Донбас відрізають від гривневих розрахунків

17 листопада 2014, 18:59

Олександр Харько

Банки ще не зрозуміли, як працювати з новим указом Порошенка

Днями президент Петро Порошенко підписав указ № 875/2014. Документ вводить в дію рішення РНБО від 4 листопада "Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій і Луганській областях".

Реклама

Крім припинення діяльності державних організацій та органів влади на територіях підконтрольних бойовикам, указ наказує НБУ в місячний термін забезпечити зупинку обслуговування фізичних та юридичних осіб у районах АТО. Про наслідки прийняття цього рішення редакція "Сегодня.ua" поцікавилася в експертів.

"Дане розпорядження перегукується з Постановою НБУ №466 від 06.08.2014 "Про призупинення здійснення фінансових операцій", згідно з яким регулятором було призупинено здійснення всіх фінансових операцій в непідконтрольних українським органам влади населених пунктах. Але якщо раніше йшлося про призупинення, і деякі послуги, такі як мобільний банкінг, все ж були доступні клієнтам, то зараз вже йдеться про повне припинення обслуговування рахунків", – коментує Ганна Апостолова, начальник відділу рейтингів фінансової сфери IBI-Rating.

На відміну від Криму, де на зміну гривні була введена російська валюта – рубль, на території самопроголошених республік ДНР і ЛНР в обігу перебуває гривня. Фактично, повне припинення облуговування на даних територіях означає неможливість здійснення будь-яких фінансових операцій у гривні в районах Донецької та Луганської областей, підконтрольних терористичним угрупованням.

"Пунктом 8 Рішення РНБО чітко вказується, що повинно бути припинено обслуговування, і карткових рахунків в тому числі. Таким чином, операції з платіжними картками будуть недоступні, як і всі інші, а значить і переклад на картку, що належить особі, зареєстрованій в зоні АТО, буде неможливий", – додає Апостолова.

Реклама

Не до кінця зрозумілим поки залишається механізм реалізації даного рішення та його контролю на рівні підприємств.

В тренді
Озолотилися, але не дуже. Скільки заробили майнери біткоїну за місяць

"Багато підприємств призупинили свою роботу ще з початком бойових дій, у зв'язку з пошкодженням об'єктів інфраструктури, перебоями або неможливістю здійснення поставок продукції, сировини. Деякі промислові об'єкти були зруйновані в ході бойових дій. Однак, залишається відкритим питання про можливість проведення розрахунків відділеннями та філіями підприємств, що знаходяться поза зоною АТО. Якщо дане рішення їх не зачепить, то у підприємств буде можливість проводити платежі через рахунки підрозділів. В іншому випадку їм доведеться переходити на бартерний розрахунок або розрахунок на підставі боргових розписок та ін. Не варто забувати, що тим же рішенням зупиняється робота всіх державних підприємств і установ, а значить і регулювання будь-яких угод і контроль з боку держави стає неможливим", – говорить Апостолова.

Банкіри, у свою чергу, поки не поспішають давати коментарі і чекають подальших інструкцій від НБУ.

"Цей указ є рекомендацією НБУ щодо прийняття описаних заходів. Банки будують свою діяльність на підставі регулятивних актів Нацбанку. Тому на цьому етапі нічого прокоментувати не можемо. Все залежить від актів НБУ і написаним механізму їх реалізації. Поки таких не надходило", – відповіли в прес-службі ОТР-Банку.

"Поки опрацьовуємо документ і коментарів немає. Сьогодні банки фактично не працюють в зоні, контрольованій бойовиками. Більшість компаній і громадян, які не підтримують ДНР, вже перевели свої рахунки в банківські відділення поза зоною АТО", – додають у прес-службі Приват-Банку.

Реклама

Всі подробиці в спецтемі Нове загострення у війні з Росією

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти