Українцям доведеться платити новий податок: коли і як запрацює пенсійна реформа

5 жовтня 2016, 09:10

Олександр Литвин

Вже через кілька місяців в Україні введуть накопичувальну пенсійну систему – українцям віком до 35 років доведеться платити додатковий внесок

Цього року дефіцит Пенсійного фонду досяг рекордної в історії України позначки – 145 мільярдів гривень. При цьому частина пенсіонерів отримують менше прожиткового мінімуму, а середня по країні пенсія досягла всього лише 1783 гривень (мінімальна – 1130). Експерти впевнені: існуюча система повинна бути реформована, відповідний закон вже знаходиться в Раді і, як заявляє віце-прем'єр Павло Розенко, в 2017-му реформа буде втілена в життя. Сайт "Сегодня.ua" з'ясував, що зміниться після пенсійної реформи.

Яка система діє нині

Реклама

В Україні діє солідарна система пенсійного забезпечення. Працюючі українці платять податок до Пенсійного фонду – єдиний соціальний внесок (ЄСВ). За рахунок цих коштів забезпечують сучасних пенсіонерів. У минулому році середня процентна ставка ЄСВ була на рівні 38% від зарплати, в цьому ж році податок знизили до 22%.

"Саме ЄСВ найбільше утримує роботодавців від декларування фактичного рівня заробітної плати своїх працівників. На нашу думку, зменшення ставки ЄСВ, або встановлення його пільгових ставок для роботодавців, які виплачують офіційно заробітну плату або певний її рівень, сприяти "виходу їх з тіні" і стимулювати не тільки збільшення надходжень від ОСВ, а й створення нових робочих місць", – відзначає партнер практики Податкового права Адвокатського Об'єднання Juscutum Наталія Радченко.

Як пояснили в Міністерстві фінансів, цей крок дозволить роботодавцям збільшити зарплати і легалізувати роботу своїх співробітників. Правда, є й інший ефект – дефіцит у Пенсійному фонді виріс на кілька десятків мільярдів гривень. Всього на пенсії витрачають 257 мільярдів гривень, 145 мільярдів з них – дефіцит. "Дірку" компенсують за рахунок державного бюджету.

"11% ВВП йде на виплату пенсій, на дотацію. Ці гроші повинні були бути направлені на розвиток освіти, на дороги, на медицину, на інфраструктуру. А ми змушені з бюджету забирати останні гроші, яких там і так мало, для того, щоб просто наших пенсіонерів містити на тому злиденному рівні", – прокоментував в інтерв'ю "Сегодня.ua" ситуацію в Пенсійному фонді міністр соцполітики Андрій Рева.

Реклама

fl6a1490

Фото: Данило Павлов

У Пенсійному фонді кажуть: "дірку" в бюджеті можна знизити в тому випадку, якщо економіка почне виходити з "тіні" і в українців зростуть зарплати. Про те, щоб знову підвищити ставку ЄСВ до колишнього рівня, мова не йде.

Звідки українці отримуватимуть пенсії після реформи:

  •   Солідарна система (діє зараз). З цих коштів нараховуються пенсії
  •   Накопичувальна система (планують запустити). Частина внеску буде накопичуватися на індивідуальному пенсійному рахунку
  •   Накопичувальна добровільна система (недержавні пенсійні фонди)

Що буде після реформи

Пенсійна реформа запустить накопичувальну систему в Україні. Крім ЄСВ, українцям доведеться платити ще один податок. Ці кошти будуть акумулюватися на персональному рахунку. Як каже віце-прем'єр, нова система почне працювати вже наступного року, відповідний закон вже знаходиться в Раді. "Наша позиція щодо реформування пенсійної системи в Україні зараз є принциповою, а введення накопичувальної системи пенсійних виплат – це наш пріоритет", – зазначив Розенко.

Реклама

Сучасних пенсіонерів реформа не торкнеться, проте всім українцям віком до 35 років доведеться в 2017-му додатково платити 2%, а у 2022-му – 7%. Українці старші за 35, але молодше 55 років можуть добровільно приєднатися до накопичувальної системи і виплачувати внески.

.png_46

В тренді
Долар між довгими вихідними застряг на мінімумі з березня: офіційний курс

"З 1 січня 2017 року вводиться другий рівень системи пенсійного забезпечення. Учасниками накопичувальної системи пенсійного страхування будуть особи, яким на зазначену дату виповниться не більше 35 років", – йдеться в законопроекті.

Також законопроектом звільнить солідарну систему від невластивих для неї виплат (дострокові пенсій, пільгові пенсій тощо). На ці цілі кошти будуть виділятися з державного бюджету.

"Зробити так, щоб пенсіонери отримували гідні пенсії тільки за рахунок солідарної системи, – неможливо. До цього висновку приходили і 20 років тому, але ніхто не мав політичної волі, щоб змінити ситуацію. Щоб зробити пенсіонерів багатими, потрібно запустити ще дві колони: обов'язковий і добровільні накопичувальний рівні", – пояснює експерт у сфері пенсійного забезпечення Галина Третьякова.

Реклама

Думку Галини Третьякової також розділяє заступник голови Пенсійного фонду Микола Шамбір. Чиновник в інтерв'ю "Сегодня.ua" заявив: солідарна система не повинна існувати самостійно – для забезпечення фінансової стабільності пенсійної системи необхідно запускати накопичувальний рівень.

"Треба подивитися на ситуацію. Коли був внесок 38,4%, можна було запускати накопичувальну систему, тобто перерозподілити внесок від солідарної до накопичувальної системи. Ми знизили ЄСВ до 22%. Це призвело до дефіциту. Ми повинні побачити, які результати нам дасть легалізація, поки таких результатів немає", – розповідають в Пенсійному фонді.

У той же час міністр соціальної політики Андрій Рева зазначає, що в умовах величезного дефіциту в бюджеті Пенсійного фонду акумулювати кошти вкрай складно. Крім того, існує проблема і в тому, як зберегти кошти на накопичувальних рахунках від інфляції.

"Перше: накопичувати можна тоді, коли у вас є надлишок. Надлишків немає. Це зрозуміло і очевидно. Тепер друге. Що таке пенсійні накопичення? Це не банк – це інвестиційний фонд. Тобто він не може ганятися за максимальним прибутком, ризикуючи вашими грошима . Він повинен отримати прибуток менше, але гарантовано протягом 20-ти років. тобто я можу потім вкласти гроші і не втратити, а навіть щось придбати. у нас в минулому році рівень інфляції був 49%. Яку дохідність паперів повинні були мати в минулому році, щоб ви не втратили 100 грн, які ви вклали в позаминулому? ви можете назвати структури в Україні, які здатні 20 років давати хоча б 2% над рівнем інфляції сьогодні? Нікуди вкладати. Навіть якщо гроші ми з вами гіпотетично знайшли, але вкладати їх в країні нікуди. Давайте вивеземо за кордон, будемо насичувати її економіку?", – каже міністр.

Відзначимо, бідними себе вважають 76% українських сімей, 52% заробляють менше коштів, ніж необхідно для забезпечення мінімальних потреб (розрахунковий прожитковий мінімум), і 6% отримують менше офіційного прожиткового мінімуму (1399 гривень), розповідає головний демограф країни Елла Лібанова. За межею бідності перебувають більшість пенсіонерів. Зараз українці на заслуженому відпочинку отримують не менше 1170 гривень, а з 1 грудня мінімальна пенсія зросте до 1247 гривень, а в наступному році – до 1400 гривень.

Крім того, частина пенсій "осучаснять". Відповідний законопроект, зазначив заступник міністра соцполітики Віталій мущину, вже розроблений і незабаром буде поданий в Раду. "Мова йде про те, що ми пропонуємо уряду сьогодні встановити єдиний показник середньої заробітної плати. Я поки що не говоритиму про цифри, тому що ще йдуть жваві дискусії. Але на цьому тижні вони повинні бути завершені і законопроект буде внесений до Верховної Ради", – сказав представник міністерства.

Як заявив Мущинін, "якщо буде позитивне рішення, ми вже в цьому році майже 3,4 мільйона пенсіонерів підвищимо розміри пенсій в середньому на 284 гривні".

Всі подробиці в спецтемі Пенсійна реформа

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти