Україна опинилася за крок від енергокапітуляції – експерти

17 жовтня 2019, 22:47

Фахівці різко відгукнулися про законопроект, який може відкрити шлях російській електроенергії

Україна опинилася за кроці від енергокапітуляції, – заявляють експерти. Один законопроект, на їхню думку, може принести відразу декілька ризиків для всієї країни. Йдеться, по-перше, про пропозиції народних депутатів дозволити купувати кіловати в Білорусі. Експерти впевнені: ця електроенергія насправді буде російською. А ще є ризик втратити зелену генерацію.

Реклама

Кореспонденти "Сьогодні" розбиралися, чи не заплатить Україна за дешеві кіловати власною безпекою?

На думку аналітиків, одна сторінка тексту в законопроекті може не просто зруйнувати український ринок електроенергії, а й поставити хрест на розвитку генерації. Документ розглядали на засіданні комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг. На початку засідання не всі депутати розуміли, що відбувається. Народний депутат Олексій Кучеренко заявив, що члени комітету повинні були б ретельно вивчити документи перед засіданням.

"Я хочу принести вибачення перед вами від себе, від розумних членів комітету, за те, в яких умовах ми сьогодні організували цей комітет. Ряд документів, які фактично не були навіть зареєстровані в Раді, внесені до порядку денного сьогоднішнього комітету з зухвалими, грубими порушеннями законодавства України", – заявив народний депутат України Олексій Кучеренко.

Депутати намагаються розібратися, що на цих сторінках. Автор нововведень, голова комітету Андрій Герус, пояснювати, на думку деяких депутатів, не дуже хоче.

"А можна я запропоную тим депутатам, які проголосували за законопроект, щоб вони розповіли, за що вони проголосували", – ставить запитання народний депутат Вікторія Гриб.

Однак цього не відбувається. А варто було б, зазначають ті, хто обурений положеннями законопроекту. Адже законопроект N2236-2, на думку аналітиків, фактично відкриває українські двері перед російськими кіловатами. У документі пропонується купувати електроенергію без обмежень в Білорусі. Однак, насправді, відрізнити, які кіловати виробили в Білорусі, а які переправили з Росії, буде неможливо. Категорично проти законопроекту виступила "Батьківщина".

"Брати перетоки з Російської Федерації, або будь-якої іншої країни, і в той час, коли у нас достатньо своєї електроенергії, просто її купувати, всупереч санкціям, які застосовані проти Російської Федерації, це просто дія проти України", – заявила народний депутат України Юлія Тимошенко.

Реклама

Але експерти кажуть, що енергетична капітуляція для пана Геруса – не аргумент. Глава комітету наводить свій аргумент – обіцяє дешеве світло.

"Я пропоную на 10 копійок знизити ціну електроенергії для українських споживачів", – говорить голова комітету з питань енергетики і ЖКГ Андрій Герус.

Але насправді нічого не подешевшає, світло купуватимуть не для людей, а для заводів олігарха Коломойського, переконаний народний депутат Михайло Волинець.

"Коли Герус зрозумів, що він є лобістом, що він виконує замовні доручення Коломойського, він вчора спробував зіграти цю тему назад, він подав законопроект про постачання електроенергії через Білорусь", – говорить народний депутат України Михайло Волинець.

Проти України та її енергонезалежності, на думку експертів, працюватмеи ще один пункт законопроекту. Він, вважають фахівці, гальмує розвиток зеленої генерації. Держава вже не буде

гарантованим покупцем чистих кіловат, як зараз. До того ж, ціну, по якій купують електроенергію, вироблену на сонячних і вітростанціях, пан Герус пропонує знизити. Заднім числом.

"Питання, що ж робить Герус? Він знищує приватну генерацію. І тут питання не в тому, що є якась необхідність технічна або економічна. Питання в тому, що просто використовується державна влада для зведення чиїхось рахунків", – говорить економічний експерт Олександр Трохимець.

Рахунок, впевнені експерти, йде на мільярди втрачених інвестицій, також йдеться про недобудовані екологічні станції, тисячі робочих місць. І головне – про шанси таки отримати енергетичну незалежність.

Реклама

Тепер питання – на чиєму полі зіграють депутати, коли будуть голосувати за або проти цих новацій.

Нагадаємо, що раніше парламентський комітет з питань енергетики та ЖКП, очолюваний Андрієм Герусом, запропонував знизити "зелені тарифи", незважаючи на те, що законодавством України гарантовано збереження "зелених тарифів" стабільними до 2030 року. Втім, пізніше від ідеї знизити "зелені тарифи" заднім числом відмовився сам автор Андрій Герус.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти