Місяць очікується позитивним: яким буде курс долара у травні

1 травня 2020, 07:00

Олександра Романюк Олександра Романюк

Ринки в очікуванні угоди з МВФ

Карантин – карантином, а весна бере своє. "Боячись" разом з нами початку епідемії, курс долара виріс у другій половині березня до 28,14 грн, встановивши рекорд року. Однак досить скоро пішов на спад, і протягом квітня гривня тільки зміцнювалася. Почавши попередній місяць зі значення 27,63 грн, до кінця місяця долар переступив психологічну межу 27 грн у бік зниження. І в останній банківський день квітня офіційний курс гривні становив 26,97 грн/долар.

Реклама

Звичайно, незважаючи на досить стабільну тенденцію зміцнення, гривня не повернулася до "докарантинних" значень. Загалом за квітень долар подешевшав лише на 66 копійок, або на 2,4%.

"Ситуація на світових фінансових ринках залишається напруженою, але вона далека від того хаосу, який діявся у перші двадцять днів березня і який викликав, зокрема, 15% -ве обвалення гривні до долара. В даному випадку українська валюта досить точно слідувала за настроями фінансових ринків – за попитом на ризикові активи. У першій половині квітня був бурхливий відскік, що дозволило USD/UAH приблизно на третину відіграти зліт березня. Але на рівні 27,00 вичерпався імпульс купівель, і валюта забуксувала з подальшими кроками", – коментує курс валют у квітні керівник компанії "EXANTE Україна" Володимир Позній.

Підвладна сезонним коливанням через особливості української економіки, гривня до літа традиційно зміцнювалася. Її курс у травні в минулі роки наближався до мінімальних значень. Однак поточного року пандемія коронавірусу, карантин та економічна криза очевидно внесуть корективи в ситуацію на валютному ринку. Однією з особливостей цього року є те, що зберігається невідомість щодо того, як довго триватимуть карантинні обмеження. А отже, складно прогнозувати, наскільки постраждають економіки та наскільки болючим для бізнесу буде повернення до активної діяльності.

Непередбачуваність курсу в Україні пояснюють ще й фактичною відсутністю вільного фінансового ринку.

"У нас достатньо неліквідний ринок, на ньому немає фінансових гравців, яких ще називають спекулянтами. Купувати валюту у нас можна тільки під спеціальні дозволи – імпортні контракти тощо. А поки ринок не буде лібералізовано, поки він не ліквідний, курс багато в чому залежить від дій великих гравців. Коли на ринок приходять великі гравці, вони зазвичай зрушують його в певний бік, ринок або просідає, або виростає. Наприклад, хтось захотів продати велику експортну виручку – пропозиція доларів зростає і гривня зміцнюється. Якщо ж, скажімо, Кабміну знадобиться викупити велику суму, щоб погасити борги, – подорожчає долар, а гривня ослабне. Ми не можемо прогнозувати, який великий гравець прийде на ринок і в який бік його хитне. Тому, якщо говорити про короткострокову перспективу, куди піде курс – не знає ніхто. Ми можемо прогнозувати тільки тренди, які гратимуть в середньостроковій та довгостроковій перспективі", – вважає президент інвестиційної групи "Універ" Тарас Козак.

Проте сайт "Сьогодні" попросив фінансових експертів поділитися своїм баченням щодо того, яким може бути курс валют в найближчий місяць та які фактори здійснюватимуть на нього визначальний вплив.

Реклама

Одним з головних чинників, які вплинуть на курс, експерти називають відносини України з МВФ.

" Угода з МВФє визначальним фактором. Якщо ми його підписуємо, у нас буде один ринок, якщо не підписуємо – зовсім інший. Якщо угода не буде підписана, то ми розуміємо, що у нас буде емісія, невиконання зобов'язань за боргами, або, іншими словами, дефолт. Адже реально нічим буде платити. І тоді, звичайно, долар ростиме, уся гривня тікатиме в долар, і Нацбанк не зможе зупинити цей процес. В такому випадку курс буде 30, а потім, може, 35 або 40 грн за долар. Якщо ж угода з МВФ буде підписана, це означає, що в Україну за короткий час прийде дуже багато доларів. МВФ обіцяє дати близько 2 млрд доларів буквально через тиждень після підписання угоди. Найімовірніше, тільки після підписання угоди в Україну надійдуть уже узгоджені додаткові гроші МВФ на боротьбу з коронавірусом. Плюс будуть гроші від Світового банку – до 1 млрд доларів, плюс гроші від Євросоюзу – близько 1 млрд євро. І є ще ціла серія попередніх домовленостей з різними організаціями та країнами-партнерами, які почнуть реалізовуватися тільки після відновлення співпраці з МВФ. Якщо в Україну прийдуть ці гроші, ми спокійно пройдемо боргову кризу, "коронакризу" і, я думаю, гривня ще більше зміцниться. У середньостроковій перспективі курс може перебувати в діапазоні 25-27 грн за долар", – говорить Тарас Козак.

Про незвичайну для курсу валют ситуацію поточного року говорить і Сергій Ніколайчук, голова департаменту макроекономічних досліджень компанії ICU.

"Для валютного ринку травень зазвичай є спокійним періодом, коли не спостерігається істотних коливань. Однак поточного року через пандемію і карантин не можна використовувати стандартні шаблони. Зокрема, загальне зниження ділової активності, скорочення переказів від трудових мігрантів, подальший вихід нерезидентів з внутрішнього ринку цінних паперів чинитимуть тиск на ослаблення гривні. Водночас зниження витрат на закордонний відпочинок та оплату імпортованих енергоносіїв, а також успішне завершення переговорів за новою програмою з МВФ мають компенсувати ці негативні чинники. Тому загалом ми очікуємо, що курс таки залишатиметься близьким до поточного рівня – 27 грн долар, коливаючись в діапазоні +/- 50 копійок", – прогнозує Сергій Ніколайчук.

Володимир Позній вважає, що загалом очікування ринків на травень позитивні, що також гратиме на зміцнення гривні.

"До травня світові ринки приходять з оптимізмом, оскільки інвестори звертають увагу на стабілізацію кількості заражених та спроби окремих країн зняти обмеження на пересування. Це покращує настрій на ринках, відновлюючи попит на високоприбуткові активи, які надмірно різко впали минулого місяця", – говорить він.

Водночас експерт додає: відтік капіталів з країн, що розвиваються триває, тому не варто очікувати, що гривня й акції на фондових ринках повністю повернуться до передкризових рівнів.

"Ймовірно, травень цілком може виявитися позитивним місяцем для ринків, що дозволить курсу USD/UAH хильнутися в бік 26,5 грн/долар. Однак після карантину муситиме започаткуватися тривалий, нерівний і навряд чи завжди позитивний процес оздоровлення економіки. Найчастіше цей етап пов'язаний з низкою банкрутств та фінансових труднощів для компаній і держав, а можливості врятувати усіх постраждалих явно немає ні у кого. Тому є ризики, що ринки вже в травні можуть повернутися до більш вибіркового відношення до купівель, зосередившись на найсильніших галузях і валютах. У такому випадку курс гривні може знову повернутися до зниження, хоча навряд чи це будуть березневі темпи. Радше можна говорити про потенціал ослаблення української валюти на 3-5% на місяць", – вважає експерт.


Що говорив про гроші МВФ президент України Володимир Зеленський – дивіться в сюжеті:

Реклама

Всі подробиці в спецтемі Курс долара в Україні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти