Валюта не потрібна: чому українці більше продають долари, ніж скуповують

Поки українці здають валюту, Нацбанк нарощує держрезерви

Незважаючи на коронавірус і кризу, курс гривні цього року поводиться приблизно так само, як попередніми роками. Тобто до літа національна валюта стабільно зміцнюється, як і прогнозували місяць тому наші експерти. Хоча це зміцнення не можна назвати сильним.

Також, нагадаємо, наші експерти пророкували невеликий стрибок курсу долара наприкінці першої декади червня, який пояснювали погашенням істотного обсягу раніше випущених ОВДП. В результаті гривня, зміцнившись за два перші тижні червня з 26,87 до 26,6 грн/дол., за наступні два дні – з 14 по 16 червня – розтратила майже всі свої досягнення, відкотившись назад до 26,84 грн/дол. Потім, щоправда, ревальвація гривні продовжилася, але в підсумку за перший літній місяць долар втратив в ціні всього 20 копійок, тобто гривня зміцнилася менш ніж на 1%: з 26,87 до 26,7 грн/дол.

Попиту немає

Реклама

Незважаючи на низький "літній" курс, попит на валюту дуже невеликий, кажуть експерти. Валюти в країні багато, але вона нікому не потрібна. Зокрема, українці більше продають долари, ніж скуповують.

"Девальвація триває, тому що в країні дуже багато валюти. Так, нерезиденти забирають гроші з ОВДП. Але при цьому багато валюти приходить до країни від експорту, насамперед – продуктів харчування. Крім того, населення не скуповує валюту, а навпаки, продає. Це теж впливає. Те ж саме – банки. Деякі з них сьогодні навіть не хочуть залучати валютні депозити. Тому що видавати кредити у валюті нікому, можливість таких кредитів дуже обмежена. Тому вони найчастіше продають валюту, а кредити видають у гривні", – говорить президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

Відсутність попиту на тверду валюту у населення може пояснюватися, зокрема, кризою і тим, що люди не накопичують, а витрачають запаси, а також тим, що закордонні поїздки цього року планують набагато менше українців, ніж попередніми роками.

Втім, цього літа курс не буде найнижчим в році. Незважаючи на те, що різких стрибків долара, подібних тому, що стався в березні, більше не спостерігається, а гривня ревальвує, досягти докризових значень їй поки не вдалося. І цього літа вже навряд чи вдасться. Нагадаємо, 2020 рік гривня зустріла на позначці 23,69 грн, яка досі залишається рекордом року щодо міцності курсу. Виходить, за наступні шість місяців гривня ослабла майже на 3 грн, або на 12,7%.

Що буде з доларом в липні

Реклама

Щодо курсу гривні в липні думки експертів розділилися.

"У травні і червні гривня двічі розверталася до зниження після торкання позначки 26,50. Можливо, що на цьому рівні завершився корекційний відкат, який почався в травні. В липень ринки входять набагато настороженішими, ніж були в квітні і травні. Різкий стрибок кількості хворих в США і нові рекорди в Україні підточують надії на стійкий розворот до зростання і пригнічують попит на ризикові активи. Крім того, попередніми місяцями НБУ різко скорочував відсоткову ставку, що також знизило інтерес до гривні як дохідної валюті. У зв'язку з цим вона робиться вразливою перед новою хвилею зниження ринків. Якщо ринки зможуть уникнути різкого сплеску волатильності, USD/UAH може закінчити липень біля позначки 27-27,5 грн. При негативнішому сценарії курс може повернутися до 28, поблизу якого був наприкінці березня. Євро може залишитися біля позначки в 30 гривень при сприятливому сценарії і підскочити вище 31 при несприятливому", – вважає керівник "EXANTE Україна" Володимир Позній.

В той же час Сергій Ніколайчук, голова департаменту макроекономічних досліджень групи ICU, вважає, що серйозних змін курсу в липні очікувати не варто.

"Як в липні, так і в серпні ми не очікуємо серйозних змін обмінного курсу, він залишиться досить близьким до рівня 27 гривень за долар. З осені курс може плавно послаблюватися, і до кінця року досягти рівня 28-29 гривень за долар. Це буде пов'язано з двома факторами. Перший – очікуване погіршення торгового балансу через відновлення попиту на імпорт, зростання цін на енергоресурси і прогнозованого падіння цін на руду. Другий фактор – різке зниження Національним банком облікової ставки, яка ще рік тому була 18%, на початку року – 13,5%, а зараз – 6%, і незабаром вона може бути ще трохи знижена. Така низька ставка робить менш привабливими для інвесторів інструменти в національній валюті, тому частину своїх портфелів вони переводитимуть з гривні в іноземну валюту", – говорить Сергій Ніколайчук.

А ось Олександр Охріменко вважає, що в липні триватиме ревальвація гривні. Така ж "уповільнена", як і в червні.

"У липні триватиме ревальвація, але не суттєва, уповільнена. Населення, як і раніше, більше продаватиме валюти, ніж купуватиме. А Нацбанк викуповуватиме надлишок валюти. Він весь червень активно купував валюту, за місяць купив майже 1 млрд доларів. Я так розумію, в липні він продовжить це робити. Тому істотної ревальвації не буде", – прогнозує Олександр Охріменко.

Реклама

На сьогодні курс долара на 3,5 грн нижче того, що закладений до бюджету (30 грн/дол.). Але, на думку Олександра Охріменка, цього року надмірно низький курс долара не позначиться на бюджеті настільки сильно, як торік.

"Розумієте, коли дефіцит 300 млрд – вже ніхто не звертатиме уваги на недонадходження 5-10 млрд грн через низький курс. Зараз майже щотижня Мінфін розміщує цінні папери, які активно купують державні банки. За рахунок цього покривається дефіцит бюджету", – говорить експерт.


Де вигідніше зберігати гроші в цей неспокійний час, дивіться в сюжеті "Сьогодні":

Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал
Всі новини Показати ще
Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Пряма трансляція
статистика
Курс гривні СЬОГОДНІ

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

26.65

Євро (€)

31.52

Російський рубль (₽)

0.37

Опитування
Опитування
Опитування

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти