Скарги "Газпрому" відхилені: чи чекати Україні грошей від Росії

21 липня 2019 17:54

Євгенія Давиденко

Юристи не однаково оцінюють шанси стягнути борги з "Газпрому"

Суди Нідерландів і Люксембургу відхилили апеляції російського "Газпрому" у справах про примусове виконання рішення Стокгольмського арбітражу, який зобов'язав російську компанію виплатити "Нафтогазу" близько 2,5 млрд дол.

Реклама

Всупереч такій підтримці з боку Нідерландів і Люксембургу, ймовірність виплати цієї суми викликає сумніви як у економістів, так і у юристів.

На думку економіста Олександра Охріменка, Росія добровільно ніколи не виконає рішення Стокгольма.

"Нереально стягнути з "Газпрому" ці гроші, – говорить Охріменко. – Теоретично можна взяти під арешт реальний актив – починаючи від офісу і закінчуючи технологічним обладнанням "Газпрому" на території Євроспільноти".

Однак, продовжує він, в Європі, розуміючи залежність від імпорту газу, швидше за все, не захочуть йти на конфронтацію з РФ. На його думку, Росія може піти на поступку хіба що в обмін на поступку з нашого боку.

"Наприклад, якщо ми згодні одержати не 3 млрд, а менше, а 1 млрд вони зараховують нам як за ремонт ГТС", – припустив економіст.

Юрист Іван Ліберман підкреслює: є проблеми з примусом РФ виконати рішення суду.

"Шанси збільшуються. А ось, чи виконають вони рішення суду – велике питання. Оскільки російських чиновників не можна притягнути до кримінальної відповідальності за невиконання рішення Європейського суду або будь-якого іншого рішення", – сказав юрист.

Реклама

Крім того, є і технічні складності.

"Повинна відбутися оцінка майна, вона змінюється з плином часу, – продовжує він. – Тобто виконати рішення суду згодом, навіть якщо воно набере повної законної сили, все одно буде дуже непросто щодо Росії".

Спеціаліст з міжнародного права Роман Шахматенко дає більш оптимістичну оцінку рішенням судів Нідерландів і Люксембургу.

"Якщо у "Газпрому" на території Нідерландів, Люксембургу є якесь майно, активи – рахунки в банках, рухоме і нерухоме майно, в примусовому порядку судові виконавці, виконавча служба – вони будуть це майно описувати, виставляти на продаж, а гроші від продажу перераховувати "Нафтогазу", – сказав юрист.

Шахматенко не береться прогнозувати терміни реалізації примусового стягнення, але зазначає: все залежить від того, наскільки просто буде знайти такі активи.

Раніше новини "Сьогодні" повідомляли, що Стокгольмський арбітраж зобов'язав "Газпром" виплатити Україні 4,63 млрд доларів за недопостачання узгоджених об’ємів газу для транзиту. В цілому за результатами взаємозаліку двох арбітражних суперечок між компаніями на постачання і транзит газу "Газпром" повинен доплатити Україні 2,56 млрд доларів, проте відмовляється закривати цей борг.

В "Нафтогазі" повідомили, що стягують активи "Газпрому" через процес примусового виконання рішення Стокгольмського арбітражу в декількох юрисдикціях – Нідерландах, Великій Британії, Швейцарії, США та Люксембурзі.

Реклама

Контракт на транзит російського газу через територію України був укладений в 2009 році і закінчується наприкінці 2019-го. Українська сторона неодноразово заявляла, що не може прийняти вимогу Росії про продовження чинного договору і відпрацьовує сценарії на випадок припинення транзиту з 2020 року..

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти