Викрадення персональних даних: як законно позбутися колекторів

28 жовтня 2019 13:04

Хамство колекторів заходить куди далі звичайних телефонних дзвінків, кажуть експерти

Реклама

Українці залишають свої персональні дані в багатьох місцях. Їх просять всюди: в торгових мережах, спортзалах, ресторанах, на пошті, в банках. Обмежити доступ майже неможливо. Потім на номер телефону починають приходити нав'язливі SMS або дзвінки з невідомих номерів з пропозицією щось купити або скористатися якоюсь послугою.

За підробленими документами на людину можуть навіть оформити банківський кредит, який він ніколи не брав. А при відмові погашати заборгованість за неіснуючою позикою в гру вступають колектори.

"Хамство колекторів заходить куди далі звичайних телефонних дзвінків. І карається максимум штрафами. До нас звертаються в компанію боржники, яким не тільки телефонують. Обклеюють їх під'їзди фотографіями з підписом "боржник, вкрав гроші". На місце роботи пишуть листи, кажуть: людина взяла гроші, будь ласка, скажіть, щоб повернула", – говорить адвокат Ярослава Авраменко.

Щоб уникнути подібних непорозумінь, банкіри навіть зібрали конференцію на тему "Як захистити персональні дані".

"Витік даних відбувається не з якихось системних проблем, а через конкретні помилки конкретних співробітників. Або через їх злочинні наміри. Завжди є співучасник у банку. Вже під час розгляду кримінальної справи знаходять співучасника. Але поки про таку ситуацію потерпілий чоловік не заявить, то фактично ніякого розслідування не відбувається", – каже Олеся Данильченко, заступник директора Української міжбанківської асоціації.

Від недбальства до злочину – один крок, говорить адвокат. Невідомо, чи законно колектори тиснуть на боржника, але те, що персональну інформацію їм "злив" якийсь банк – точно.

"Це може бути як фінансова компанія, так і шахраї, які знайшли, купили інформаційну базу даних. Вони купують бази даних у працівників банку. Таке буває дуже часто, особливо в тих банках, які знаходяться в стадії ліквідації", – зазначає правозахисник.

Реклама

Повідомлення про те, що "переклад з вашої картки здійснено успішно" отримали тисячі українців, хоча ніяких переказів вони не скоювали. І це теж витік інформації. Тому надходять не куди завгодно, а саме на фінансовий номер телефону. Якби вдалося додзвонитися на номер відправника (а це, як правило неможливо), зловмисники стали б просити явки і паролі. Причому досить хитро.

"Він вам скаже: скажіть будь ласка ваш код на зворотному боці картки. Він скаже: назвіть мені номер відділення. Ви злякалися: так як же, я не знаю ... Дуже давно цю карту отримував. Він каже: я допоможу, переверніть карту на інший бік, там три цифри – це і є ваш номер відділення", – пояснює експерт.

Тим часом, неурядових банкірів в Україні майже не карають. Тому фахівці радять берегти персональну інформацію – телефони, копії паспорта, ідентифікаційний код. І не розголошувати зайве шахраям.

Тим часом, 21 жовтня набув чинності новий Кодекс про процедуру банкрутства, який був ухвалений ще минулої осені. В цьому кодексі вперше виписана процедура банкрутства для фізичних осіб (раніше банкрутами могли стати тільки юрособи). Сайт "Сьогодні" розбирався, добре це чи погано для українців і кому вигідно оголосити себе банкрутом.

Нагадаємо, що за останні 4 роки в Україні з'явилися десятки реєстрів, де будь-який бажаючий може знайти настільки багато особистої інформації, що її вистачить як для перевірки того чи іншого фахівця або об'єкта нерухомості, так і для здійснення будь-якого шахрайства.

Крім того, за останній час в столиці стало більше випадків шахрайства, пов'язаних з нерухомістю. жертвами стали відразу кілька людей.

Реклама

Крім того, одна з квартир була продана колекторам, представники яких вибили замки у житлі, щоб увірватися всередину.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти