В Україні можуть спростити будівництво: хто виграє від зміни законів

25 лютого 2017, 08:17

Ксенія Капустинська Ксенія Капустинська

Документ вже схвалив профільний комітет Ради, але не обійшлося і без зауважень

У Верховній Раді працюють над урядовим законопроектом про зміну умов ведення будівництва в Україні (№ 5587). На цьому тижні документ розглянув парламентський комітет з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства.

Комітет за підсумками обговорення рекомендує Раді включити документ до порядку денного шостої сесії і за результатами розгляду в першому читанні прийняти за основу з комітетськими поправками. Виправлення прибирають з документа норми, які вже міститися в законодавстві України.

Автором законопроекту значиться прем'єр-міністр України Володимир Гройсман, а в пояснювальній записці зазначено, що документ покликаний врегулювати вимоги до ведення будівельної діяльності в Україні. Зміни, згідно з проектом, будуть вноситися в різні закони України, в тому числі про архітектурну і про містобудівну діяльність.

Експерти PolitEyes допомогли "Сегодня" розібратися з тим, що саме зміниться, якщо закон буде прийнятий. В цілому фахівці позитивно оцінили законопроект і відзначили, що його прийняття допоможе Україні піднятися в рейтингу Doing Buisiness, що є одним з поточних пріоритетів влади. Так, міністр юстиції Павло Петренко підрахував, що зростання всього на один пункт до рейтингу Doing Business дасть Україні 630 млн доларів інвестицій
.

Реклама

Ключові новації і факти:

 • Кваліфікаційнийсертифікатідопускнабудівельнийринокзможутьотриматитількиархітектори(атакожінженери-проектувальники,інженеритехнічногонагляду,експертиз перевіркипроектнихрішеньікресленьіт.п.)звищою профільноюосвітою.
 • СкасовуєтьсянеобхідністьотримуватитехнічніумовивідДержавноїслужбиУкраїниз надзвичайних ситуацій.
 • КабінетМіністрівотримаєповноваженнявстановлюватиперелікоб'єктів,будівництвоякихне зажадаєдозвільнихмеханізмівіприйняттявексплуатацію.
 • Вводитьсяєдинепоняття"замовник",праваякогобудутьнаданітількиособі, яка маєзареєстрованіправаназемельну ділянкупідзабудову.
Аналітикитакожвиділилиплюсиімінусидокумента.
Позитивні риси законопроекту:
 • Обов'язковакваліфікаціякадрівзабезпечитьбільшуякість,надійністьібезпеку побудованихоб'єктів.
 • Українськезаконодавствоузгоджуєтьсязміжнароднимистандартамирегулюваннябудівельноїдіяльності.
 • Спрощуєпроцедуридляздійсненнябудівельноїдіяльностітазакриваєшляхидля"індивідуальнихдомовленостей"(корупції).
 • ДозволитьпіднятипозиціїУкраїниврейтингуDoing Businessза компонентом"Отриманнядозволівнабудівництво".
 • Скасуваннявимогищодо забезпеченняновихбудинківтелефонного тарадіозв'язком.
 • Дозволяєврегулюватибудівництвовзонібойовихдій.

"Вимогапро наявністьвищої освітиуосіб,якірозроблялипроектнудокументаціюіздійснювалитехнічнийнаглядзабудівництвом,надаєвласникамбудівельдодатковугарантіюїхбезпеки",-упевненийпровіднийюристОфісуефективногорегулюванняBRDOДенисМалюська.

Негативні риси законопроекту:

 • Необхідністьврегулюватипитаннявизначеннярівнявищої освітидлявиконавцівархітектурнихробіт.Зтекстузаконопроектунеясно,чи будедопущенийдосертифікаціїбакалавр
  .
 • Відсутністьврегулюванняпитанняпро використанняранішеотриманихсертифікатівособами,якіне маютьвищої освіти.Наприклад,необхідновстановитиправилопро анулюваннясертифікатівособам,які не маютьвищої профільноїосвіти.
 • Відсутністьчіткогообмежувальногоперелікубудівельнихробіт,які не потребуютьдозвільнихдокументівнаїхвиконання,створюєризикикорупції.
 • Відсутністьвимогистатистичноїзвітностіпро прийняттявексплуатаціюзавершенихоб'єктівбудівництва.
  Потребує вдосконаленняконтролюзасаморегульованимиорганізаціями.

Андрей Ерашов

сопредседатель Комитета по развитию предпринимательства в СУП
Реклама

Законопроект гарантирует, что строительные работы и услуги будут осуществлять только квалифицированные кадры. Это положительное изменение для граждан (потенциальных владельцев или арендаторов), поскольку они могут быть уверены, что строительные работы осуществляли лица с соответствующим уровнем профессионального образования.

Законопроект также устанавливает четкие критерии для обязательного проведения экспертизы проектов строительства. Определение "правил игры" положительно влияет на работу застройщиков.

Принятие законопроекта позволит Украине подняться на 19 позиций в рейтинге Doing Business по показателю "Получение разрешений на строительство" (без учета прогресса других стран рейтинга).

Вместе с тем, считаю необходимым включить в закон требование статистической отчетности о принятии в эксплуатацию завершенных объектов строительства. Кроме того, в законе необходимо определить четкий перечень строительных работ, не требующих разрешительных документов на их выполнение. В целом рекомендую Верховной Раде принять законопроект за основу.

В тренді
Які продукти дорожчають в Україні? Ми перевірили цінники в супермаркеті

5587_infographic

Любомир Черний

старший эксперт Программы USAID "Лидерство в экономическом управлении городом"
Реклама

Законопроект должен устранить отдельные административные барьеры при осуществлении строительной деятельности, что является положительной целью. Однако документ предусматривает сегментарное, не всегда оправданное и иногда некачественно прописано вмешательство в регулирование строительной деятельности.

Основные негативные новации – это коррупционные риски, связанные с внедрением отдельных норм законопроекта.

Речь идет, в частности, о предоставлении Кабинету Министров Украины права утверждать перечень строительных работ, не требующих разрешительных документов принятия в эксплуатацию. Поскольку такой перечень четко не определен и не имеет ограничений ни в действующем законодательстве, ни в предлагаемом законопроекте, такое право может создать пути для коррупции.

Кроме того, существенной доработки требуют изменения в определение понятия "заказчик".

Важно устранение норм, которые создают риск коррупции.

Реклама

Многие из стандартов и нормативов, которые сегодня используются в строительной отрасли в Украине, являются устаревшими и не соответствуют новым экономическим и технологическим реалиям.

Отрасль, прежде всего, требует пересмотра государственных строительных нормативов, унификации требований к строительной и инженерно-технической документации, отмена отдельных видов разрешений и согласований и тому подобное. 

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти