Україна може розпочати скорочення викидів навіть у 2025 році, – замміністра енергетики

22 квітня, 14:08

Ірина Ненько Ірина Ненько

Оскільки Україна вже значно знизила викиди і не виходить за обсяги викидів, які зазначені в НПСВ

Україна до 2025 року не порушуватиме екологічні зобов’язання перед ЄС, які прописані в Національному плані дій щодо скорочення викидів (НПСВ), навіть якщо відкласти заплановану на 2023-2024 роки екологічну реконструкцію вугільних енергоблоків ТЕС, оскільки Україна вже значно знизила викиди і не виходить за обсяги викидів, які зазначені в НПСВ. Як повідомляє "Главком", про це в ході конференції заявив Максим Немчинов, заступник міністра енергетики України, базуючись на розрахунках Інститута вугільних енерготехнологій Національної академії наук України.

Реклама

"Вони зробили дослідження, зробили звіт, який ми розглянули вчора на робочій групі, по якому навіть при тому виробництві, яке у нас є на сьогодні, до 2025 року ми не порушуємо жодних екологічних наших зобов’язань і жодних вимог", – сказав Немчинов.

Він зазначив, що головна проблема – відсутність фінансування цієї екомодернізації, і на державному рівні мають бути знайдені механізми, щоб Україна могла виконати НПСВ. Немчинов додав, що завдання галузі та спеціалістів – зробити максимум зусиль для того щоб, починаючи із 2025 року, Україна також вкладалася в екологічні вимоги НПСВ.

На думку замміністра, зараз НПСВ включає дуже багато великих спалювальних установок на ТЕС і ТЕЦ, які не потрібні для роботи в енергосистемі України, тому треба виконати дії щодо актуалізації Нацплану.

"Нам треба і почистити ці додатки, актуалізувати і мінімізувати витрачання коштів, які не потрібні для системи. Усі інші маніпуляції і намагання когось звинуватити в бездіяльності я повністю відкидаю", – сказав Немчинов.

Реклама

Він уточнив, що у разі початку принципового виконання НПСВ у 2022 році, без оптимізації процесів, без переоцінки необхідності екологічних реконструкцій на певних енергоблоках, виконати Нацплан можна не раніше 2035-2040 років.

"Але на сьогодні є чітке розуміння, що все це робити не потрібно. Системі не потрібно стільки генерації. Ми повинні зробити модернізацію саме лише необхідної кількості потужностей", – пояснив представник Міненерго.

Він додав, що за реальними оцінками країна десь на 2-3 роки буде випадати із запланованого графіку.

В тренді
Оформлення субсидій по-новому: українцям підказали чотири способи
В тренді
Закони про пільгове розмитнення євроблях набрали чинності: чого чекати далі?
До України завезли сотні тисяч "євроблях"
В тренді
Транзит газу падає, втрати економіки зростають – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Фото: "Укртрансгаз"

За результатами дослідження заступника директора з наукової роботи Інституту вугільних енерготехнологій НАН України, а також співрозробника НПСВ Ігора Вольчина, через спад економіки в країні держава виконує вимоги Нацплану щодо викидів, але без фінансування вона почне його порушувати вже через декілька років.

"Поки ми зобов’язань не порушуємо. Але якщо нічого не робити, то у 2024 році ми вже прийдемо до невиконання НПСВ", – вважає науковець.

Реклама

На думку енергетичних компаній "Центренерго" та "Донбасенерго", Кабінету міністрів України потрібно перенести терміни реалізації Нацплану щодо скорочення викидів на вугільних електростанціях країни, щоб уникнути зростання цін на електроенергію у 2027 році.

Комерційний директор "Донбасенерго" Олег Ілларіонов повідомив, що в разі реалізації НПСВ на чинних умовах і без перенесення строків реалізації Україна позбудеться більшості енергоблоків ТЕС і буде змушена імпортувати електроенергію з Росії чи Білорусі.

Нагадаємо, загальна вартість екологічних заходів на теплових енергоблоках у межах НПСВ до кінця 2033 оцінюється у 4,3 млрд євро. Водночас високі обсяги вкладень в екологічну модернізацію ТЕС слід здійснити у 2024-2025 рр.

В Україні до теперішнього часу джерела фінансування НПСВ на ТЕС не визначені. Міністерство енергетики, учасники ринку електроенергії та експерти галузі вказують на необхідність зрушити терміни реалізації Нацплану за викидами.

Міністерство захисту навколишнього середовища і природних ресурсів України зазначає про неможливість виконати Національний план по скороченню викидів на ТЕС і ТЕЦ України в короткі терміни через проблеми відсутності фінансування відповідних заходів.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти