Українці захопилися депозитами у золоті

16 жовтня 2014, 08:56

Експерти розповіли, як бути з "металевими" вкладами під час кризи

Попит на купівлю дорогоцінних металів в Україні з початку року активно зростає, відзначають банкіри. Традиційно українців найбільше цікавить золото. Це пояснюється його застосуванням у багатьох сферах. Тому вартість цього металу не так схильна до коливань, як ціна срібла або платини, пише "Капитал".

Реклама

"Під час економічних смут вартість цих металів завжди підвищується. А враховуючи нестабільність долара і євро в Україні, золото і срібло залишаються найбільш надійними об'єктами для вкладень", – каже начальник управління регіональних продажів Авант-Банку Олександр Самокиш.

Деякі клієнти банків не тільки купують злитки, а й відкривають депозити в золоті. Тим більше що за останні роки прибутковість по них стала порівнянна із прибутковістю по євровалюті.

Близько 70-80 финструктур в Україні мають право проводити операції з дорогоцінними металами, а активно займаються цим бізнесом 15 фінустанов. Ще менше банків пропонують клієнтам металеві (у золоті, сріблі, платині) депозити.

"Пов'язано це з тим, що будь-яка операція із залучення ресурсів передбачає подальше розміщення банком цих ресурсів. А кредитування в золоті у нас сьогодні слабо розвинене", – пояснює Самокиш.

Реклама

"Металеві" депозити, як правило, відкриваються в середньому на півроку-рік. "Головний аргумент для оформлення депозиту в дорогоцінних металах більш ніж вагомий – золото стабільно дорожчає", – відзначає Самокиш.

Вкладникам золотих депозитів він радить купувати злиток в тому ж банку, де вони планують відкривати депозит. "Розрахунок на те, що купиш там, де подешевше, а потім покладеш туди, де вище депозитна ставка, може не виправдатися, тому що найчастіше по "чужим" злиткам банки занижують процентну ставку", – уточнив експерт.

Можна відкрити депозит у золоті як з фізичною поставкою, так і без неї. У першому випадку людина спочатку купує золотий злиток і тільки потім кладе його на депозит. У другому можна відкрити депозит без реального постачання золота. Тобто оформити віртуальний дорогоцінний метал як реальний вклад.

Для реального вкладу клієнту банку потрібно оплатити вартість виготовлення та доставки злитка, чого не потрібно, якщо вклад оформлюється з віртуальним золотом. Безготівковий банківський метал можна придбати на міжбанківському валютному ринку, подавши заявку на покупку в банк, або перерахувати безготівковий метал з рахунку в іншому банку. При покупці віртуального золота вкладник не платить за виготовлення і доставку злитка, відповідно, може купити більше дорогоцінного металу і покласти його на депозит. Але якщо виникне необхідність зняти злиток з депозиту, доведеться заплатити комісію, куди входять всі ті ж витрати на виготовлення і доставку.

Якщо людина приходить в банк зі своїм злитком, щоб відкрити депозит, то повинен бути готовий до того, що справжність його золота будуть ретельно перевіряти. Процедура експертної оцінки триває від 5 до 15 хвилин. "Слід пам'ятати, що злитки банківських металів – це валютна цінність, і при пошкодженні самого злитка, упаковки або сертифіката можуть виникнути труднощі з продажем", – розповідає банкір, який попросив не називати його імені.

В тренді
Свята закінчилися – долар подорожчав: курс валют від НБУ
Фото: REUTERS/Dado Ruvic
Реклама

Президент Української біржі дорогоцінних металів Сергій Ніколаєнко радить купувати золото не віртуально, а реально. Адже в такому випадку банк не зможе наполягати на виплаті відсотків в гривнях за перерахунком, виходячи з курсу НБУ.

prew4

Графіка: Капитал

Банкіри також нагадують про недавній постанові, яке обмежило видачу через каси банків банківських металів не більше еквівалента 3 тис. грн в одні руки в день. Таким чином, клієнт може придбати в касі банку злиток вагою 1 г, 2,5 г і 5 г.

До цих пір самими затребуваними в Україні були золоті злитки вагою 50-100 г. "В них врахована мінімальна вартість роботи з виготовлення", – пояснює Ніколаєнко. Потрібно розуміти, що золоті злитки – не долари і не євро. Тут вагу має значення: чим важче злиток, тим дешевше в ньому грам золота, і навпаки. Наприклад, в 1-5-грамових злитках вартість грама коливається в діапазоні 600-700 грн, тоді як в 50-граммовом починається від 560 грн.

Реклама

Виходить, що заборона НБУ зробив доступними тільки найменші злитки золота, в яких за кожен грам доводиться платити більше. "Це може привести до появи чорного ринку дорогоцінних металів", – занепокоєний Ніколаєнко. Заборона НБУ змусив нервувати і власників золотих депозитів. Адже вони теж при бажанні не зможуть отримати в банку більше 5 г золотого вкладу в день.

Президент Української біржі дорогоцінних металів радить "золотим" вкладникам не поспішати закривати депозити. "Інвестиції в дорогоцінні метали не приносять швидкий прибуток. Це інструмент тривалого зберігання. Кризи приходять і йдуть, а ціна золота все одно буде рости в перспективі", – упевнений експерт. За його словами, наприкінці 1990-х і в наш час вартість квартири в центрі Києва в золоті залишається однаковою, хоча в валюті ціна нерухомості сьогодні на порядок вище, ніж 15 років тому. "Я б порадив стежити за рейтингом банку, в якому розміщений депозит. Якщо фінустанова надійне і побоювань щодо його платоспроможності не виникає, то знімати золоті вклади не варто", – говорить Ніколаєнко.

Якщо депозит потрібен терміново для вирішення фінансових питань, краще конвертувати золото в гривню і знімати гривневий депозит, підказує експерт. Вкладникам, які не хочуть такої трансформації, але бояться за збереження металевого депозиту, тому що не впевнені в надійності банку, фахівець пропонує перерахувати своє золото на рахунок іншого фінустанови. "Для цього потрібно відкрити поточний металевий рахунок у своєму банку і в тому, куди плануєте перевести дорогоцінний метал. Потім депозит переоформити як поточний рахунок, а вже з нього відправити золото на рахунок того банку, якому довіряєте більше, ніж своєму", – радить Ніколаєнко. Правда, на його думку, НБУ найближчим часом може зняти обмеження по золоту в банках, тоді подібні операції стануть простішими, а інвестиції в дорогоцінні метали – дешевше.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти