Введення формули "Роттердам +" зрівняло ціну українського вугілля з імпортним

13 серпня 2019, 21:17

У шахтарських колективах знову неспокійно

У шахтарських колективах знову неспокійно. Тільки за останній тиждень в Україні сталося кілька протестних акцій. Зокрема, на "Курахівській", "Капітальній", та копальні "Україна" гірники отримали лише частину зарплати за травень. За червень і липень не заплатили взагалі. Причина, кажуть експерти, занадто низька ціна на вугілля, за якою його викуповують у шахт. Вона значно нижче собівартості. Ще гірша ситуація була до березня 2016 року, поки не запрацювала формула "Роттердам +". Саме її введення зрівняло ціну українського вугілля з імпортним. Як введення методології три роки тому дозволило Україні вийти з енергетичної кризи і збільшило видобуток власного вугілля – розкажуть журналісти "Сьогодні".

Реклама

З втратою шахт на окупованій частині Донецької та Луганської областей і початку економічної блокади Донбасу в Україні виник гострий дефіцит енергетичного вугілля. Це призвело до зупинок енергоблоків теплоелектростанцій.

"У 14-му році, в 15-му році – я думаю, люди і ми ще повинні пам'ятати – це були часті відключення електроенергії, дефіцит в енергосистемі і це пов'язано в першу чергу з браком вугілля", – говорить Юрій Корольчук, експерт з енергетичних питань.

Короткостроково ситуацію виправили завдяки імпорту з Америки і Африки. Але вугілля було у кілька разів дорожче від вітчизняного. Системно ж вирішити проблему мало саме збільшення власного видобутку.

І саме цьому посприяло введення в березні 2016 року формули "Роттердам +". Ціна стала залежати від ринку, а не регулювалася вручну.

"Фактично в ручному режимі визначалося, за якою ціною повинно продаватися вугілля на тій чи іншій ТЕС і ТЕЦ та, відповідно, це породжувало масштабні корупції", – говорить Борис Кушнірук, економічний експерт.

З одного боку – формула обмежила максимальну вартість вугілля, з іншого – підтягнула "мінімальну", по якій його реалізовували вітчизняні шахти. Це дало додаткові гроші державним рудникам для виплати зарплат і модернізації, бо до того вони були близькі до закриття. А головне, це сприяло збільшенню видобутку вугілля.

"Державні шахти отримали 10 мільярдів гривень від підвищення ціни на вугілля, доводячи її поступово до європейського рівня цін. А приватні шахти вкладали інвестиції в розвиток вугільної галузі, свої шахти і нарощували видобуток вугілля", – зазначає Михайло Волинець, голова Незалежної профспілки гірників України.

Реклама

Зі стимулом збільшувати видобуток вирішувалося ще одне стратегічне питання. Енергобезпеки країни. На складах теплоелектростанцій завдяки формулі "Роттердам +" було уже вітчизняне вугілля. Країна перестала залежати від перебоїв у поставках. А ринкова ціна на вугілля сприяла формуванню прозорих цін на електроенергію, а значить і зрозумілих правил роботи для всіх учасників ринку. Більш того – робота "Роттердам +" жодним чином не позначилася на населенні, оскільки стосувалася непобутових споживачів. Електроенергія в Україні продовжує залишатися найдешевшою серед європейських держав.

"Якщо брати фізичних громадян – для них не змінилося нічого. Тому що ціна для населення не змінювалася.

Методика "Роттердам +" фактично стала перехідним етапом до впровадження нового ринку електроенергії і призупинила дію з 1-го липня. І саме завдяки формулі, на думку експертів, в Україні вдалося стабілізувати ситуацію в енергетиці ", – зазначає Борис Кушнірук, економічний експерт.

Ринок (а саме – співвідношення попиту і пропозиції) визначає ціну на все – зерно, нафтопродукти, метали, ліс. Всі сировинні товари прив'язані до світової ціни.

Наприклад, у Чиказькій торговій палаті торгують пшеницею, кукурудзою, вівсом, соєвими бобами. На Токійській товарній біржі угоди укладаються по золоту, сріблу, платині, каучуку, декількох видах пряжі.

Є спеціалізовані біржі, такі як Лондонська біржа металів або Нью-Йоркська біржа бавовни.

Реклама

На ринку вугілля авторитетним у Європі є ринковий індекс API2, який показує справедливу ціну вугілля в порту нідерландського міста Роттердам. Саме до котирувань у Роттердамі раніше була прив'язана вартість вугілля, яке споживали українські електростанції. Це дозволяло стримувати тарифи.

Ціна вугілля за формулою "Роттердам +" для українських споживачів на сьогодні склала б 1730 гривень за тонну.

Це дуже дешево, адже Україна зараз закуповує вугілля по 2500 гривень за тонну, а собівартість видобутку на державних шахтах доходить до 4500 гривень.

Раніше новини "Сьогодні" повідомляли, що формула "Роттердам +" дозволила українським шахтарям отримувати справедливу зарплату за свою працю.

Нагадаємо, НАБУ направила повідомлення про підозру не тільки екс-главі НКРЕКП Дмитру Вовку, а й співробітникам ДТЕК. У компанії вважають, що ніякої обґрунтованої причини для подібних слідчих дій немає, а підозри слідства є безпідставними.

Реклама

"Роттердам +" – ринкова формула, по якій визначалася оптова ціна вугілля в Україні. Враховувала вартість палива на провідному європейському хабі Амстердам-Роттердам-Антверпен, його доставки до складів вітчизняних ТЕС. При цьому застосовувалася тільки для розрахунку цін на вугілля та електроенергію для промислових підприємств і не впливала на тарифи для населення України. Вони вже кілька років поспіль залишаються найнижчими в Європі.

Діяла з 1 травня 2016. Скасована з 1 липня цього року. Після чого керівники НАБУ і САП заявили, що формула завдала збитків державі.

Згідно з висновками НКРЕКП, розрахунок "Роттердам +" заощадив Україні близько 40 мільярдів гривень. Після скасування цієї формули держава стала закуповувати вугілля дорожче, що найближчим часом позначиться на тарифах для населення.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти