Влада почула в словах керівника МВФ тільки те, що хотіла

10 вересня 2015, 08:00

Валерій Моїсеєв

Україна для піару МВФ особливо важлива, тому все ще є великі надії, що наша країна подолає кризу, тоді фонд зможе пишається цією історій успіху

6-7 вересня в Україні з офіційним візитом, вперше за свою каденцію, знаходилася директор-розпорядник МВФ Крістін Лагард. Вона зустрілася з керівниками держави, офіційних документів не підписували, та це й не передбачалося. Головним же підсумком візиту українська сторона порахувала висловлювання гості, яка досить оптимістично відгукнулася про ситуацію і перспективи України. На думку глави МВФ, великим плюсом є те, що українська економіка демонструє ознаки відновлення, а валютний ринок в Україні стабілізувався. Також вона привітала створення в Україні антикорупційного бюро. Але чи коштували ці висловлювання того захоплення, з яким їх повторювала наша влада?

Реклама

Навіщо приїжджала Лагард?

У країнах з ринковою економікою керівники більшості великих компаній і всіх організацій є публічними фігурами. Одна з їхніх головних функцій – формування позитивного іміджу власних структур. Для цього серед іншого вони регулярно "виїжджають на місця". Так Лагард до візиту в Україну 1-2 вересня провела в Індонезії. Останній раз фонд допомагав цій країні в 2000 р, так що в ході візиту йшлося не про реформи, а про те, що Індонезія прийматиме у себе в 2018 р. щорічні збори МВФ та Світового банку. Лагард висловила президентові країни вдячність за це. Після України глава МВФ 10-11 вересня відвідає Ліберію. Країна зараз отримує невелику допомогу від МВФ за програмою ECF ($85 млн), але мова буде йти знову ж таки не про реформи, а про боротьбу з лихоманкою Ебола.

Крім того, піар МВФ дуже потрібен саме зараз, оскільки не вщухає критика його діяльності, а Китай намагається створити під своєю егідою нову фінансову організацію, фактично дублюючу функції МВФ, в якому велика роль США.

Україна для піару МВФ особливо важлива, тому все ще є великі надії, що наша країна подолає кризу, тоді фонд зможе пишається цією історій успіху як безпосередній учасник процесу. Тому візит Лагард і її оптимістичні заяви можна розглядати як підтвердження того, що наша країна важлива для фонду, що він готовий і далі працювати з нинішніми її керівниками і має намір тут домогтися успіху.

Реклама

Цей посил повинні були почути кредитори і інвестори, які зазвичай уважно прислухаються до думки МВФ, а також зарубіжні політики. Керівникам ж України до втішним словами Лагард на свою адресу варто було б поставитися як гостям, яким ввічливі господарі при прощанні обов'язково кажуть: "Приходьте ще!". Але чемні гості самі повинні вміти розуміти, чи дійсно їх хочуть бачити в цьому будинку ще.

І в чому наші успіхи?

При обговоренні підсумків візиту в ЗМІ і в соціальних мережах часто порівнюють кількісні показники з прогнозів МВФ для України з фактичним результатом. Оскільки ці цифри здебільшого сильно відрізняються (не на нашу користь), то задається питання: за що хвалили-то? Резон у цьому є, але не потрібно забувати, що прогнози МВФ (як і будь-які економічні прогнози) далеко не на стільки обгрунтовані, що можна використовувати їх як критерій істини для майбутнього, особливо в такій складній і динамічній ситуації, як нинішня в Україні. У таких випадках краще використовувати якісні оцінки, говорити про процеси. Насправді, керівник МВФ саме це і робила.

На зустрічі з журналістами після переговорів з Президентом України Лагард сказала: "Ви запустили дуже важливі реформи з метою привести ціни на енергоресурси до адекватного рівня. У той же час ви захистили вразливі верстви населення. Ви на порозі значних змін. Вам вдалося створити незалежне і компетентне Антикорупційне бюро. Нам відомо, що відновлення соціального контракту між народом України і владою – це принципово для України. Викорінення корупції – це один із кроків на цьому шляху. Упевнена, що ви не припините реформи".

І не потрібно порівнювати ніякі цифри, адже чотири з семи пропозицій у цій цитаті, хоч і сформульовані в позитивній тональності, українцям нагадують про те, чого ще не зроблено або майже не зроблено.

Реклама

"Запустили важливі реформи..." – а ми бачимо, що поки просто збільшені тарифи на енергоносії.

"Захистили вразливі верстви населення" – але ще половині нужденних субсидії навіть не нараховані.

В тренді
Кредит під 7% дадуть не на будь-яку квартиру: список обмежень

"Вдалося створити незалежну і компетентне Антикорупційне бюро" – це те, де поки є один голова, якого вибирали кілька місяців?

"Упевнена, що ви не припините реформи" – найчастіше це не реформи, їх імітація, їх дійсно можна "проводити" дуже довго.

А з цими словами керівника МВФ можна погодитися:

Реклама

- "Ви на порозі значних змін" – так, другий рік стоїмо там;

- "Викорінення корупції – один із кроків на цьому шляху" – і крок цей один з найважливіших;

- "Відновлення соціального контракту між народом України і владою – це принципово для України" – вірно на 100%.

Що стосується конкретики

У ході візиту побіжно, але все-таки торкнулися два конкретні питання, що мають істотне значення для України: виділення третього траншу кредиту МВФ і виплата в грудні цього року кредиту Росії на $3 млрд.

Українська сторона побачила прихильне ставлення Лагард і вважає, що отримання траншу в $1,7 млрд справа вирішена, і навіть чекає гроші вже в жовтні. Але не директор-розпорядник приймає важливі рішення в МВФ, а рада директорів. 2 жовтня має завершити роботу в Україні контрольна місія МВФ. Нагадаємо, що коли вирішувалося питання про виділення другого траншу, то від моменту закінчення роботи місії, до отримання грошей пройшло майже два місяці.

Україна не хоче виплачувати кредит Росії в повному обсязі, вважаючи, що оскільки він був оформлений як придбання облігацій, то повинен реструктуризуватися на загальних підставах. Але тут є одна тонкість – по суті, це було приватне розміщення, тобто облігації емітувались під конкретного покупця. Покупцем цим став держфонд РФ, тому росіяни і наполягають, що цей борг офіційний, тобто не підлягає реструктуризації. Вирішити цю суперечку може МВФ. Лагард запевнила, що рада директорів фонду прийме рішення, до якої категорії слід віднести цей борг, але не сказала, коли це буде зроблено.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти