До чого приведе скасування 2%-вого збору при обміні валют: інфографіка та думки експертів

21 грудня 2016, 13:34

В цілому фахівці позитивно оцінюють скасування пенсійного збору, але при цьому бачать певні економічні ризики

Українцям незабаром не доведеться платити пенсійний збір при купівлі-продажу готівкової інвалюти. Такі зміни передбачають зміни, прийняті Верховною Радою України. Раніше 2%-вий збір не сплачувався тільки при купівлі іноземної валюти для погашення кредитів. Експерти проекту PolitEyes проаналізували законодавчі зміни і визначили головну користь і ризики скасування валютного збору при обміні валют в Україні.

Реклама

В цілому фахівці позитивно оцінюють скасування пенсійного збору – на думку експертів, у валютного ринку України стало більше шансів вийти з "тіні", а у недобросовісних обмінників менше шляхів нажитися на обмані клієнтів.

unnamed_12

Серед негативних наслідків ухваленого закону експерти перерахували непоправні бюджетні втрати (збір був дохідною статтею) і можливе падіння попиту на національну валюту.

Олексій Блінов

головний економіст Альфа Банк Украина

Обсяги надходжень пенсійного збору від операцій з купівлі готівкової іноземної валюти дуже малі. Фактично це свідчить про те, що левова частка відповідних операцій взагалі ухиляється від сплати такого збору. Водночас наявність збору 2% сприяє тінізації валютообмінного ринку, зокрема, поширенню випадків, коли збір стягується з покупця валюти, але не перераховується державі. Крім того, банківські установи через необхідність дотримуватися цієї норми стали неконкурентними порівняно з небанківськими пунктами обміну. У свою чергу, винесення обмінних операцій поза банками заважає розвитку безготівкового обігу і підживлює тіньову економіку. Таким чином, збір не виконує фіскальну функцію, але має великі можливості для породження корупції і непрозорості грошових операцій. Наступними кроками в лібералізації валютного ринку, на мою думку, повинні стати скасування заборони на виплату дивідендів, відмова від попереднього резервування коштів під купівлю іноземної валюти, введення інструментів хеджування валютних ризиків.

Олександр Жолудь

економіст Міжнародного центру перспективних досліджень, член редакційної колегії VoxUkraine
Реклама

Позитивною зміною скасування збору при купівлі готівкової валюти є наближення умов легального ринку обміну валюти до тих, які є на неформальному ринку і становлять його "конкурентну перевагу" для населення. Оскільки при інших рівних умовах люди вважають за краще легальний ринок як менш потенційно небезпечний, зміни сприятимуть детінізації валютного ринку. В результаті зростання обсягів операцій з купівлі валюти на легальному ринку, він буде менш чутливим до окремих операцій. Це повинно позитивно вплинути на курсову стабільність.

__-

В тренді
Через війну в Ізраїлі МАУ скасувала авіарейси до Тель-Авіва: що робити з квитками
МАУ відкриває нові рейси з Києва і скасовує плату за зміну дати вильоту
В тренді
Долар в Україні знову подешевшав, євро припинив зростати: курс валют
В тренді
Не пробили захист: які гривні не вміють підробляти фальшивомонетники

Інна Звягінцева

аналітик AdamantCapital

Скасування валютного збору з готівкових валютних операцій населення сприятиме лібералізації валютного ринку. Разом з тим, чітко не визначені компенсатори надходжень до Державного бюджету, які держава отримувала від справляння збору. Крім того, при подальшій бездіяльності правоохоронних органів, нелегальні обмінні пункти існуватимуть далі, і населення продовжуватиме ними користуватися. Для подальшої лібералізації валютного ринку бачу за необхідне підвищення ліміту на купівлю готівкової іноземної валюти для фізичних осіб і зменшення обов'язкового продажу валютної виручки.

Ілона Сологуб

дослідник Київської Школи Економіки

Скасування збору сприятиме виходу з тіні певної частини готівкового валютного ринку. Для частини населення 2% збір з загального обсягу купівлі валюти є значною сумою, щоб віддати перевагу неофіційному обміну замість покупки валюти в банку. Це ризиковано для самих громадян. Крім того, спотворює статистику обігу готівкової іноземної валюти. Значного впливу на макроекономічні показники не очікується. Разом з тим в цілому прийняття змін означає виконання одного з пунктів програми МВФ, а значить, буде позитивним сигналом для інвесторів.

Марія Репко

заступник директора Центру економічної стратегії, експерт РПР

За нашими розрахунками, якщо офіційний обсяг купівлі готівкової валюти населенням становить 50-60 млн доларів на місяць, то обсяг тіньового ринку перевищує 1 млрд доларов. Ті кошти, які отримує Пенсійний фонд від збору, не варті перетікання 99% ринку валютообмінних операцій у тінь. Скасування 2%-го збору до Пенсійного фонду з купівлі іноземної валюти дозволить вивести з тіні хоча б частину "чорного ринку" обміну валют. Це матиме позитивний вплив на банківський сектор, а також підвищить прозорість і керованість фінансової системи і валютного ринку в цілому.

Реклама

Нагадаємо, пенсійний збір з валютних операцій вперше в Україні був введений 1998 року як тимчасовий захід: до 2006 року його ставка становила 1,5%, потім скоротилася до 1,3%, 2007 року – до 1%, 2008 року – до 0,5%, а 2009 року – до 0,2%. У січні 2011 року Верховна Рада України скасувала пенсійний збір з операцій з іноземною валютою, але вже 2014 року знову повернулася до його стягування зі ставкою 0,5%.

З початку 2015 року ставка була підвищена з 0,5% до 2%, але з платників цього збору виключені юридичні особи, а об'єктом збору визначені виключно готівкові операції з купівлі валюти.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти