Платіжний баланс України різко пішов у "мінус": експерти назвали причини

29 березня 2019, 16:17

Євгенія Давиденко

Думки фахівців про головний фактор різняться

Згідно з даними Національного банку України, дефіцит платіжного балансу України в лютому 2019 року зріс в 3,6 рази в порівнянні із січнем, або до 248 млн доларів. Хоча в лютому 2018 року платіжний баланс був зведений з профіцитом в 253 млн доларів. Як відомо, дефіцит платіжного балансу говорить про те, що сумарний відтік валюти за межі держави перевищив сумарні валютні надходження в країну.

Реклама

Розібратися, що могло сформувати "дірку" в платіжному балансі, "Сегодня" допомогли експерти.

На думку аналітика Concorde Capital Євгенії Ахтирко, в лютому Україна розплатилася за енергоносії, і це викликало зміну платіжного балансу.

"Сталося значне прискорення зростання імпорту. Якщо в січні було падіння, то в лютому – хороший плюс. В лютому наростили купівлю якогось енергоносія – газу чи нафти", – зазначила Ахтирко.

А фахівець відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса заперечує, що нинішні показники платіжного балансу не мають ніякого відношення до реальних обсягів зовнішньої торгівлі. Причиною, за його словами, стало масове розмитнення "євроблях" – власники авто з іноземною реєстрацією поспішали отримати 50% -ву знижку на сплату акцизу. до 22 лютого.

"Це розмитнення "євроблях". Формально нічого не змінилося, але воно ж враховується як імпорт, коли ви його розмитнили. А до кінця лютого треба було масово розмитнити, щоб потрапити під спрощену процедуру. Тому це чисто математичний ефект від "євробляхерів", – зазначив Сергій Фурса.

Згідно з даними офіційної статистики за час пільгового періоду українські номери отримали близько 200 тисяч "євроблях"

Реклама

Нагадаємо, валюту Україна також витрачає на погашення та обслуговування державного боргу. Загальні виплати в 2019 році передбачено законом про бюджет на рівні 417,45 млрд гривень, з яких: 239,24 млрд гривень (57,3%) – виплати за державним внутрішнім боргом; 178,21 млрд гривень (42,7%) – виплати за державним зовнішнім боргом.

Детальніше про ситуацію з боргами країни читайте на сайті "Сегодня" в матеріалі "Чому кредитів немає, а державний борг України зростає".

В уряді і Національному банку України вважають, що впоратися з виплатами за державним боргом країні допоможуть нові – більш дешеві – кредити. Зокрема, очікується надходження ще двох траншів від Міжнародного валютного фонду.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти