Залишилися без житла через аварії чи стихійне лихо: що робити і чим допоможе держава

27 липня 2020, 07:19

Анастасія Іщенко Анастасія Іщенко

Люди, які втратили житло, від держави можуть отримати або грошову компенсацію, або ж інший будинок чи квартиру

В цьому році Україна як ніколи страждає від різних лих. В середині весни були пожежі, в яких постраждали сотні сімей. Уже в кінці червня в Карпатах повінь затопила понад тисячу будинків. У Києві вибух газу на Позняках зруйнував багатоквартирний будинок і забрав життя людей. На початку липня від пожежі постраждали і мешканці Нової Каховки, де чоловік підпалив свою квартиру, після чого вогонь перекинувся і на житло сусідів. Сайт "Сьогодні" розбирався, що робити українцям, які залишилися без житла, хто виплачує компенсації, і де постраждалі житимуть.

Куди звертатися людям, які втратили житло

Реклама

В українському законодавстві передбачена процедура, за якою тим, хто втратив житло, держава повинна надавати допомогу. Питання відшкодування матеріального збитку і допомоги постраждалим в результаті надзвичайної ситуації врегульовані главою 17 Кодексу цивільного захисту України.

"Його положеннями, зокрема, передбачено надання (виплата) матеріальної допомоги (компенсації) і забезпечення житлом, які можуть здійснюватися як за рахунок коштів державного і місцевих бюджетів, так і коштів підприємств або фізичних осіб, винних у виникненні надзвичайних ситуацій, а також добровільних пожертвувань фізичних і юридичних осіб, благодійних організацій та об'єднань громадян, інших не заборонених законодавством джерел", – говорить Сергій Дахновський, радник JN Legal.

Стихійні лиха, аварії або інші небезпечні події, що загрожують життю і завдають значних матеріальних збитків, розглядаються в законодавстві як надзвичайна ситуація.

"Питання, пов'язані з відшкодуванням збитків та ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій, вирішують органи державної влади та місцевого самоврядування. На регіональному рівні – це місцеві державні адміністрації або місцеві ради", – зазначила Катерина Науменко, юрист АТ CREDENCE.

Вона додає, що постраждалим потрібно звернутися до місцевих органів влади з паспортом або документом, який його замінює, щоб отримати довідку про визнання особи потерпілою від надзвичайної ситуації.

"Саме ця довідка є підставою для вирішення питань забезпечення житлом, відшкодування матеріального збитку і надання іншої необхідної допомоги. Якщо паспорт або документ, який його замінює, відсутній (наприклад, втрачений в результаті надзвичайної ситуації), потерпілому слід звернутися в правоохоронні органи за місцем проживання для отримання письмового підтвердження особи", – говорить Науменко.

Після того як людина отримає таку довідку, потрібно подати письмову заяву в місцеві органи влади, коротко описати події і визначити розміри збитків. Тоді на місце події виїде спеціальна комісія, яка складе акт і визначить, яких збитків було завдано надзвичайною ситуацією і т.д.

Реклама

Читайте також: Іпотека під низькі відсотки: чи стане житло доступнішим для українців

Кому дають житло

Люди, будинки яких постраждали від пожеж, повеней чи інших надзвичайних ситуацій, можуть отримати різну допомогу від місцевої влади. Це може бути як грошова компенсація, так і надання житлоплощі. До того ж їм можуть надати безкоштовну медичну, психологічну, гуманітарну допомогу.

Якщо внаслідок надзвичайної ситуації житло було знищено або воно стало непридатним для проживання, постраждалих забезпечують житлом місцеві органи влади. Вони можуть:

  • надати житлові приміщення з фонду житла для тимчасового проживання;
  • надати житло, побудоване на замовлення місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування та суб'єктів господарювання;
  • побудувати житлові будинки для постраждалих;
  • закупити квартири або житлові будинки.

Владислав Власюк адвокат, партнер компанії "еПраво", зазначає, що такі заходи соціального захисту та відшкодування матеріальних збитків постраждалим здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів.

"Постраждалі, які проживали в житлі, що належало їм на праві приватної власності, можуть отримати грошову компенсацію за зруйновану або пошкоджену квартиру (житловий будинок), але в такому разі житлом за рахунок держави вони не забезпечуються – тільки отримують грошову компенсацію", – говорить Власюк.

Він додає, що якщо постраждалі жили в будинку або квартирі, що знаходиться в державній або комунальній власності, то вони взагалі не мають права отримати грошову компенсацію за квартиру (будинок), а можуть лише отримати аналогічне житло, яке їм запропонує адміністрація або відповідна місцева рада.

Реклама

Сергій Войченко, кандидат юридичних наук, говорить, що купувати житлові будинки або квартири для постраждалих можуть в населеному пункті, де вони проживали, або, за їх згодою, в будь-якому населеному пункті України.

"Передбачено й інші види допомоги. За постраждалими на період працевлаштування зберігається середня заробітна плата на колишньому місці роботи і безперервний трудовий стаж. Державна служба зайнятості працевлаштовує їх в першочерговому порядку. А постраждалим, які визнані безробітними і отримують допомогу з безробіття, надання цієї допомоги продовжується", – зазначив Войченко.

Кому і які компенсації дають

"Рішення про надання грошової допомоги приймається місцевим органом виконавчої влади на підставі визначеного переліку документів, які потерпілий повинен надати разом з відповідною заявою. Розмір такої грошової допомоги становить від 3 до 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб і при цьому враховується розмір завданих збитків, страхових виплат, інших видів отриманої допомоги", – пояснює Дахновський.

Житлом або грошима забезпечують тільки тих постраждалих, які добровільно передали зруйноване чи пошкоджене майно місцевим державним адміністраціям або органам місцевого самоврядування, суб'єктам господарювання.

Власюк же пояснює, що, наприклад, в Києві, незалежно від того, в якому районі міста було розташоване житло, зруйноване в результаті надзвичайної ситуації, середня вартість будівництва одного квадратного метра загальної площі житла (з урахуванням ПДВ) становить 14 694 грн. І це далеко не відповідає фактичній вартості квадратного метра квартир в Києві, які продаються різними забудовниками, де ціни в середньому складають близько 25 тис. грн.


Про те, чому в новій Каховці загорілася багатоповерхівка, дивіться в нашому сюжеті:

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти