В Україні задумали змінити пенсійний вік для жінок

30 вересня 2019, 16:01

Законопроект вже лежить в Раді, але економічні чинники не втішають

Реклама

Пенсійний вік для жінок в Україні знову подумують змінити. Раніше українки мали право вийти на заслужений відпочинок в 55 років, тоді як чоловіки – в 60. З 2011 року пенсійний вік почали підвищувати – щорічно на шість місяців. Крім того, як ухвалив Конституційний суд, залишилася і пенсія за вислугою років. Тобто, вже в 2019 році жінки йдуть на пенсію в 59 років. Планувалося, що в 2021 році пенсійний вік для жінок зросте до 60 років.

Але все це буде актуальним, якщо правила не змінять знову. У парламенті зареєстрований законопроект про пенсійний вік. У ньому пропонується, що жінки з 30 роками стажу зможуть вийти на пенсію в 55 років. Ініціатива приємна, але звідки держава візьме гроші?

Що пропонують

Нелі Стрілець зараз 58 років, і до пенсії є треба пропрацювати два роки. Якби вона була трохи старше – народилася буквально на рік раніше, – могла б вже давно бути пенсії. Але Неля В'ячеславівна потрапила під так звану "реформу Тігіпка" – ще в 2011 році. Тоді уряд вирішив підвищити пенсійний вік для жінок до 60 років, але зробити це поступово – до 2021 року.

Реклама

Автори нового законопроекту, який зареєстрували у Верховній Раді, вважають що в 2011 році з жінками обійшлися несправедливо. Мовляв, вік виходу на пенсію повинен бути незалежним від дати народження.

Наприклад, дві жінки працюють на одній швейній фабриці. Євгенії Сидоручук – 58 років, вона всього на рік молодша, ніж її колега Ольга Бондар. Але при цьому Євгенії Григорівні потрібно доопрацювати до 60 років, а Ольга Василівна вже отримує пенсію – разом із зарплатою, тому що продовжує працювати.

Якщо новий законопроект схвалять, жінкам дозволять виходити на пенсію в 55 років. Але в цьому ж документі прописано одне дуже суттєве обмеження: робити це дозволять лише за умови звільнення з роботи. Тобто одночасно працювати і отримувати пенсію з 55 років – заборонять.

Нинішні 55-річні не вважають, що не пенсію можна прожити. А тому деякі з них згодні на пропозицію депутатів і додатковий заробіток "в конверті".

"Мені пропонували роботу – там зарплата хороша. Але у них повний штат набраний. Кажуть, якщо хочете, візьмемо без трудової", – розповідає Неля В'ячеславівна.

Реклама

Єдине, що поки утримує на старій роботі – потрібно добрати ще два роки стажу до пенсії. Тільки чи вистачить сил далі працювати? В Інституті геронтології кажуть, що жінки старше 55 років в Україні, як правило, виснажені, мають безліч хронічних хвороб. А ось часу на лікування і відпочинок у них немає через гендерну нерівність.

"Жінка і на роботі передова працівниця, і вдома вона ведуча, вона ж господиня – вона все робить по дому. У нас дуже мало чоловіків, хто бере на себе частину турбот з догляду за дітьми, прибирання квартири і так далі", – говорять дослідники .

Тому після 55 років жінки використовують всі свої резервні сили. Через це організм старіє швидше. В інституті говорять, що проводили дослідження саме біологічного віку українок, і виявили, що у більшості цей вік на п'ять років вище паспортного.

"Фактично ми виходимо [на пенсію] не в 55 років. Якщо виходимо в 55 – нам за ступенем зносу організму вже 60. За нашим здоров'ям. А виходимо в 60 – це фактично 65", – відзначають в інституті і підтримують ідею виходу на пенсію в 55 років.

Читайте також: Накопичувальних пенсій в Україні поки не буде: влада пояснила рішення

Законопроект у Раду внесла фракція "Слуга народу". Тільки виявилося, що частина депутатів навіть з цієї політсили – проти документа. Як, наприклад, глава комітету соцполітики Галина Третьякова. Вона впевнена, що робота після 55 років йде на користь самим жінкам.

"Працюйте, радійте від того, що ви працюєте. Вже доведений факт, що як тільки людина кидає діяльність, в тому числі роботу, вона швидше йде з життя. Людина – така істота, яка має відчувати, що комусь потрібна", – каже Третьякова.

Діра в Пенсійному фонді і проблеми з МВФ

Законопроект про вихід на пенсію для жінок у 55 років вже приймала Верховна Рада попереднього скликання. Але він так і не набув чинності. Адже тоді його ветував Президент Порошенко. Чи знайдуться голоси вже в новому парламенті і чи поставить свій підпис президент Зеленський – дізнаємося вже дуже скоро. Ось тільки законопроект може виявитися дуже дорогим для всієї держави, і викликати чимало проблем.

Реклама

Якщо депутати проголосують "за", на пенсію можуть достроково вийти майже два мільйони жінок. Це величезне навантаження на Пенсійний фонд (ПФУ), діра в якому і так перевалила за 170 млрд гривень. При цьому вже зараз на 11 пенсіонерів припадає 10 працюючих українців. Тобто пенсіонерів в країні більше, ніж тих, хто платить внески до ПФУ.

Чи може в таких умовах Україна приймати подібні законопроекти?

"Всі фактори, швидше за все, кажуть проти. 55 років – це в принципі неможливо. Я не знаю, яким чином можна повернутися до 55-ти", – говорить експерт з пенсійним законодавством Ольга Піщуліна.

Якщо просто збільшувати кількість пенсіонерів, в Україні буде все менше працюючих людей. Як наслідок – пенсії стануть нижче.

Читайте також: Сколько денег направили на пенсии и субсидии: ПФУ подвел итоги месяца

Крім того, законопроект, ймовірно, не підтримає Міжнародний валютний фонд (МВФ). Кредиторам буде складно зрозуміти, чому люди в Україні повинні йти на пенсію в 55 років. У багатьох країнах ЄС, наприклад, чоловіки і жінки вже давно виходять на заслужений відпочинок в 65 років. А в Італії, Ісландії та Норвегії пенсійний вік – аж 67 років.

"У більшості країн ЄС, навпаки, пенсійний вік постійно збільшувався. Багато пільг скасовують. Зараз уже немає так багато можливості вийти на пенсію раніше, як було раніше", – каже керівник програми старіючого населення в Бельгії Міккель Барслунд.

Стан здоров'я у європейців значно краще, а тривалість життя вище. Крім того, рівень пенсії в результаті дозволяє їм жити на повну, а не виживати.

Нагадаємо, раніше сайт "Сьогодні" розповідав, як змінювалися виплати і правила нарахування пенсій за останні 10 років.

Всі подробиці в спецтемі Пенсійна реформа

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти