Взимку будемо з електрикою: Міненерговугілля відзвітувало про готовність, а енергокомпанії завезли додаткове паливо

12 жовтня 2016, 08:14

Бунецький Дмитро Бунецький Дмитро

Тепловики продовжують активно везти вугілля на склади, хоча працювали, по суті, в зимовому режимі ще з початку літа: з червня ТЕС несли основне навантаження з виробництва електрики

Українські енергетики повним ходом готуються до зими. До сховищ закачують газ, на склади ТЕС активно везуть вугілля, а відключені для ремонтів енергоблоки атомних електростанцій вже стали до ладу. Міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик відзвітував: в Україні достатньо вугілля і газу для опалювального сезону. "Підготовка до проходження осінньо-зимового періоду затверджена постановою Кабміну, де визначені норми і запаси на складах. Ці норми були розраховані на мінімальні температури", – сказав він під час селекторної наради з керівництвом областей. При цьому уточнив: "Зокрема, на складах генеруючих компаній знаходиться понад 1,6 млн тонн вугілля". Ще півмільйона тонн дасть імпорт. "Ми готові і за балансом, і за запасами в повній мірі", – сказав міністр, давши зрозуміти, що тепло і світло взимку у людей буде.

Реклама

ЗАПАСІВ ВИСТАЧИТЬ. Затверджений Міненерговугіллям план поставок вугілля виконується, хоча на початку жовтня було незначне відставання від графіка – на чотири дні. "За фактом ми маємо відставання від графіка накопичення вугілля в обсязі сумарно 340 тис. тонн, – заявив в ході круглого столу головний диспетчер ДП "НЕК "Укренерго" Віталій Зайченко. – Це чотириденний запас вугілля, що спалюється на станціях. Система працюватиме навіть з таким незначним відставанням".

Однак вже 9 жовтня голова держкомпанії "Укренерго" Всеволод Ковальчук повідомив, що Україна повністю йде за графіком з підготовки до осінньо-зимового періоду. Підтверджує це і профільний міністр: "Хочу запевнити всіх жителів нашої країни, що жодних проблем з опалювальним сезоном в Україні не буде", – підкреслив Насалик.

Найбільше постаралися підприємства атомної і теплової генерацій. Тепловики продовжують активно везти вугілля на склади, хоча працювали, по суті, в зимовому режимі ще з початку літа: з червня ТЕС несли основне навантаження з виробництва електрики.

Саме в цей період в енергосистемі виникла нестача потужності, а кілька блоків атомних станцій все ще перебували в ремонті. "У країні виник дефіцит генеруючих потужностей, який не був передбачений в прогнозному балансі Міністерства енергетики. Тільки за третій квартал на ТЕС ДТЕК було вироблено електроенергії на 1,6 млрд кВт-год більше, ніж минулого року. Це еквівалентно 1 млн тонн вугілля, який спалили наші ТЕС для забезпечення додаткового навантаження", – розповідає комерційний директор енергокомпанії "ДТЕК Енерго" Віталій Бутенко.

Реклама

Причому приватним компаніям влітку і на початку осені довелося працювати на повну силу, тоді як державним давалася поступка – вони, за словами Зайченка, "майже не працювали". "Центренерго" виконала план з накопичення, але покриття потужності забезпечують інші генеруючі компанії", – зазначив диспетчер.

Атомники ж доклали всіх зусиль, щоб вивести кілька своїх блоків з ремонтів.

СТАЛО ЛЕГШЕ. Точно пророблена стратегія роботи дає енергетикам свої плоди. Щоб виключити всі можливі проблеми з поставками, енергокомпанії вирішили збільшити видобуток вугілля в Україні, а також імпортувати певні обсяги для підстраховки. "Ми гідно вийшли з критичної ситуації в літній період, коли при позаплановому підвищеному навантаженні на наші ТЕС ми виконували план поставок вугілля на 98%. І зараз ми робимо максимум для стабільного проходження осінньо-зимового періоду", – говорить керівник департаменту з комерційної оптимізації та аналізу "ДТЕК Енерго" Дмитро Маляр.

В тренді
Оформлення субсидій по-новому: українцям підказали чотири способи
В тренді
Закони про пільгове розмитнення євроблях набрали чинності: чого чекати далі?
До України завезли сотні тисяч "євроблях"
В тренді
Транзит газу падає, втрати економіки зростають – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Фото: "Укртрансгаз"

На Бурштинську і Добротворську ТЕС компанії вже почали прибувати перші вагони з вугіллям газової марки з Польщі. Протягом жовтня на дані станції буде відвантажено 100 тис. тонн імпортного палива на додачу до постачань українського вугілля. Зараз на ТЕС ДТЕК жоден блок з 49 працюючих не простоює через відсутність палива, станції нарощують вугілля на складах і готуються до проходження осінньо-зимового періоду. "Наближення холодів накладає на нас велику відповідальність. Ми адекватно оцінюємо ситуацію, бачимо можливі ризики і управляємо ними", – зазначає Маляр.
Полегшує ситуацію з накопиченням вугілля і те, що з ремонту минулого тижня вийшли два енергоблоки АЕС: блок №4 Рівненської та блок №2 Запорізької. Відповідно, теплова генерація нарешті зможе зітхнути спокійніше.

Допоможе чітке планування

Реклама

"Гойдалок" в енергосистемі дозволить уникнути вчасно розроблений план роботи всіх енергогенеруючих компаній (так званий енергетичний баланс). "Несвоєчасно розроблений енергобаланс – основна проблема того, чому ми сьогодні зіткнулися з труднощами – не закупивши імпортне вугілля в травні, а почали дивитися на закупівлі тільки зараз", – каже радник міністра енергетики та вугільної промисловості Костянтин Ущаповський. Саме відсутність балансу завадило підприємствам планувати роботу, особливо в частині імпорту: виробники електроенергії не розуміли, скільки потрібно вугілля.

Енергобаланс на 2017 рік в профільному міністерстві мають намір зробити якісніше і без затримок. "Міністр поставив пріоритетним завданням представити готовий паливно-енергетичний баланс на 2017 рік до 15 жовтня. Так рано він ніколи не робився, хоча так правильно", – підкреслив радник. Цей документ однаково вигідний і міністерству, і енергокомпаніям в розробці фінпланів та оптимізації процесів.

Виконані роботи показують, що все енергетики однаково зацікавлені в тому, щоб зима пройшла нормально, а споживачі стабільно отримували електроенергію. Посилять цей ефект в майбутньому якісна взаємодія всіх видів генерацій і правильне планування.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти