Фонд гарантування вкладів забив на сполох через гроші

12 вересня 2016, 10:38

ФГВФО попросив допомоги в уряду

У Фонду гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО) закінчуються гроші для виплати гарантованих сум компенсації втрачених депозитів, тому він звернувся за фінансовою допомогою до уряду. Уже в найближчі дні він отримає 8 млрд грн, пише FinClub.

Реклама

"Мінфін з метою надання кредиту ФГВФО здійснює випуск ОВДП у розмірі 7,941 млрд грн з терміном обігу до 15 років і процентною ставкою до 10% річних в обмін немає векселі, видані Фондом", – йдеться в проекті постанови Кабміну.

Фонд звернувся до уряду за грошима з двох причин відразу. По-перше, з початку року обсяг коштів Фонду на виплати гарантованих депозитів скоротився на 70%. Якщо на 1 січня 2016 року біля ФГВФО було фінансових ресурсів на 14,084 млрд грн, то до 1 серпня (останні оприлюднені дані) – вже 7,458 млрд грн (скорочення на 47%), говориться в пояснювальній записці до проекту постанови. Друга причина – активи Фонду впали нижче критичної позначки в 2,5% від загального обсягу гарантованих депозитів в системі.

У ФГВФО запевняють, що на поточні виплати вкладникам неплатоспроможних банків гроші у нього є. "Проте, якщо кількість неплатоспроможних банків до кінця поточного року збільшиться, Фонд не виключає можливості виникнення дефіциту коштів. Для його недопущення Фонд звернувся за додатковим фінансуванням до Мінфіну на суму 7,9 млрд грн, – повідомили у Фонді. – Засоби Фонд планує отримувати окремими траншами тільки за умови настання реального дефіциту (настання неплатоспроможності нових банків), і в обсягах, які забезпечать безперебійну виплату гарантованої суми відшкодування вкладникам цих банків".

Станом на 1 вересня невиплачений залишок гарантованих вкладів становив 5,7 млрд грн, за багатьма з банків період масових виплат завершився. Наприклад, вкладникам Банку Михайлівський на 26 серпня виплатили 1,02 млрд грн – 94% від гарантованих 1,08 млрд грн (решта суми коштів на поточних і депозитних рахунках розміром до 200 тис. грн Фонд не визнав).

Великий борг

Реклама

Мінфін України заздалегідь передбачав, що Фонду можуть знадобитися гроші. Тому прописав в держбюджеті на цей рік можливість випуску ОВДП на ці цілі на 16 млрд грн. Але досі у Фонду не було потреби в нових кредитах – він виплачував компенсації за рахунок коштів, позичених у Мінфіну ще в 2015 році.

_pixabay_01

В тренді
Оформлення субсидій по-новому: українцям підказали чотири способи
В тренді
Закони про пільгове розмитнення євроблях набрали чинності: чого чекати далі?
До України завезли сотні тисяч "євроблях"
В тренді
Транзит газу падає, втрати економіки зростають – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Фото: "Укртрансгаз"

За 2014 – 2015 роки ФГВФО підключив до виплат вкладникам 61,7 млрд грн. З них 51,6 млрд грн надав Мінфін, а 9,7 млрд грн – Нацбанк. Віддавати ці гроші Фонд планував за рахунок продажу активів банків-банкрутів.

Вкладникам банків-банкрутів Фонд виплатив великі суми – на 1 серпня загальна сума по всіх банках становить 78,5 млрд грн (виплати проводяться як за рахунок позичених у Мінфіну і НБУ коштів, так і за рахунок регулярних зборів з самих банків). Тільки в цьому році банки перерахували Фонду регулярних зборів на 2,47 млрд грн. Надходження від неплатоспроможних банків склали 4,54 млрд грн.

Нова емісія

Для підтримки Фонду Нацбанку доведеться провести емісію гривні. Однак там запевняють, що ці гроші не вплинуть на інфляцію, яка повинна за підсумками року не перевищити 12%.

Реклама

У Нацбанку повідомили, що ні Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, ні Міністерство фінансів поки не зверталися до них для монетизації ОВДП для фінансування ФГВФО.

"Але ми розуміємо, що своєчасна виплата за гарантованими вкладами – важливий елемент відновлення довіри до банківської системи і забезпечення фінансової стабільності. Тому ми готові розглянути можливість підтримати Фонд у разі виникнення розривів в його ліквідності. Однак така підтримка в будь-якому випадку вже не буде масштабною, як у попередні роки, і не матиме відчутного впливу на грошово-кредитний ринок або можливості досягнення цілей по інфляції", – повідомили в НБУ.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти