Верховний суд зобов'язав банки повертати клієнтам вкрадені з карток гроші

27 травня 2015, 10:57

Довести провину клієнта стає майже нереально, нарікають банкіри

Банки зобов'язані зі своїх коштів повертати клієнтам гроші, вкрадені з їх карт шахраями, якщо немає доказів, що клієнти самі спровокували крадіжку своїми діями або бездіяльністю. Таке рішення ухвалив Верховний суд України (ВСУ), пише Finmaidan.

Реклама

Як зазначає видання, у власників платіжних карт підвищилися шанси повернути свої гроші у випадку їх крадіжки. Таку можливість дає правова позиція ВСУ, сформульована в ході розгляду справи № 6-71цс15 в рамках розгляду між банком і його клієнтом. У 2012 році з платіжної картки клієнта банку через банкомат в Бангкоку було списано $2,4 тис. Власник карти в цей час перебував в Україні. На наступний день він звернувся в банк із заявою про блокування картки та поверненні списаних грошей. Однак банк відмовив, і клієнт звернувся до суду. Перші три судові інстанції підтримали банк, посилаючись на те, що операції зі зняття готівки були проведені після введення правильного ПІН-коду, а за умовами договору клієнт був зобов'язаний не розголошувати його.

Після цього клієнт звернувся до ВСУ, який прийняв позов до розгляду. Суд нагадав про те, що, згідно з п. 37.2 ст. 37 закону "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", потерпілому клієнту банк зобов'язаний повернути гроші за рахунок власних коштів плюс пеню. Крім того, п.п. 6.7 і 6.8 положення № 223 визначають, що якщо клієнт відразу ж повідомив банку про невирішеною операції, установа повинна відшкодувати йому суму такої операції. Власник картки не несе відповідальності за проведення платіжної операції, якщо карта була використана без його фізичної участі або електронної ідентифікації. Винятком є випадки, коли було доведено, що дії або бездіяльність власника картки, якими він сприяв втраті або незаконного використання картки, привели до списання грошей.

У правовій позиції ВСУ зазначено, що якщо не було доведено зворотне, думка банку про вино власника картки помилково.

Правова позиція ВСУ може стати підставою для повернення вкрадених грошей з карт клієнтів платоспроможних банків. До цих пір банкіри часто відмовляли клієнтам у поверненні грошей, посилаючись на те, що клієнти повідомили банку про сумнівні операції вже після списання грошей з їх карт, а не до операції, щоб банк встиг заблокувати карту клієнта.

Але в багатьох таких випадках карта клієнта не вкрадена і не втрачена, тому він не знає про загрозу до моменту крадіжки грошей. Найчастіше це відбувається при створенні дублікатів карт на основі інформації, ліченої скіммінгових накладками на банкоматах. Про списання грошей клієнт дізнається вже з SMS, часто із запізненням. Самі банкіри в цих випадках роблять акцент на відповідальності власника карти.

Реклама

Враховуючи позицію ВСУ, банкам доведеться частіше повертати клієнтам втрачені гроші, так як на практиці їм буде нелегко довести, чи призвели дії або бездіяльність власника картки до крадіжки грошей.

"Враховуючи передбачені законом джерела доказування, банкам складно буде довести, що людина розголошував ПІН-код своєї картки. В рамках цивільного процесу це можна зробити, наприклад, за допомогою свідків або відеозапису, на якому зафіксовано факт передачі карти або ПІН-коду. Але те, що банк зможе представити такі докази, виглядає дуже малоймовірним, – пояснює юрист юрфірми FELIX Святослав Бартош. – Легше роздобути докази розголошення ПІН-коду або неправомірної передачі карти третій особі в рамках кримінального провадження. Для цього банку потрібно звернутися в правоохоронні органи із заявою про шахрайство. І якщо правоохоронці вважатимуть його обгрунтованим і обставини справи дозволять (карта украдена або ПІН-код переданий в Україні), то вони проведуть слідчі дії і зможуть встановити обставини крадіжки або розголошення ПІН-коду".

Нагадаємо, українці стали активніше користуватися безготівковими розрахунками і дедалі частіше здійснюють онлайн-покупки. Одночасно зростає і число шахраїв, які хочуть нажитися на таких операціях.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти