В України є всі шанси перемогти "Газпром" в суді – юристи

17 червня 2014 8:37

Експерти посилаються на позитивний досвід західних компаній

Юристи вказують на те, що у "Нафтогаз" є шанси виграти в Стокгольмському арбітражі справу як за власним позовом, так і за позовом "Газпрому", якщо ці позови будуть розглядатися окремо. Про це пише "Капітал".

Реклама

На думку керуючого партнера юридичної фірми "Антика" Олексія Кота, Україна навіть може домогтися відшкодування за переплату за газ за минулі роки.

"Наскільки такі шанси великі, залежить в першу чергу від положень газового контракту і аргументів, якими сторони буду обгрунтовувати свою позицію. Однак слід зазначити: існує прецедент, коли німецька компанія RWE виграла арбітраж у "Газпрому" з вимогами, схожими на пропоновані зараз "Нафтогазом", – вказав він.

Президент адвокатського об'єднання "Укрінюрколегія" Данило Курдельчук вважає, що шанси України – більше, ніж "50 на 50". За його словами, європейські партнери "Газпрому" подали до Стокгольмського арбітражу з півдесятка позовів і не у всіх випадках російський монополіст доводив суперечку до судового рішення, при цьому в багатьох випадках з контрактів вилучалася формула "бери або плати" і встановлювалася більш низька ціна на газ.

"У всіх без винятку випадках Росія йшла на певні поступки західноєвропейським партнерам", – сказав він.

Реклама

При цьому Курдельчук зазначив, що Стокгольмський арбітраж сам може встановити для України ціну на газ на період розгляду позову в суді. Процедура встановлення тимчасової ціни може зайняти кілька місяців, а сам розгляд позову в арбітраж – від півтора років і більше.

На думку партнера міжнародної консалтингової компанії Grant Thornton Олександра Малиновського, практика і результати застосування цінової формули, закріпленої в контракті, дають підстави зробити висновок: ціна на газ за контрактом 2009 р. є не ринковою, а політичною, тобто формується під впливом не так ринкових принципів, скільки політичних факторів.

"Цінові показники, розраховані за формулою, закріпленою в контракті від 19 січня 2009 р., істотно (на $ 100-120 за тис. куб. м) перевищують ціну на газ на суміжних з Україною європейських ринках, розташованих значно далі від Росії", – запевнив він.

Не пропусти!
А де була Росія? "Дияволи" з Бельгії поставили на місце команду Черчесова
Бельгія проти Росії в першому турі Євро-2020

Нагадаємо, напередодні "Газпром" звернувся до Стокгольмського арбітражу з позовом до "Нафтогазу"вимагаючи погасити $ 4,5 млрд боргу за поставлене паливо. З цієї суми $ 1,45 млрд – борг за поставки газу в листопаді-грудні 2013 р. і $ 3 млрд – за квітень-травень цього року.

Реклама

Крім того, газовий монополіст з 10:00 вчорашнього дня, 16 червня, ввів режим передоплати за поставки і виставив рахунок за червень в $ 1,6 млрд.

Також "Газпром" заявив про готовність подати й інші позови проти української компанії.

"Нафтогаз" також подав позов до Стокгольмського арбітражу і вимагає встановлення справедливої ринкової ціни та стягнення з "Газпрому" переплати за газ, який був поставлений починаючи з 2010 р. "За оцінками компанії, така переплата становить $ 6 млрд", – повідомила українська сторона.

Реклама

Всі подробиці в спецтемі Тарифи на газ

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти