Україні можуть списати 25% боргу, а курс долара підскочить – аналітики

20 липня 2015, 12:18

Сергій Рюмочкін Сергій Рюмочкін

Експерти прогнозують відновлення економіки з наступного року

Щоб скоротити боргове навантаження і відновити кредитоспроможність України, достатньо знизити номінал боргу на 25%. Це той компроміс, на якому можуть зійтися приватні кредитори і уряд, йдеться в макроекономічному прогнозі групи ICU на 2015-2025 рр.

Реклама

Керівник аналітичного підрозділу групи ICU Олександр Вальчишен нагадав, що МВФ вимагає від українського уряду, по-перше, створити $15,3 млрд додаткової ліквідності протягом роботи програми МВФ до 2018 року. По-друге, знизити рівень держборгу (співвідношення держборгу до ВВП) до 71% в 2020 р. По-третє, знизити валові фінансові потреби держсектора до 10% ВВП в середньому протягом 2019-2025 рр. при тому, що в рік така потреба не може перевищувати 12%.

Згідно з розрахунками ICU, найбільш вірогідний сценарій розвитку макроекономічної ситуації (ймовірність не менше 50%), заснований на прогнозі зростання реального ВВП та обмінного курсу, свідчить: щоб відповідати трьом вимогам МВФ щодо зменшення боргового навантаження досить знизити номінал боргу на 25%.

"Це буде відповідати планомірному відновленню кредитоспроможності уряду України і зниженню ризику нового економічної та фінансової кризи через надлишкове боргове навантаження на державні фінанси", – зазначають аналітики.

Вальчишен підкреслює, що найбільш вірогідний середньо- і довгостроковий темп реального зростання економіки аж до 2025 р. знаходиться на рівні 2%. У той же час реальне зростання ВВП в діапазоні 5-8% на рік, який міг дозволити виконати вимоги МВФ без зменшення номіналу держборгу, на аналогічному проміжку часу є нереалістичним.

Реклама

"Базовий макросценаріїв ICU передбачає таку динаміку економіки: після падіння реального ВВП на 13% в 2015 році піде відновлення і зростання на рівні 2,7% в 2016 році, а потім з 2017 р. по 2025-й ВВП буде щорічно додавати 2%. Імовірність такого сценарію – 50%. Найбільш оптимістичний прогноз по динаміці реального ВВП в аналогічному періоді +8% з 2016 по 2025 рр. має низьку ймовірність (5%) в силу своєї нереалістичності", – сказав Вальчишен.

Найбільш оптимістичним і найменш імовірним є прогноз, який передбачає стабілізацію валютного курсу на рівні 22,5 грн/дол на середньостроковий період і аж до 2025 року.

"Ймовірність такого сценарію – 20%. За своєю суттю це так званий режим валютної прив'язки, який, на нашу думку, не життєздатний в силу того, що при такій валютній політиці по максимуму будуть накопичуватися макроекономічні диспропорції, наприклад, у зовнішній торгівлі", – сказав Вальчишен.

Базовий же макропрогноз передбачає, що НБУ буде дотримуватися політики гнучкого обмінного курсу. Це означає, що зміни ринкового курсу будуть нівелювати відхилення реального ефективного обмінного курсу, який формується з урахуванням інфляційних процесів, від свого фундаментального рівня.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти