Україна відмовляється від яловичини і переходить на дешеву птицю

4 червня 2017, 08:00

Христина Коновалова , Олександр Панченко

За роки незалежності поголів'я корів скоротилося в чотири рази, а свиней – утричі. Експерти: на власні потреби вистачить через зменшення експорту, але ціна і далі буде рости

Україна стрімко втрачає молочне і м'ясне стадо. З 1991 року, за даними українського Держстату, чисельність великої рогатої худоби зменшилася майже в сім разів – з 24 млн до 3 млн голів. Схожа картина по дрібній рогатій худобі (вівці і кози) і свиням. Зате на підйомі птахівництво – число пернатих скоротилося лише після 2014 року, коли Україна через агресію РФ втратила великі птахофабрики на Донбасі. Агроексперти кажуть, що багаторазове зниження поголів'я худоби об'єктивно і пов'язане з розвалом СРСР, куди ми поставляли більше 75% виробленого м'яса, молокопродуктів, яєць. Але визнають: стадо, перш за все велика рогата худоба, буде і далі "худнути". А значить – рости ціна на яловичину.

Реклама

ЩО МАЄМО. Як видно з інфографіки, в Україні за чверть століття корів стало вчетверо менше, свиней – утричі, овець і кіз – вшестеро. Зате курячих яєць на душу населення – більше на 20%. "До 1991 року Україна постачала продукцією тваринництва інші республіки СРСР і країни так званого соціалістичного табору, після розвалу Союзу ринок збуту скоротився, планове господарство поступово замінилося ринковим, звідси і падіння в рази, – аналізує екс-секретар Кабміну в 90-і роки Віктор Лисицький . – Зараз інші тенденції – економічні, через дорогі корми виробництво яловичини набагато дорожче, ніж свинини і птиці". За його оцінками, через те, що стадо корів і свиней продовжує зменшуватися, обсяг виробленого тільки в цьому році м'яса знизиться на 1-1,5%, або на 25-40 тис. т. Агроексперт Української аграрної конфедерації Дмитро Дейна зазначив, що зниження поголів'я прискорилося після подій 2013 року. "Купівельна спроможність населення різко впала, в результаті поголів'я корів скоротилося на 20%, свиней – на 15%. Другий фактор – держава урізала дотації тваринникам, адже не секрет, що ці галузі збиткові. І третій – африканська чума свиней, що з'явилася в Україні в останні 3-4 роки", – проаналізував Дейна.

_01_221
ПЕРСПЕКТИВИДиректор Української Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко підрахував, що гроші, вкладені в розведення молочного стада (до 100 голів), включаючи відгодівлю бичків на м'ясо, окупається тільки через 8 років, а, наприклад, в птахівництво – вже через 2-3 роки. "Тому у нас і далі буде ставати все менше корів і все більше птиці, яка, на відміну від свинини і яловичини, не тільки дешевша, але і має набагато більший ринок збуту як в Україні, так і за кордоном, – каже Дорошенко. – це чиста економіка. Що стосується шестиразового падіння за чверть століття чисельності овець і кіз, то їх 25-30 років тому розводили перш за все для забезпечення легпрому шерстю, а баранина і козлятина йшли на ринки як вторинний продукт. Коли наш легпром майже "помер", зникли потреби і в стаді. Але зараз в невеликих част них господарствах відроджується вівчарство і козоводство. Тварин розводять для виробництва козячого та овечого молока і виготовлення з нього сирів, що користуються все більшим попитом".

Що буде з цінами в літні місяці

В тренді
Українська економіка зазнає втрат: в плюсі опинилася тільки одна з ключових галузей

Очевидно,щозниженняпоголів'яхудобиісвинейпозначилосянаобсягахвиробництвам'яса,але,за словамиекспертів,народуйоговистачитьі ранішезарахунокподальшогозростаннявиробництвакурятини.За данимиДержстатистики,обсягвиробленогом'ясавріквпавна73%-з4 млнтна рікв1991 році до2,3 млнтв 2016-м.Абоз77до54кгна рікнадушунаселення.

Реклама

Ще гірша ситуація з молоком – було 430 кг на їдця в рік, а стало – 240 кг. Зате яєць тепер доводиться на кожного набагато більше: не 290 шт. в рік, а 350. "Це пояснює, чому ростуть ціни на м'ясо і молоко – пропозиція менше, а їх собівартість через подорожчання кормів, енергоносіїв, зростання зарплат все вище, – говорить Дорошенко. – Яловичина і свинина і далі продовжать поступово дорожчати - на 1-5 грн за 1 кг в місяць, в залежності від сорту. Яйця також підуть вгору на 1-2 грн". А ось президент Украналітцентру Олександр Охріменко прогнозує, що влітку ціни на м'ясо трохи знизяться: "На свинину впадуть на 2-5 грн / кг. Точно подешевшає сало, приблизно на третину (15-20 грн / кг), оскільки попит на нього в спеку падає".

Всі подробиці в спецтемі Інфографіка: економіка в цифрах

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти