НБУ змінив правила: як тепер українцям працювати з закордонними рахунками

18 березня 2017, 12:00

Ряполов Костянтин Ряполов Костянтин

Кому більше не потрібно отримувати ліцензію та що це означає

В кінці лютого Національний банк України скасував для фізичних осіб необхідність отримання індивідуальної ліцензії, щоб виконувати операції з коштами на зарубіжних рахунках. Раніше розпоряджатися такими рахунками офіційно могли тільки ті, хто працевлаштований або вчиться в іншій країні. І то, як тільки людина поверталася з-за кордону, вона позбавлялася такої можливості. Рішення Нацбанку розширює можливості людей, які мають якісь доходи за межами України (зарплати, пенсії, аліменти, дивіденди, спадок і так далі).

Так, спростилася життя фрілансерів, які працюють за контрактами із зарубіжними замовниками: тепер той же програміст або копірайтер може офіційно отримувати зароблені гроші на закордонний рахунок, накопичувати їх там і використовувати на свій розсуд – на покупку будиночка в Іспанії, наприклад. Або торгувати фінансовими інструментами на зарубіжних біржах, інвестувати сбреженія в якийсь бізнес і так далі. Але не все так просто. Давайте розглянемо ближче, що продовжує заважати нашій з вами "зовнішньоекономічній" активності
.

Реклама

ТІНЬ "ЗАЛІЗНОЇ ЗАВІСИ"

НашівзаєминизвалютоюдосірегулюютьсядекретомКабінетуміністрів"Про системувалютногорегулюванняівалютногоконтролю"від 1993 рокуірядом інших,близькихйомуза духомнормативнихактів.Країна,економікаісаме життязацібезмалогочвертьстоліттязмінилисядоневпізнання,алевсферівалютногорегулюванняпродовжуютьпроцвітатикопалинипринципи"триматиі непущати".

"Такогородудокументине можназалишативстані,вякомувонибулина початку90-х,-кажеюридичнийрадникОфісуефективногорегулюванняBRDOДенис Малюська.-Аджефактичновційсферіунасзаконодавство,близькедозалізної завіси".

При жорсткій системіконтролювалютнихопераційєбагатоспособівїї обійти

ЗАРЕГУЛЬОВАНІСТЬ.В результаті ми спостерігаємо парадоксальну ситуацію. З одного боку, ми всі – і влада, і прості громадяни – зацікавлені в тому, щоб країна заробляла більше валюти. Але діючі норми всіляко цьому перешкоджають. Наприклад, при нинішньому співвідношенні курсів валют, вартості робочої сили та інших основних ресурсів одна зі схем бізнесу – виробляти що-небудь в Україні та збувати в країнах ЄС. При сучасних можливостях просування через власні сайти або віртуальні торгові майданчики цим з великою вигодою можуть займатися полчища українських "маленьких" бізнесів і підприємців. Але законодавство, як і раніше передбачає, що зовнішньоекономічною діяльністю займаються лише великі підприємства.

"У нас дуже громіздка і обтяжлива система проведення платежів і розрахунків за операціями купівлі-продажу товарів, якщо ці товари перетинають кордон. Причому механізм контролю один і той же, незалежно від суми угоди, – розповідає Денис Малюська. – При маленьких партіях товару, які швидко продаються, слідувати цьому механізму практично неможливо. Тому дрібні підприємці, які торгують різними дрібничками за кордон, дуже часто у всю цю систему валютного контролю і офіційного переведення грошей за кордон намагаються не вплутуватися".

Реклама

В ОБХІД.Замість цього дрібні підприємці оформляють відносини купівлі-продажу шляхом перекидання грошей з карткового рахунку на картковий, грошовими переказами або якимись іншими засобами платежу, використання яких для підприємницької діяльності в принципі незаконно. "В реальності у нас виходить якийсь фарс, – каже Денис малюська. – У нас начебто є офіційна жорстка система контролю операцій з валютою, але на практиці працює інша система – коли фізособи по дрібним операцій та послуг здійснюють свою діяльність поза нею". При цьому над таким дрібним підприємцем висить дамоклів меч статусу порушника законів, до якого державі просто поки ніколи дістатися.

Схожа дурниця відбувалася і з закордонними рахунками громадян. Ще недавно ви могли відкрити рахунок за кордоном. Але при цьому ні накопичувати на ньому кошти, ні витрачати їх, припустимо, на придбання нерухомості або акцій зарубіжних підприємств можна було без отримання так званої індивідуальної ліцензії Нацбанку. А це справа дуже довга (може зайняти місяць або навіть більше) і складна, простій людині практично недоступна. З іншого боку – де-факто закордонні рахунки у нас масово відкривалися і використовувалися, так само як за кордоном купувалися і підприємства, і нерухомість (це можна помітити з обговорюваних недавно е-деклараціям наших чиновників). Для цього існують так звані офшори, де накопичувати кошти на рахунку можна без ліцензії НБУ. "В результаті шляхів обходу ліцензування стало існувати багато. А порушували режим ліцензування тільки ті, у кого не було грамотного юридичного супроводу", – резюмує Денис Малюська.

ЛІБЕРАЛІЗАЦІЯ

В НБУ та уряді це все розуміють не гірше нас з вами і час від часу намагаються привести "правила гри" у відповідність до вимог життя. Так, 3 листопада минулого року Верховною Радою був прийнятий закон, який спростив експорт послуг. А в грудні Національний банк представив концепцію лібералізації валютних відносин в Україні. Вона має на увазі скасування архаїчних нормативних актів з прийняттям замість сучасного закону "Про іноземну валюту". За словами заступника голови НБУ Олега Чурія, в ході лібералізації валютне регулювання в Україні стане прозорим, простим і зрозумілим для населення. І взагалі, як обіцяють, за три роки валютне законодавство буде приведено у відповідність до положень Асоціації між Україною та ЄС, а обмеження на валютні операції і рух капіталу будуть зняті.

ЩО БЕЗ ЛІЦЕНЗІЙ НБУ.В ході лібералізації були скасовані індивідуальні ліцензії для громадян. Тепер українці можуть без ліцензій НБУ розміщувати на зарубіжних рахунках свої кошти – але тільки ті, що отримані ними за межами України. Якщо ви хочете перевести на такий рахунок гроші з України, ліцензія вам таки буде потрібна. Далі: без ліцензії можна проводити інвестування з зарубіжних рахунків, реінвестувати кошти за межами України, здійснювати торгівлю фінансовими інструментами на іноземних біржах тощо – тобто все те, що ще недавно простим нашим громадянам було формально недоступно.

"Алецепослабленнястосується невсіхгромадян.Атількитих,хто незареєстрований якФОП,-вказуєДенисмалюська.-Якщожвипідприємець,тодляопераційіз зарубіжнимирахункамивамдоведетьсябратиліцензію,навітьякщогрошінанихнадходять невідвашоїпідприємницькоїдіяльності".
Реклама

Цезалишаєтьсяпокиобмеженняможебутипов'язанозтим,щонапрактицівУкраїнізаформальноскромнимСПДчасто-густоховаютьсядоситьвеликіпідприємства,ідозвольщосьфізичнимособам-підприємцям,цимтутжескористаєтьсяівеликийбізнес.З іншогобоку-запару-трійкуроківобіцяютьскасуватиіндивідуальніліцензіїтадлябізнесу.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти