Стрімке падіння євро: купувати чи позбавлятися від цієї валюти

14 листопада 2018, 07:48

Олександра Романюк Олександра Романюк

Експерти прогнозують, що зовсім скоро євро майже зрівняється з доларом

"Поведінка" європейської валюти останнім часом дивує. Замість того, щоб дорожчати або хоча б "коливатися", як минулими роками, курс євро нинішньої осені стабільно знижується. З кінця вересня євро втратила в ціні вже майже 2 грн. Осінній максимум, за курсом Нацбанку, був зафіксований 28 вересня і становив 33 грн і майже 13 коп. До 13 листопада євро коштував вже 31,43 грн. Тобто виходить, що кожен день євро дешевшає не менше ніж на 1 копійку.

Реклама

За словами експертів, причини такого падіння курсу слід шукати не в українській економіці. У нас в країні (як і в багатьох інших) курс євро встановлюється через курс долара. І, якщо причини зміни курсу пов'язані з ситуацією всередині нашої країни, курси долара і євро змінюються синхронно. Якщо ж вони рухаються в різних напрямках (як, наприклад, зараз, коли долар практично стабільний, а євро дешевшає), найімовірніше, причина криється в зміні курсу долара до євро (або навпаки).

Падіння курсу євро і зміцнення місцевої валюти зараз відбувається в багатьох країнах. Наприклад, у Великій Британії ЗМІ пишуть, що фунт стерлінгів сьогодні найміцніший за останні 3 місяці. Молдавські ЗМІ рясніють заголовками "Євро шокує", "Євро впав" і т.д. У Білорусі пишуть, що курс євро майже зрівнявся з курсом долара.

У країнах єврозони визнають: євро до долара впав "нижче плінтуса", побивши нижній рекорд за останні півтора року.

Однією з головних причин падіння євровалюти тамтешні ЗМІ називають підготовку до Brexit, що триває. Зокрема, особливо різке падіння євро було зафіксовано після заяви глави Єврокомісії Жана-Клода Юнкера про те, що угода про вихід Британії з Євросоюзу буде підписана найближчими тижнями. Також переполоху в Єврозоні наробив бюджет Італії на наступний рік, в якому закладено дефіцит в 2,5% при тому, що країна і так винна донорам 130% свого ВВП. Точніше, не стільки сам бюджет (в Україні, наприклад, дефіцит бюджету не менший), скільки конфлікт Італії з ЄС, що виник через нього. Країні, яка не бажає скорочувати витрати, пророкують видворення з єврозони і з ЄС.

Реклама

Ці та інші потрясіння в Єврозоні суттєво послаблюють і європейську економіку, і місцеву валюту. Тоді як економіка США, навпаки, демонструє впевнене зростання.

"У Європи великі проблеми"

Відносно причин падіння євро опитані нами експерти виявилися напрочуд одностайні.

"На курс євро-долар сьогодні впливають кілька факторів. По-перше, Brexit. Але це не новина, а тому не основний фактор. Набагато більше впливають результати економіки. Якщо порівняти економіки США і Європи, то у США успішніша економіка. Там більше зростання ВВП, там найнижчий за останніх 15 років показник безробіття (близько 3,8%, тоді як в Європі – майже 7%). А всі спроби Європи показати в чомусь кращі результати, ніж у Америки, наразі не спрацьовують. Відтак виникає диспропорція і так, євро програє долару", – пояснює президент українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

Економіст, експерт-аналітик Борис Кушнірук звертає увагу, що курс пари долар-євро не стоїть на місці.

"Курси долара і євро постійно демонструють "гойдалки". Причому цикл займає кілька років. То євро дорожчає по відношенню до долара, то знецінюється. Зараз євро слабшає, а долар зміцнюється. Одна з причин – що у Європи зараз більше проблем і невизначеності. Проблеми з бюджетом Італії, невизначеність з Brexit, проблеми в відносинах між державами, наприклад Угорщиною і Польщею, і т.д. А в Штатах ситуація прогнозована, проміжні вибори відбулися, економіка зростає. До того ж США підвищили відсоткову ставку, що робить долар дохіднішою валютою, а значить, вигідніше перекидати кошти в долари", – говорить Борис Кушнірук.

Старший аналітик ГК FOREX CLUB Андрій Шевчишин також пояснює падіння євро проблемами в Європі і виграшнішою позицією США.

"Зовнішнім тригером ситуації з курсом долара і євро виступають торгова війна США і Китаю, а також торговельні обмеження з боку США, які призвели до звуження ділової активності в Європі. Падає промисловість, особливо чутливо автомобілебудування. ВВП Єврозони в 3-му кварталі додав всього 0,2 %, що стало мінімальним рівнем з 2 кварталу 2014 року. Внутрішнім тригером виступає політична складова. Переговори щодо Brexit йдуть важко, але все ж просуваються вперед. А ось переговори щодо бюджету Італії зайшли в глухий кут. Через Італію зростають ризики протистояння всередині ЄС, що б'є по впевненості інвесторів. Крім цього прибутковість євроборгу не приваблює інвесторів, ризики зросли. 10-річки Німеччини – 0,4%, в той час як італійський борг зріс до 3,5% на тлі ризиків. У відношенні бондів США інвестори прихильніші, та й прибутковість вже закріпилася вище 3,15%, що підтримує долар", – пояснює експерт.

Крім іншого, загальним фактором виступають глобальні ризики економічного зростання, які вже вилилися в глибоку корекцію ринку акцій, вважає Андрій Шевчишин.

"Саме ці побоювання нової кризи призводять до перерозподілу капіталів і втечі в долар. Це підтримує долар на загальному тлі і послаблює інші валюти", – говорить він.

Зміну тренда наразі не прогнозують

Реклама

Говорячи про найближчі перспективи євро, експерти досить стримані в оцінках і налаштовані, скоріше, песимістично.

"Багато аналітиків вважають, що євро програватиме долару і далі. Поки Європа не зможе запропонувати якийсь вихід, новий індикатор для зростання", – коротко сказав Олександр Охріменко.

Борис Кушнірук окреслює таку ж тенденцію.

"Я думаю, що долар і далі зміцнюватиметься, а євро падатиме. На даному етапі не критично. Але коли почнеться нова криза, 2020 року, євро буде менш надійною і менш стабільною валютою, ніж долар", – вважає він.

Пояснюючи свою тезу про кризу, експерт каже:

"Світ знаходиться в межах глобальної кризи, яка почалася 2007 року. І ми перебуватимемо в кризі до 2023-2025 років, коли має відбутися переформатування і світової економіки, і міжнародного правовлаштування. Тому що існуючий порядок не в змозі вирішити нагальні проблеми. Нинішня модель писалася 80 років тому, і вона вже не відповідає сучасному етапу розвитку світу. Рух товарів, фінансів, капіталів, людей... Чи могли ми уявити тоді, що африканці (біженці) сотнями і тисячами йтимуть до Європи? І таких проблем, які не мають рішення в рамках нинішнього світоустрою, багато. І ці протиріччя зачіпають Європу набагато більше, ніж США".

Борис Кушнірук нагадує, що МВФ прогнозує нову хвилю глобальної кризи десь на початок 2020 року. Причому, за словами експерта, це буде криза, пов'язана зі зміною технологічних укладів.

"Криза перевиробництва зазвичай коротка, 1-3 кварталу, а потім йде нове зростання. А ось криза технологічного укладу тягнеться довше, і тут все набагато менш передбачувано. Тому зараз ніхто не скаже, до чого вона призведе. Наприклад, зараз практично всі світові компанії оголосили, що запускають лінійки електромобілів. Уявляєте масштаби змін? По-перше, електромобілі технологічно значно простіше, там менше комплектуючих, а значить, велика кількість людей втратять роботу. Буде надлишок АЗС, зміниться нафтопереробна галузь. Величезна кількість людей, які задіяні в нинішніх процесах, стануть не потрібні і втратять роботу. Наприклад, для заправки електромобіля не потрібно адже, щоб хтось стояв і продавав тобі електрику. І це тільки один з прикладів прийдешніх змін, пік яких, за прогнозами, припаде на 2023-2025 роки. Зараз криза тільки починається, і ми наразі не відчуваємо, всередині яких неймовірних процесів ми знаходимося", – пророкує Борис Кушнірук.

Скільки коштуватиме євро до Нового, 2019 року

"На кінець цього року побачимо картину, коли за 1 євро даватимуть 1 долар і менше 10 центів. І світові аналітики вважають, що така ситуація триватиме, поки Європа не зробить прорив", – говорить Олександр Охріменко.

Реклама

Судячи з такого прогнозу, якщо долар до Нового року коштуватиме, наприклад, 29 грн, то євро всього 29,3 грн.

"Якщо ситуація не зміниться, євро може відкотитися проти долара в зону 1,1, а наступного року продовжити рух до 1,05 – ближче до кінця 1-го кварталу", – вважає Андрій Шевчишин.

Однак ні повного краху євро, ні надмірного зміцнення долара очікувати не варто, принаймні в найближчій перспективі, кажуть експерти.

"Є межа, яку ці валюти не перейдуть. США теж не дуже виграють від зміцнення долара, тому що це призводить до подорожчання американських товарів на зовнішніх ринках. Тож Штати вживатимуть заходів, щоб не допустити занадто істотного зміцнення долара по відношенню до інших валют світу", – пояснює Борис Кушнірук.

Відповідаючи на запитання, в якій валюті українцям варто зараз зберігати заощадження, Олександр Охрименко каже, що це залежить від того, на який термін людина відкладає гроші.

"Якщо ви збираєтеся зберігати гроші протягом 5-10 років, тоді було б доречно 50% заощаджень зберігати в доларах, а 50% – в євро. Тому що за 10 років ситуація може змінитися дуже істотно. Але якщо перекладатимете з однієї валюти в іншу, точно програєте. Грати в долар-євро можна тільки з дуже великими сумами", – говорить експерт.

Якщо ж йдеться про необхідність накопичити або зберегти в короткій перспективі – на думку Олександра Охріменка, "гривня вигідніше однозначно".

Нагадаємо, раніше сайт "Сегодня" розповідав, чому в Україні не спадають темпи інфляції, і чого чекати далі.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти