За відпрацювання боргів перед ОСББ потрібно буде платити податки – юристи

15 жовтня 2018, 07:40

Анастасія Іщенко Анастасія Іщенко

У новій редакції постанови виключили можливість оплатити роботу мешканця готівкою

5 вересня 2018 року Кабінет міністрів затвердив постанову №711, згідно з яким мешканці багатоквартирних будинків можуть відпрацювати свої борги. Так, якщо у людини є заборгованість, він може укласти договір безпосередньо з самим ОСББ і відпрацювати свій борг або ж зменшити його суму. Схожий механізм працював і раніше, але зараз в нього внесли деякі зміни.

Реклама

Списання боргів потрібно правильно оформити документально. Після того, як мешканець і правління ОСББ укладуть договір і визначаться з обсягом і видом робіт, людина приступає безпосередньо до самого виконання робіт, щоб зробити це у встановлений термін. Коли робота буде виконана, представник ОСББ повинен скласти акт виконаних робіт.

"У першу чергу, після завершення робіт складається акт виконаних робіт за визначеною правлінням формою. В акті вказується вид робіт, їх обсяг і вартість. Акт також складається в двох примірниках і надається кожній стороні. Його необхідно буде додати до самого договору, ну і плюс до того, голова правління ОСББ повинен видати довідку про зарахування вартості робіт у рахунок списання (зменшення розміру) заборгованості", – зазначив Павло Мороз, керуючий партнер юридичної фірми Braxton.

У довідці необхідно зазначити таке:

  • дату;
  • ПІБ, адреса співвласника, якому видано зазначену довідку;
  • реквізити за договором і актом виконаних робіт;
  • інформацію про зарахування вартості виконаних робіт в рахунок списання (зменшення розміру) заборгованості зі сплати внесків та платежів із зазначенням дати такого списання;
  • ПІБ голови правління ОСББ.

Акт виконаних робіт та довідка потрібні, щоб в разі чого у мешканця були підтверджуючі документи про те, що він виконав свою частину роботи, а значить, його борг може бути списаний.

Юрист також зазначив, що в новій редакції постанови виключили можливість оплатити роботу мешканця готівкою, а залишили тільки те, що його праці допоможуть списати борг. Ще один важливий пункт – це оподаткування.

"Нова редакція порядку відрізняється тим, що була виключена можливість виплат за роботи готівкою і виключено згадку про оподаткування. Але Податковий кодекс ніхто не відміняв. Тому прийняті зміни не означають, що погашення заборгованості не веде до появи доходу, який обкладається податком на загальних підставах", – заявив Павло Мороз.

Реклама

Він каже, що винагорода, яка нараховується мешканцеві за роботу, стає базою для нарахування єдиного соціального внеску. Так, ОСББ повинно перерахувати військовий збір, ЄСВ та ПДФО в день підписання акта.

У свою чергу, Максим Литвин зазначає, що в новій редакції постанови питання оподаткування взагалі обійшли стороною, через що виникає багато питань, тоді як в старому порядку було чітко вказано, що: "доходи, отримані членом об'єднання в результаті виконання робіт, передбачених цим Порядком, оподатковуються відповідно до законодавства".

"Виходячи з практики, яка склалася, як і раніше немає підстав вважати договір між ОСББ і співвласником іншим, ніж цивільно-правовим договором, за яким ОСББ, буде виступати податковим агентом фізичної особи та сплачувати всі необхідні податки. В будь-якому разі, ніяких роз'яснень по цього питання ні від КМ України, ні від УКРІНФОРМ немає. Тому керівництво кожного ОСББ буде діяти в цьому питанні на свій страх і ризик (якщо звичайно вирішать застосувати даний порядок у відносинах з боржниками)", – пояснює Максим Литвин, радник адвокатського бюро "Spenser & Kauffmann".

Відпрацювання боргу перед ОСББ буде розцінюватися фіскальною службою як отримання доходу, який повинен бути оподатковуваним.

"ОСББ повинно буде включати відпрацьовану боржником суму в свій оподатковуваний дохід, що автоматично означає необхідність сплати податку на доходи фізичних осіб (18%), військового збору (1.5%) та єдиного соціального внеску. Тобто, фактично ми можемо говорити про необхідність ОСББ погашати податки за боржника за свій рахунок, адже передбачити відпрацювання суми боргу разом з податковими платежами не вийде, оскільки сума договору не може перевищувати суми заборгованості співвласника", – говорить Тетяна Лежух-Вовк, директор ЮК "Лежух і партнери".

Вона також додає, що такий складний підхід до проблеми і відсутність відповідних роз'яснень з боку УКРІНФОРМ абсолютно не сприяє тому, щоб новий порядок став широко поширеним і в кінцевому варіанті вирішив проблему.

Нагадаємо, раніше ми розповідали, як українці об'єднуються в ОСББ і відстоюють свої права, а також з якими проблемами стикаються члени ОСББ.

Реклама

Більш докладно про те, як можна списати борги за комуналку, читайте в матеріалі сайту "Сегодня": Як списати борги за комуналку: в Україні ввели нові правила

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти