НБУ схвалив закон Порошенко і нагадав про ризики небанківських вкладів

16 листопада 2016, 17:43

Ксенія Капустинська Ксенія Капустинська

Ситуація з банком "Михайлівський" стала каталізатором для врегулювання комплексних проблем

Національний банк України (НБУ) схвалює прийнятий парламентом закон, який передбачає виплати ошуканим вкладникам, у тому числі банку "Михайлівський". Про це повідомила заступник глави Нацбанку України Катерина Рожкова на прес-конференції в НБУ.

Реклама

"Абсолютно очевидно, що ситуація з банком "Михайлівський" стала каталізатором. Що стосується можливості компенсації банку "Михайлівський", потрібно сказати, що це позиція держави. Держава не змогла захистити цих вкладників. Зрозуміло, що це було зловживання з боку менеджменту та акціонерів. На жаль, ми не змогли цьому запобігти. Ошукані вкладники, які не були поінформовані, отримають свою компенсацію. Але для нас важливіше майбутнє. Тому ми підтримували цей закон", – зазначила Рожкова.

"Небанківські вкладення фізосіб є ризикованими. Але це не означає, що фізособи не мають права вкладати – вони мають таке право. Але вони повинні знати, які ризики вони несуть", – вважає Рожкова.

За її словами, цей закон дозволить запобігти подібним порушенням з боку банків в майбутньому.

"Нацбанк підтримав цей законопроект заради трьох пунктів, які допоможуть в майбутньому попередити побудова таких фінансових пірамід. Це наша позиція – і вона є незмінною. Те, що вклади населення в небанківські установи заради здійснення цими установами якихось додаткових інвестицій без явної мети або аналізу проекту, є ризикованими, я це і зараз готова підтвердити. Дійсно, сьогодні банківський ринок найбільш зарегульований і контролюємо з цього приводу. Що стосується інших суб'єктів небанківського ринку, це на сьогодні так не регулюється. Тому всі ці вкладення фізичними особами є ризикованими. Але це не означає, що фізособи не мають права вкладати – вони мають таке право. Але вони повинні знати, які ризики вони несуть. На це спрямований цей закон", – заявила Рожкова.

Нагадаємо, вчора Верховна Рада України прийняла президентський законопроект №5390 "Про відшкодування фізичним особам через систему гарантування вкладів фізичних осіб шкоди, заподіяної зловживаннями в сфері банківських і інших фінансових послуг", віддавши за нього 285 голосів народних депутатів.

Реклама

Петро Порошенко вносив документ до парламенту як "невідкладний". Крім того, в розробці документа брав участь Мінфін і Нацбанк. Також залучалися правоохоронні органи.

У пояснювальній записці до законопроекту описується схема, по якій банки обманювали вкладників, оформляючи замість договорів банківського вкладу договори позики з небанківськими організаціями. Рахунок вкладника в банку в цьому випадку діяв просто "транзитною точкою" для грошей, які витікали на рахунки небанківських організацій. Такі "депозити" законодавчо не захищені в Україні, так як Фонд гарантування займається саме банківськими вкладами.

Законопроектом пропонується:

  • розширити на ошуканих осіб дію гарантій відшкодування коштів;
  • посилити відповідальність небанківських організацій (в т. ч. пов'язаних з банками);
  • встановити заборону фінустановам залучати кошти фізосіб (крім учасників предпрития) із зобов'язанням їх повернення, у тому числі шляхом отримання позики;
  • зобов'язати банк при виконанні функцій агента, повіреного або іншого последніка по залученню коштів від фізосіб попередньо ознайомлювати клієнтів в письмовій формі про нерозповсюдження на їхні кошти гарантій відшкодування.

За даними ФГВФО, з використанням схеми, яку покликаний блокувати законопроект №5390, були обкрадені 14 тис. фізосіб-вкладників "Михайлівського" на суму понад 1,5 млрд гривень. При цьому вік понад 45% фізосіб, які постраждали від схеми, – більше 55 років.

Як повідомили у Фонді, люди отримають гроші протягом 20 днів після прийняття закону, як і доручав президент Петро Порошенко.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти