Як правильно подати декларацію про доходи

26 березня 2014, 13:00

Ряполов Костянтин Ряполов Костянтин

Звітувати про отримані гроші можна до 1 травня

Виплата податків з кровно зароблених грошей – річ начебто малоприємна, але необхідна (адже треба і дороги якось ремонтувати, і лікарні на якісь кошти утримувати). Більшість з нас, зазвичай, ніяк свідомо не бере участь у процедурі виплат, оскільки роботодавець самостійно віднімає з нашого заробітку належну державі частку та надсилає її за призначенням. І декларацію про доходи, термін подання якої закінчується через місяць з невеликим, основній масі українців, які працюють за наймом, заповнювати не треба. Але, тим не менш, занадто розслаблятися теж не варто – краще все-таки перевірити, не належить нам зустріч з представниками податкової.

Реклама

Про те, кому треба, а кому не потрібно подавати декларацію про доходи, як це правильно зробити і що загрожує українцям, проігнорувавшим цю процедуру, нам розповіли провідний юрист МПК "УкрЮрЦентр" Кирило Бобровний і генеральний директор, керуючий партнер ЮК "Правова гільдія "Вікторіал" Віктор Мороз.

КОМУ звітувати ТРЕБА, А КОМУ – НІ

Ми зобов'язані подавати декларацію, якщо:

- отримували доходи від когось, хто не є так званим податковим агентом, тобто тим, хто автоматично віднімає податки з належних нам грошей (як це роблять наші офіційні роботодавці). Якщо ми надали оплачувану послугу людині, яка не має статусу суб'єкта підприємницької діяльності або не є особою, яка здійснює незалежну профдіяльність, нам доведеться подавати декларацію;

Реклама

- здавали в оренду фізособам свою нерухомість або ще якусь власність. Але якщо нашим орендарем було підприємство (або ПП), то воно виступало в якості податкового агента: в цьому випадку декларацію подавати не треба;

- отримували гроші від більш ніж одного податкового агента (наприклад, підробляли, крім основної роботи), і в сумі за рік доходів набігло більше, ніж 120 розмірів мінімальної зарплати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (у 2013 році – 137 640 грн);

- отримували в минулому році які-небудь доходи з-за кордону (включаючи грошові перекази).

Приводом для візиту в податкову може стати і дохід у вигляді вартості успадкованого майна або навіть подарунка. Втім, є види спадщини або подарунків, які оподатковуються за нульовою ставкою – отримані від подружжя, батьків і дітей. Такі доходи звільнені від декларування. Також не оподатковується і не зобов'язаний декларуватися подарунок, якщо його вартість не перевищує 50% мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня звітного року (573,50 грн).

Крім тих, хто зобов'язаний подавати декларацію, є і ті, хто має на це право – для отримання податкової знижки та повернення частини сплаченого до бюджету податку на доходи фізичних осіб. Наприклад, якщо діти навчаються на платному відділенні, то можна повернути частину витрачених на це коштів.

Реклама

Щоб отримати податкову знижку разом з декларацією треба подати документи для підтвердження витрат, що включаються до податкової знижки. У 2014-му таку податкову декларацію можна подавати весь рік.

В тренді
Озолотилися, але не дуже. Скільки заробили майнери біткоїну за місяць

КОЛИ, ДЕ І ЯК подавати

Більшість з нас чули, що податкову декларацію про майновий стан і доходи, отримані в 2013 році, потрібно подати до 1 травня. Але якщо бути зовсім точним, то граничний термін подачі – 30 квітня 2014 року. Подавати її треба в територіальний орган доходів і зборів (простіше кажучи – до податкової інспекції) за місцем вашої реєстрації. Ви можете прийти в податкову самі і заповнити декларацію там, або ж можна відправити туди так зване "уповноважена особа" (тобто кого-небудь, хто погодиться піти і заповнити декларацію замість вас) з нотаріально завіреною довіреністю від вас.

Суму податкового зобов'язання, яку ви вказали в поданої річної декларації, потрібно сплатити самостійно до 1 серпня 2014 року. Будьте готові до того, що орган доходів і зборів може вирішити, що ви посоромились з визначенням належних з вас податкових платежів, і донарахувати ще якусь суму.

ПОШТОЮ. Ви можете надіслати декларацію поштою з повідомленням про вручення листа та з описом вкладень. Такий лист потрібно відправити не пізніше, ніж за 10 днів граничного строку подання декларації, тобто не пізніше 20 квітня.

Реклама

В принципі, нічого складного в заповненні декларації немає. Тим більше, якщо ви робите це в податковій – там є спеціальні працівники або навіть підрозділи, які консультують саме з питань оформлення декларацій. Часто отримати необхідну консультацію можна навіть вечорами і у вихідні дні. Заповнюючи документ вдома, можна зробити помилку, а за неправильно заповнену податкову декларацію вас можуть оштрафувати на 51 грн.

ОНЛАЙН. Є і зовсім сучасний спосіб відзвітувати перед Батьківщиною про свої доходи – подати декларацію в електронній формі. Щоб скористатися плодами прогресу, потрібно отримати так звану електронну підпис. Для цього слід зайти на сайт Акредитованого центру сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту Міндоходів (його легко знайти за допомогою пошуковика). Там потрібно завантажити реєстраційну картку, роздрукувати його, заповнити та підписати. На тому ж сайті знайти найближчий центр реєстрації, з'ясувати, коли він працює, і відправитися туди, прихопивши із собою, крім реєстраційної картки, ще копію паспорта та довідки про присвоєння ІК. Отримавши електронний підпис, потрібно завантажити ще й спеціальне програмне забезпечення, після чого можна спілкуватися з Міндоходів в мережі.

Важко сказати, наскільки все це зручніше, ніж просто сходити в податкову та заповнити декларацію на місці, але це вже справа смаку.

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ. Припустимо, ви за діючими нормами повинні подати декларацію про доходи, але чомусь вирішили проігнорувати це справа та/або приховали від держави якісь доходи і заощадили на податках з них. Якщо податкові служби це виявлять, вам нарахують штраф у розмірі 25% від суми податку, який мав бути оплачений. Крім того, можливе залучення до адміністративної (в розмірі 3-8 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або 51-137 грн), і навіть до кримінальної відповідальності (до трьох років). Так що краще з податкової в такі ігри не грати.

Всі подробиці в спецтемі Зарплати в Україні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти