"За" і "проти": чи розпадеться євро через дефолт Греції

30 червня 2015, 15:40

Євровалюта може і зміцнитися, і обвалитися в разі виходу Греції з єврозони

Вірогідність дефолту в Греції з подальшим виходом країни з єврозони дедалі збільшується. У держави немає грошей, щоб повернути борги Міжнародному валютному фонду, переговори з Європою до успіху не привели. Ситуація настільки гостра, що в Греції перестали працювати банки, а уряд спішно оголосило про референдум з приводу відносин з кредиторами з ЄС (громадянам пропонується самостійно вирішити, чи готові вони на скорочення пенсій та інші непопулярні заходи).

Реклама

Стороннім спостерігачам, насамперед, цікаво, як можливий вихід Греції з єдиної валютної зони вплине на курс євро. Як саме поведе себе валюта, точно не знає ніхто, бо з єврозони поки ніхто ніколи не виходив. Журналісти вивчили заяви експертів і зібрали як аргументи за те, що курс євро буде рости, так і аргументи за те, що він буде падати – якщо Греція все ж таки зважиться відмовитися від європейської валюти.

Євро буде дешевшати. Аргументи

1410027840_euro-krise-750-x-487

  • Невідомість

Ніхто і ніколи не виходив з єврозони. Незважаючи на те, що про можливий відхід Греції говорять вже багато років, а серед економістів навіть проводили спеціальні конкурси на кращий "сценарій виходу", ніякого реального механізму так і не було запропоновано. В умовах невідомості і невизначеності інвестори воліють не вкладатися в ризиковий актив – і його ціна падає. Ослаблення євро по відношенню до долара в останні місяці тільки підтверджує цю тезу: наприкінці червня 2014 європейська валюта коштувала майже 1,37 долара, зараз – близько 1,1 долара.

  • Необхідність включити друкарський верстат
Реклама

Невідомість може викликати паніку не тільки на валютному ринку, але і в економіці (взимку економісти JPMorgan Chase оцінювали негайний вихід Греції в 1,5% ВВП залишилася єврозони). Щоб перезапустити ділову активність, європейський Центробанк може включити друкарський верстат, як це робили в США під час "кількісного пом'якшення" (аналогічні заходи для підтримки економіки вже вводилися і в ЄС). Збільшення кількості євро на ринку створить додатковий тиск на валюту.

  • Ланцюгова реакція

Європа не єдина. Є кілька країн, які можуть задуматися про аналогічні рішення, особливо якщо самій Греції швидко вдасться подолати наслідки виходу, а зв'язки з Європою країна не втратить. Величезний держборг і низький кредитний рейтинг зараз спостерігається у Кіпру та Португалії, які під час попередньої кризи також змушені були просити грошей у ЄС – напевно ці країни будуть аналізувати грецький досвід. Політичні противники євро є і в більш великих економіках, наприклад, у Франції та Італії. Нарешті, в Німеччині багато хто вважає, що пора повернутися до дойчмарки і припинити спонсорувати сусідів. Навіть якщо ніхто з інших країн не покине зону євро, чутки про можливе зменшення єврозони будуть тиснути на ринок – і євро буде дешевшати.

Євро буде дорожчати. Аргументи

1958360._.

В тренді
Закони для МВФ і подорожчання горілки – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
  • Без Греції буде краще

У європейського ЦБ пропаде необхідність постійно спонсорувати Грецію, а у вартості євро більше не буде враховуватися слабка грецька економіка, яка перебуває в рецесії вже багато років. "Ампутація" хворого члена іноді призводить до оздоровлення всього організму. Багато експертів сходяться на тому, що Греція увійшла в єврозону з політичних, а не економічних міркувань, і її відхід буде виправданий.

  • Європа витягне уроки з виходу Греції
Реклама

Як тільки Греція вийде з єврозони, прецедент буде створений, і подальші зміни меж блоку, можливо, не приведуть до значних змін курсу. Більш того, в європейському ЦБ, ймовірно, задумаються про жорсткіші правила для всіх членів єврозони – і це в довгостроковій перспективі допоможе зміцнити валюту.

  • Політична стабільність

Прем'єр-міністр Алексіс Ципрас прийшов до влади завдяки популістської програмою, яка обіцяла зняти з греків обмеження щодо економії. При цьому країна мала залишитися в єврозоні. Якщо цього не відбудеться, політикам типу Ципраса (а подібного роду популістські програми набирають популярність в деяких країнах, в першу чергу, на півдні Європи) буде завдано серйозного удару. Прихід до влади більш відповідальних політиків може призвести до зміцнення євро.


Нагадаємо, в суботу, 27 червня, міністри фінансів єврозони відмовилися продовжувати програму фінансової допомоги Афінам, яка закінчується 30 червня. Потім Рада керуючих Європейського центрального банку (ЄЦБ) оголосив про рішення зберегти обсяги щоденних кредитів, що надаються грецьким банкам в рамках програми екстреної кредитної допомоги (ELA).

Читайте також: Греія загрожує Брюсселю судом

Реклама

Грецький парламент схвалив проведення 5 липня референдуму, на якому грекам належить вирішити, чи варто Афінам погоджуватися на вимоги трійки кредиторів. До 6 липня в Греції будуть закриті банки. Сума коштів, які можна зняти через банкомат, обмежена до € 60 на добу. На туристів обмеження не поширюються.

Всі подробиці в спецтемі Кризис в Греции

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти