Валютний all inclusive: що дасть народу новий закон про валюту

17 січня 2019 7:23

Христина Коновалова , Олександр Панченко

Зможемо перераховувати за кордон в 10 разів більше грошей і купувати вшестеро більше золота

З 7 лютого почне діяти Закон "Про валюту і валютні операції". Його положення можна об'єднати в чотири розділи: скасування старих норм, дозвіл проводити нові операції, збільшення лімітів щодо переміщення за кордон грошей і інших цінностей (банківські метали та монети з них), спрощення банківських операцій для нерезидентів, а також декларування цінностей, що вивозяться. Положення закону в більшій мірі стосуються юросіб, спрощуючи їм ведення бізнесу за кордоном. У той же час НБУ залишив один з головних своїх інструментів впливу на ринок: ліміт на обов'язковий продаж валютної виручки експортерами (залишився 50%), хоча і дозволив продавати її протягом 365 днів, а не 180. Але і для пересічних українців, які працюють за наймом, а таких в країні більшість, стане простіше проводити операції з валютою, наприклад, інвестувати її за кордон без ліцензій, а ліміт таких інвестицій збільшено в 10 разів. Розібратися, що через три тижні зміниться для фізосіб, нам допомогли виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин і економіст Іван Нікітченко.

Виведення грошей за кордон

Реклама

З 7 лютого при проведенні валютних операцій простим українцям буде дозволено все, що не заборонено законом. Наприклад, покупка акцій іноземних компаній, відкриття рахунків в банках інших країн без ліцензії НБУ – зараз кожну операцію дозволяє або забороняє Нацбанк. Тобто їм не буде потрібно представляти великий пакет документів і чекати кілька тижнів, ризикуючи, що Нацбанк їх не затвердить. Важливий момент – як фізособам, так і юрособам не потрібно буде реєструвати в НБУ залучені з-за кордону кредити.

 

"Найголовніше для фізосіб то, що вони зможуть легально перерахувати гроші на будь-який рахунок, відкритий ними за кордоном без попереднього отримання ліцензії від Нацбанку на цю операцію, як зараз, – каже Пендзин. – Без дозволу регулятора можна перераховувати суми до 50 тис. євро на рік, для більшості резидентів України (її громадян, які проживають в країні понад 183 дні на рік) це досить великі суми. Це великий крок на шляху створення єдиного ринку капіталу".

Міняємо валюту онлайн

Валюту можна буде поміняти не тільки в касі банку або в обмінному пункті, але і в валютному терміналі. Причому в будь-який час доби. Зараз, за ​​словами Пендзина, фізособа за допомогою банківських програм може онлайн лише поміняти валюту на гривні, навпаки не можна. Обмін відбудеться за умови, що у людини є два рахунки і дві банківські картки – валютна і гривнева. Послуга працює у робочі дні до 16:00, з 7 лютого жодних обмежень не повинно бути, в тому числі і при обміні гривень на долари, євро та іншу тверду валюту – фунти стерлінгів, швейцарські франки. Поміняти валюту на гривні в терміналі можна і зараз, але наразі таких терміналів ще дуже мало: вони є в аеропорту "Бориспіль" і декількох торгових центрах. Причому в аеропорту курс невигідний: клієнт втрачає на обміні до 15%.

Без звіту вивозимо до 10 тисяч євро

Іван Нікітченко відзначає такий важливий момент, як підвищення в 10 разів ліміту на переказ за кордон інвалюти без відкриття рахунку – з 15 тис. грн на рік до 150 тис. грн на рік, або до 4,7 тис. євро за нинішнім курсом.

 

"На курс гривні це не вплине, тому що ті, хто хотів і міг оперувати великими сумами, і так це робив, використовуючи різні схеми, – упевнений Нікітченко. – Зате нові норми набагато спростять життя звичайних українців"".

Пендзин також акцентував, що йдеться про суму без відкриття рахунку, а відкривши рахунок, на нього можна перевести до 50 тис. євро. Це відповідає європейським нормам і потрібно для того, щоб ідентифікувати клієнта, включаючи дані про його доходи, а значить – походження грошей і не дозволити легалізувати через банк кошти, отримані незаконним шляхом. Банківський фінмоніторинг легко зможе виявити "брудні" гроші, якщо при задекларованому доході, наприклад, в 5 тис. на місяць, фізособа почне оперувати мільйонними сумами, і заблокує такі операції як сумнівні.

Також без декларування стане можливим провозити через кордон готівкової валюти/банківських металів на суму до 10 тис. євро в еквіваленті. Це трохи більше ніж зараз ($ 10 тис.). Але на ту частину суми, яка перевищує 10 тис. євро, більше не треба буде подавати документи про походження валюти або дорогоцінних металів.

Ушестеро більше золота

Реклама

Також набагато збільшать ліміт покупки банківських металів (золото, срібло, платина в зливках і порошках) і монет з дорогоцінних металів. Якщо зараз на тиждень можна придбати їх не більше ніж 3,21 тройську унцію або 100 г, то з 7 лютого дозволено купувати щодня дорогоцінних металів і монет на суму до 150 тис. грн в еквіваленті. Цих грошей вистачить на 100-грамовий злиток золота (середня ціна на вчора 120 тис. грн) і ще залишиться на 20-грамовий (25 тис. грн). Тобто щотижня заможні клієнти можуть "озолотитися" вшестеро більше, ніж зараз. Пендзин вважає, що це нововведення не призведе до різкого збільшення попиту на золото і не підніме його курс.

 

"Якщо таке раптом станеться, то регулятор прописав за собою в законі право повертати будь-які обмеження для захисту валютного ринку України і курсу гривні", – заспокоїв Пендзин.

Нікітченко не виключає, що в умовах ризику глобальної кризи наприкінці 2019 – на початку 2020 року Нацбанк навіть посилить деякі норми купівлі/продажу валюти і дорогоцінних металів.

Облігації в валюті і поліси

Після набуття чинності закону фізособи зможуть купувати державні валютні облігації, оминаючи банк.

Наразі банк це робить від свого імені, і фактично клієнт не є власником паперів, за нього операції проводить банк. За новим законом механізм покупки спроститься, а клієнти не втрачатимуть на комісійних банку. Ще один момент – можливість розраховуватися в інвалюті за полісами страхування життя.

 

"В Україні є досить багато людей, які мають таку страховку в іноземних страхових компаніях, – роз'яснив Пендзин. – Щоб обслуговувати клієнтів, такі компанії повинні відкривати у нас представництва, приймати платежі в гривнях, потім купувати на них долари, що серйозно збільшує витрати страховиків . Після дозволу платити в гривнях страхові поліси можуть стати доступнішими для клієнтів, вони зможуть працювати безпосередньо".

Нагадаємо, раніше  банкіри оцінили план НБУ щодо валютної лібералізації. Учасники ринку не очікують від Нацбанку повного "відкриття шлюзів", але побоюються, що не встигнуть підготуватися до нового формату валютного регулювання через те, що регулятор відвів їм на це всього місяць часу.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти