В Україні гряде земельна реформа: що дасть українцям вільний ринок землі

Земля в Україні не буде цінуватися, поки діє мораторій на продаж, кажуть експерти
Сім мільйонів українців не можуть повністю розпоряджається своїми паями. Згідно з законом, власник сільськогосподарської землі може обробляти її самостійно або здати в оренду. З 2002 року в країні діє заборона на продаж і купівлю сільськогосподарських угідь. Він забороняє продати ділянку або взяти кредит під заставу. Планувалося, що міра тимчасова – до прийняття закону про обіг землі, цього за 15 років так і не відбулося. Однак на початку квітня Кабінет міністрів України поставив за мету до 2020 року створити ринок землі. А в угоді з Міжнародним валютним фондом уряд пообіцяв прийняти до травня необхідні закони.

Власники паїв здають угіддя за безцінь, і намагаються продати в обхід закону

В Україні орендарі платять власникам земельних ділянок загалом 1 093 гривень за гектар на рік . На острівній Мальті за гектар сільськогосподарської землі платять 116 доларів . За нинішнім курсом це 3 116 гривень . Вартість українських чорноземів недооцінюється через порушення в країні прав власності , вважаю експерти . Аналітики IMF group Ukraine підрахували: регулярне продовження мораторію за 16 років призвело до недооцінки вартості угідь на 52 % -76 % .

У 2001 році в країні почали земельну реформу – 7 млн українців отримали сільськогосподарські паї в приватну власність. Однак у 2002 році Верховна Рада заборонила продавати і купувати землю на перехідний період. У підсумку, 16 років вирішували чи дозволяти угіддя виставляти на торги іноземцям та скільки землі може купити одна людина. У 2016 році в восьмий раз парламентарі продовжили мораторій до 1 січня 2018 року. Пайовики за законом можуть здавати ділянки в оренду, міняти на іншу, передавати у спадок або працювати на ній самостійно. Разом з тим українці не можуть продати землю, поміняти цільове призначення, внести в статутний капітал підприємства або передати в заставу.

Реклама

____-01

Середня вартість оренди землі по регіонах України

Такі обмеження суперечать Конституції і не дають землевласникам розпоряджатися власністю , впевнена старший юрист компанії " ОМП " Вікторія Кіпріянова . Порушуються відразу чотири статті головного закону: ст. 14, 21, 22 і 41.

"Фактично , мораторій – порушення конституційного права . Громадянин України за Конституцією має право вільно розпоряджатися власністю . А це норми прямої дії " , – коментує юрист.

Українці навчилися обходити закон і продавати угіддя . Один із способів , коли хлібороб віддає ділянку за договором емфітевзису на 100-200 років . До угоди додається заповіт і довіреність на управління паєм . Використовують і схеми через суд : пайовик нібито заборгував велику суму і в рахунок цього стягує ділянку . Ще один варіант – договір обміну : великий пай за гроші міняють на нерівноцінний .

Реклама

Що дасть відміна мораторію

" Я отримала 2,6 гектара . Здала землю на 10 років – вже як раз термін підходить . Отримую за неї 3560 гривень на рік . Але я така , щоб вже продати ділянку і не морочити собі голову . А де ж візьмеш покупця ? " , – скаржиться пенсіонерка з Херсонської області Олена Коваленко .

Скасування мораторію дасть землевласникам свободу вибору і зробить землю вигідною власністю, вважає аналітик компанії Easy Bussines Дмитро Лівч. А підприємства зможуть купувати землю і підвищити надійність бізнесу.

"Після створення ринку, пайовики будуть здавати землю в оренду за ринковою ціною. Зможуть продати угіддя або взяти кредит під заставу, щоб купити техніку і найняти людей для її обробки. Якщо ми говоримо про землю як актив, то її вартість виросте до 5 тис. доларів за наступні 10 років. Для агропідприємств ринок стане прозорішим і надійнішим. Бізнес буде зацікавлений, щоб їх земля зберігала родючість і продуктивність. а так компанії тільки виснажують чорноземи, оскільки дільниці не їх, а вартість оренди низька", – говорить економіст.

Зняття заборони продавати землю буде не вигідно "чорним" аграріям, вважає директор Українського клубу аграрного бізнесу Тарас Висоцький: "Не весь агробізнес чесний. Частина власників офіційно не орендують землю і не платять податки. Ось їм буде не вигідно відкриття ринку, а ті компанії, які працюють за законом – на них це не вплине".

В IMF group Ukraine прогнозують: після скасування мораторію вартість української землі зросте з 1100 до 2755 доларів за перші п'ять років. Вигоду отримають і пайовики, і агропідприємства. Наприклад, з 2015-го Держгеокадастр віддають в оренду держземлі за ринковим принципом через електронний аукціон
. За рік орендна плата на державні угіддя виросла на 27 % . При цьому в країні 27,7 млн гектар розпайовано і 10,5 млн – у державній власності .

44-1024x610

Інфографіка: IMF group Ukraine

На початку квітня Кабінет Міністрів затвердив план пріоритетних дій до 2020 року. Серед них земельна реформа . Однак тривають суперечки , яку модель ринку вибрати Україні .

Економіст і засновник маркетингової компанії Geo – M Максим Зінченко впевнений , відкриття ринку землі не збільшить врожайність , і не підвищить вартість сільгосппродукції на міжнародному ринку .

"Це не залучить інвестиції в країну через військові дії і поганий бізнес – клімат . З доходом по 1300 гривень пенсіонери швидко продадуть землю за 300 доларів , як це сталося в Литві . А уряд розрахується з кредитами . Населення отримає якісь кошти , які просто витратить . У продажу землі зацікавлені в першу чергу кредитори і міжнародні корпорації " , – говорить експерт.

Яким повинен бути ринок землі в Україні

Кабмін ще в 2015 році подав до Верховної Ради законопроект про обіг земель . За проектом , купити землю зможуть :
  • українці з аграрною освітою або досвідом роботи в сільському господарстві;
  • держава , сільські та місцеві ради;
  • іноземці , які отримали угіддя у спадок . Але протягом року вони будуть зобов'язані продати ділянку.

У законопроекті пропонується в вести ринок землі в два етапи. У перші два роки після прийняття закону на продаж виставляються тільки державні та комунальні угіддя . Потім – приватні паї . При цьому землю можна буде продати лише через оголошення на сайті держпідприємства , яке створять після прийняття закону . Купити землю дозволять лише за безготівковим розрахунком і не більше 200 га на людину .

Реклама

Нещодавно , прем'єр – міністр Володимир Гройсман заявив , що іноземці не зможуть купувати українську землю : " Ми можемо створити модель ринку земель , яка дозволятиме тільки фізичним особам – українцям між собою продавати землю , яка їм належить . І на цьому питанні поставити крапку . Ніяких погроз не буде . Я не підтримаю земельну реформу , яка може бути використана або великими агрохолдингами , або умовно іноземцями , які могли б приїхати в Україну і скуповувати землю " .

5db2e80053a1bf7aa17628103800f101

Українці продають землю в обхід заборони. Фото: apostrophe.ua

Дмитро Лівч вважає , що максимальний ефект дасть тільки вільний ринок без обмежень для іноземців і площами в одні руки .

" Ринок землі повинен бути вільним і регулюватися ринковими механізмами . Вартість оренди в Україні в середньому 40 доларів за гектар , в Західній Європі – 350 доларів . Мораторій створює пільгові умови для агрохолдингів . Підприємства за безцінь орендують паї у землевласника , а отримують з землі набагато більше . Ліберальний ринок без обмежень принесе Україні в перші 10 років 100 мільярдів доларів " , – говорить експерт .

Замість введення ринку держава повинна гарантувати інвесторам безпеку , поліпшувати умови ведення бізнесу і знижувати податки , вважає Максим Зінченко : " Мені бачиться розумною модель довгострокової оренди землі . Але вважаю , що у відповідний час , за низки умов , відкриття ринку землі може бути корисно для економіки " .

Хоч , за словами аналітиків , агрофірми користуються дешевою орендною платою за землю , агробізнес виступає за скасування мораторію . Вводити ринок потрібно поетапно , вважає генеральний директор Українського клубу аграрного бізнесу Тарас Висоцький .

"Ми підтримуємо спочатку введення ринку державних земель . Потім повноцінний ринок за участю паїв . Наше об'єднання вважає , що не повинно бути ніяких обмежень по площі і типу власності . Все одно хто використовує землю . Головне , щоб за цільовим призначенням і без шкоди екології . Заборона на продаж землі іноземцям повинна бути тільки на перехідному етапі . Після скасування мораторію потрібно три – п'ять років щоб сектор економічно зміцнився до міжнародних показників " , – відзначає експерт.

Для відкриття ринку землі зняття мораторію недостатньо . Парламенту потрібно буде прийняти закон про обіг землі і встановити правила об'єднання ділянок , оскільки окремі ділянки ніхто не обробляє . Але Кабмін пообіцяв Міжнародному валютному фонду прийняти закони до кінця травня 2017 року.
Очікувати різкого зростання економіки за рахунок агросектора не варто , вважає Максим Зінченко . У світі немає країн з високим рівнем життя , де основа економіки – сільське господарство .

" У США частка АПК обчислюється двома відсотками . У нас – 12 % . Розвиток технологій в АПК йде в бік механізації і автоматизації , що скорочує кількість робочих місць . Простий приклад , хороший урожай для України – це грубо 60 млн тонн зерна , населення приблизно 40 млн осіб , разом 1,5 тонни на одну людину . Вартість зерна зараз не перевищує 100 доларів за тонну . Маємо 150 доларів на людину в рік . Для порівняння , ВВП на людину в Україні складає 8 тисяч доларів , у Польщі – 25 тисяч " , – додає економіст .

Читайте також:

Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал

Далі по темі

Всі новини
Показати ще
Реклама
Тарифи на газ
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Крипторинок
Більше новин
Бізнес News
В кулуарах Влади
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Головне в Україні
Більше новин
Головне про гроші
Найдорожчий спецтопік
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

28.12

Російський рубль (₽)

0.3668

Євро (€)

32.06

ТОП-вакансії 2021
Найзатребуваніші в Україні
1
Продажі
57,4 тыс.
2
IT-сфера
50,2 тыс.
3
Банки, інвестиції, лізинг
26,1 тыс.
4
Маркетинг, реклама, PR
22,3 тыс.
5
Транспорт, логістика
20,2 тыс.
На кого ще був високий попит?
Опитування
Вибір українців
Лідери авторинку 2021
1
Toyota Toyota
15,2 тыс.
2
Renault Renault
13,5 тыс.
3
Kia Kia
9,1 тыс.
4
Škoda Škoda
6,2 тыс.
5
Nissan Nissan
4,8 тыс.
Весь рейтинг

Калькулятор зарплати

Калькулятор зарплати
Індекс авіакомпаній
Найбезпечніші у світі
1
Emirates Airlines Emirates Airlines
95,05%
2
KLM KLM
93,31%
3
JetBlue JetBlue
91,61%
4
Delta Delta
91,55%
5
EasyJet EasyJet
91,28%
Докладніше
Опитування
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
31,45
30,95
30,00
18,30
31,50
31,00
30,00
18,32
31,85
30,85
29,46
19,12
32,68
32,38
31,59
19,48
34,49
31,79
31,19
18,79
35,99
32,91
32,15
19,64
35,99
32,91
32,15
19,08
35,99
32,91
32,15
19,64
37,09
31,89
29,89
19,01
37,97
32,91
35,47
19,68

TV News

Covid’19

Головні теми

Погода

Гороскоп

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти