трейдери очікують, що в Європі закінчиться карантин і почнеться швидке відновлення пасажирських перевезень усіма видами транспорту. Тобто, споживання палива зросте в рази. І ціна його, відповідно, теж піде вгору".

Читайте також: У Києві в два рази злетіли ціни на таксі: чому і коли вони повернуться до норми

Зі слів Сергія Куюна, минулого тижня в Україні значно зросли оптові ціни на бензин.

"Якщо тижнем раніше оптова ціна була 119 доларів за тонну А-95, то минулого тижня – вже 220 доларів, – навів приклад Сергій Куюн. – Минуло два тижні і майже дворазове зростання. Тобто ціни на бензин відштовхнулися від "дна" і пішли вгору. У такій ситуації цілком зрозуміло, чому сповільнилося зниження цін в роздрібі, хоча для цього ще є всі передумови. Багато трейдерів бояться, що вони зараз знизять роздрібні ціни, а потім в опті муситимуть купувати задорого. Але ціни штовхає вниз великий надлишок палива на ринку".

Артем Куюн зазначив, що головна новина тижня – те, що автогаз почав дорожчати.

"У квітні споживання автогазу впало на третину, але оптовий ринок оперативно відреагував, і постачання теж знизилися, – роз'яснив Артем Куюн. – Тепер ситуація поступово змінюється на протилежну. Великих дешевих запасів вже немає, а газ подорожчав. Підвищення ціни імпортного газу на кордоні було дуже різким, майже на 60%, до 200 доларів за тонну. В Україні ціна зросла на 2500 грн/тонна (на 90 доларів)".

Що може змінитися за тиждень

Експерти говорять, що зниження цін на бензин і дизпаливотриватиме ще тиждень, тому що не продані запаси, закуплені за низькими оптовими цінами, а ринок затоварений. Але подешевшає пальне незначно – загалом на 20-25 коп./л, як і в період з 4 по 12 травня.

"Зростання постачань дизельного палива і невеликий спад постачань бензину на тлі зниження загалом 20% -вого споживання внаслідок карантину говорять про накопичення в країні значного запасу нафтопродуктів. Його можна оцінити в 200 тис. т дизпалива і до 35 тис. т бензину. Ці обсяги, закуплені зокрема також в період мінімальних котирувань, забезпечать сприятливу цінову кон'юнктуру, яка все ще створює потенціал для зниження роздрібних цін мінімум на 10% (на 2 грн/л)", – прогнозує Сергій Куюн.

Геннадій Рябцев також говорить, що бензини і дизпаливо за інерцією дешевшатимуть до кінця тижня, "втративши" загалом 20 коп. на літрі, адже ще є запаси, придбані в квітні за низькими цінами. Проте з'являються ризики припинення спадного тренда: вже в травні, в разі скасування карантинних обмежень в Україні, тренд може змінитися на висхідний.

До того ж він сподівається, що автогаз до кінця тижня не дорожчатиме, але й не дешевшатиме теж, ціни на нього залишаться стабільними.

"У мене є великий скептицизм, що в умовах достатньої кількості палива на роздрібному ринку хтось раптом почне завтра підвищувати ціни, тим самим "пропонуючи" клієнтам заправитися у конкурентів", – завершив Геннадій Рябцев.

А Артем Куюн з цим прогнозом не згоден: за його оцінками, вартість літра автогазу зросте вже днями, причому зростання може бути досить значним.

"Коли газ був дешевим, то мережі-дискаунтери, що працюють на малих обсягах, "від одного бензовоза", були драйверами зниження цін, – аналізує Артем Куюн. – Тепер вони з тієї ж причини, навпаки, будуть змушені продавати газ за вищою вартістю. А великі брендові мережі, у яких ще залишилися запаси дешевого газу, почнуть піднімати ціни услід за дискаунтерами".

Артем Куюн підрахував, що в оптовій закупівлі газ вже подорожчав на 1,30-1,50 грн/л. Це – потенціал для підвищення ціни в роздробі. Але поки, на думку експерта, на зміні тренда складно спрогнозувати, як швидко підуть вгору ціни прийдешнього тижня.

Водночас влада обіцяє, що одним з таких кроків з ослаблення карантину буде відновлення роботи громадського транспорту. Про те, як його готують до експлуатації в нових умовах, дивіться в сюжеті "Сьогодні":

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти