В Україні з'являються перші компанії, які інвестують в енергозберігаючі проекти

27 березня 2019, 20:50

Оновити потрібно житло, соціальні об'єкти і підприємства, щоб не витрачати енергію даремно

12 млрд євро – стільки грошей Україні потрібно витратити на енергоефективність. Оновити потрібно житло, соціальні об'єкти і підприємства, щоб не витрачати енергію даремно. В Україні вже з'являються перші ЕСКО-компанії – вони вкладають гроші в оновлення і зменшують втрати енергії. Кореспонденти "Сегодня" бачили, як це працює і скільки коштує споживачеві.

"Це буде остання лампа, яку я заміню в своїй квартирі зі звичайної на LED. До цього я вже замінив 17 лампочок. Завдяки цій" економці "мої витрати на освітлення скоротилися майже на 90 відсотків. Я плачу щомісяця на 20-30 гривень менше" , – говорить журналіст Павло Тирський.

Реклама

А якщо оновити систему освітлення на великому підприємстві – заощадження будуть значно більші. На Придніпровській теплоелектростанції замість старих ламп встановили 130 LED-ліхтарів, і тепер щорічно на освітленні тут заощадять близько 800 000 гривен.

А в конвертерному цеху Азовсталі світло дають вже 550 LED-світильників. Кожен коштує кілька тисяч гривень і повинен пропрацювати 15 років. Ліхтарі рівномірно висвітлюють цех, без темних провалів. Працювати зручніше, та й для очей безпечніше – кажуть працівники.

"Раніше освітлення було тьмяне, нам видавали спеціальні ліхтарики. Відповідно і на зір це впливало дуже сильно. Зараз освітлення прекрасне – очі не втомлюються", – запевняє контролер ПАТ МК "Азовсталь" Групи Метінвест Ганна Неізвесна.

Новим світильникам треба в десять разів менше електроенергії, ніж старим. Для підприємства освітлення обходиться дешевше, тому й собівартість продукції нижча.

"Ми споживаємо втричі більше енергії при виробленні одиниці продукції, ніж у Польщі, Болгарії або Німеччині. Промисловість споживає 30% всіх енергетичних ресурсів, тому для того, щоб її модернізувати, потрібні мільярди коштів", – пояснює голова Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження Україна Сергій Савчук.

Заміна освітлення на "Придніпровці" і Азовсталі – це тільки два з більш ніж трьох десятків проектів, які реалізовуватимуться енергосервісною компанією ДТЕК ЕСКО. Її інвестиції дозволять клієнтам заощадити більше 1 мільярда гривень витрат на енергоресурси. Подібні енергосервісні компанії вкладають гроші в енергозберігаючі проекти. Повертають свої інвестиції тільки з зекономлених на енергоресурсах грошей.

"Ми можемо досягати мінімум 25-30 відсотків зниження витрат на енергоресурси на таких об'єктах як садки, школи, лікарні – модернізуючи системи опалення. І досягати до 80-90 відсотків економії електроенергії, наприклад, при заміні систем освітлення на великих промислових підприємствах", – говорить директор ДТЕК ЕСКО Євген Бушма.

Реклама

У Покровській гімназії в Донецькій області утеплили труби, встановили регулятори тепла і обладнали індивідуальний теплопункт. Система регулює температуру в класах залежно від погоди. Учням тепло, а вугілля і газ даремно не згорають. Роботи обійшлися енергосервісній компанії в 700 000 гривен. Повернутися інвестиції повинні через 7 років.

"У нас кредити можна і 10 і 20 років віддавати. А тут таке капітальне вкладення. Тобі не потрібно ані відсотки оплачувати, нічого. Тобі дали – радій, користуйся і потім ще отримуй економію", – каже головний спеціаліст відділу екології, клімату та енергозбереження Покровської міської ради Ганна Нечай.

Подібні енергосервісні проекти можна реалізувати і для ОСББ. Жителі багатоквартирних будинків можуть отримати оновлену систему опалення, комфорт та консультації щодо збереження тепла і зменшення витрат. Економія енергоресурсів у маленькій квартирі або на великому підприємстві – це ще один крок до енергонезалежності України.

Нагадаємо, генеральний директор ДТЕК Максим Тимченко заявив, що інвестиційний потенціал української енергетики – понад 80 млрд євро.

Також повідомлялося, що США виділять 85 мільйонів доларів на розвиток української енергетики. Агентство США з міжнародного розвитку планує реалізувати в нашій країні проект по енергонезалежності.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти