У НБУ пояснили, чому "скаче" курс гривні

21 серпня 2018, 17:29

Для згладжування сезонних і психологічних коливань курсу нацвалюти Нацбанк минулого тижня продав на міжбанку 215 млн доларів США

Заступник голови Національного банку України (НБУ) Дмитро Сологуб 21 серпня пояснив, чому курс гривні "скаче" від зміцнення до знецінення і що робить Нацбанк для згладжування таких коливань, передає прес-служба НБУ.

Реклама

"Зараз фундаментальних причин для знецінення гривні немає. Зміцнення курсу гривні, яке спостерігається з другої половини дня п'ятниці після періоду її знецінення, свідчить саме про це", – зазначив заступник голови Нацбанку.

У період девальваційного тиску на курс гривні пропозиція валюти на міжбанківському ринку залишалася значною завдяки досить високими цінами на товари українського експорту (метали і зернові), а також завдяки збільшенню обсягів експорту.

"Водночас дисбаланс на ринку був обумовлений переважно збільшенням попиту на валюту через сезонні, ситуативні і психологічні фактори. Так, на попиті на валюту позначилося сезонне збільшення попиту з боку імпортерів енергоресурсів, які потребують валюту для розрахунків за газ і за нафтопродукти ( для раннього початку збору врожаю) і з боку імпортерів товарів і послуг споживчого напрямку (електроніка, продукти харчування, туризм тощо), що є наслідком зростання доходів населення", – пояснив Сологуб.

Крім того, на курс нацвалюти вплинули і негативні очікування, які вже традиційно формуються напередодні осені. Під дією цього психологічного тиску зменшилася пропозиція валюти з боку населення на готівковому ринку, що позначилося на операціях банків на міжбанківському валютному ринку.

Реклама

"Зате зараз ми бачимо іншу ситуацію – з другої половини дня п'ятниці курс зміцнюється... Зокрема, зміцненню гривні сприяє той факт, що підприємства продають валюту в зв'язку з періодом податкових платежів. Крім того, можна говорити, що за попередні тижні бізнес і банки задовольнили свої потреби у валюті, і відкладеного попиту поки немає", – розповіли в НБУ.

Як наслідок, пропозиція валюти на ринку знову перевищила попит, і це навіть дозволило Національному банку в понеділок викупити надлишок пропозиції валюти в обсязі приблизно 17 млн дол. США для поповнення міжнародних резервів.

"Це не означає, що Національний банк стримує зміцнення гривні. Якщо фактори, які склалися в економіці, які обумовлюють тиск на ослаблення або посилення курсу, то курс повинен рухатися в потрібному напрямку, і Національний банк цьому руху не протидіє", – підкреслив Сологуб.

В тренді
Долар і євро просіли в ціні: офіційний курс

У НБУ нагадали, що завдання центробанку – не утримувати курс гривні на певному рівні, а зменшити інтенсивність коливань курсу гривні і, отже, запобігти погіршенню очікувань і формування ризиків для зниження інфляції.

Для цього в періоди занадто істотних коливань НБУ продає валюту, а за наявності надлишкової пропозиції – викуповує її в незначних обсягах.

Реклама

"Національний банк зберігає активну присутність на міжбанківському валютному ринку для згладжування надмірних коливань обмінного курсу гривні. Так, для усунення дисбалансу на міжбанківському валютному ринку, який утворився під дією певних факторів, минулого тижня Національний банк щодня виходив з продажем іноземної валюти. Загалом за минулий тиждень Національний банк при валютних інтервенціях продав 215 млн доларів США, а з початку третього кварталу – приблизно 500 млн доларів США", – розповів заступник голови центробанку .

Сологуб запевнив, що Нацбанк продовжує уважно стежити за розвитком ситуації на валютному ринку і готовий і надалі здійснювати валютні інтервенції в разі необхідності, щоб не допускати різких "стрибків" курсу нацвалюти.

Раніше заступник голови Нацбанку Олег Чурій уже називав причини різкого подорожчання долара. Чурій нагадав українцям про досвід минулих років, коли до осені гривня йшла в виток девальвації.

Крім того, за словами експертів, девальвацію нацвалюти на ринках, що розвиваються, в тому числі в Україні, посилив нещодавній обвал турецької ліри, хоча в НБУ підкреслювали, що вплив цього фактора на нашу країну досить обмежений і може проявитися тільки в довгостроковій перспективі.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти