Старі і нові борги України: уряд активно бере кредити

28 травня 2015, 08:38

Сергій Гусєв

Кабмін підвищує якість держборгу

За квітень державний і гарантований державою борг України (зовнішній і внутрішній) в інвалюті виріс на 3,57% – до $ 67350 млн, а в гривні знизився на 7,01% – до 1,42 трлн.

Реклама

У цілому за січень-квітень борг у гривні збільшився на 316,6 млрд, а у валюті зменшився на $ 2,47 млрд. Основною причиною таких змін у Мінфіні називають девальвацію гривні, курс якої до березня злетів, а до кінця квітня трохи знизився, але все одно набагато перевищує той, який був на початок року.

Такий борг є важким тягарем для держбюджету при нинішньому складному стані економіки країни. Тому уряд прагне реструктуризувати старі борги, але не проти отримати нові кредити, які даються на вигідних умовах.

Реструктуризація боргів

110275

Реклама

27 травня міністр фінансів Наталія Яресько заявила, що переговори із зарубіжними кредиторами найближчим часом нарешті можуть перейти від консультацій між найнятими сторонами радниками до прямого спілкування  боржника і кредиторів. Міністр також позитивно оцінила хід переговорів останнім часом, зокрема, зазначивши, що кредитори все ж розкрили склад свого комітету.

Нагадаємо, що кредитори відмовляються списати частину боргу і згодні тільки на його розстрочку. Уряд України для активізації переговорів минулого тижня провів через парламент закон, який дає йому право ввести мораторій  на виплати за боргами, включеним в периметр реструктуризації. Але цей закон президент поки що не підписав, тому він ще не набув чинності.

Газета The Wall Street Journal нещодавно навела слова одного з топ-менеджерів інвесткомпанії BlackRock, яка є другим найбільшим власником українських єврооблігацій:

"Кредитори України не повинні виключати можливості скорочення обсягу боргу, що передбачало б істотні втрати для власників єврооблігацій... Ми завжди хочемо бути конструктивними в подібних ситуаціях. Але зараз бути конструктивним означає сидіти на лавці запасних".

Тим часом 21 травня Україна сплатила черговий купон за єврооблігаціями одного з випусків, тобто поки рішення по реструктуризації немає, борги справно обслуговуються.

26 травня спецкомітет утримувачів 30% єврооблігацій "Укрексімбанку" підтримав реструктуризацію його боргів на умовах, які пропонував банк. Правда, в цьому випадку не йдеться про списання частини боргу, а тільки про його продовження до того ж з одночасним збільшенням купонних виплат. Найближчим часом банк має намір звернутися до всіх власників єврооблігацій з пропозицією про схвалення зазначених умов.

Реклама

18-19 травня "Укрзалізниця", яка оголосила раніше дефолт по ряду своїх боргів, своєчасно і в повному обсязі здійснила виплату купона за єврооблігаціями, дефолт по яких не оголошувався, але такі, як і облігації "Укрексімбанку", входять в периметр реструктуризації. Переговори за умовами реструктуризації цих зобов'язань поки не почалися.

У Мінфіні в черговий раз зазначили, що мають намір завершити операцію з реструктуризації боргу до першого перегляду програми МВФ, запланованого на червень. Відповідна оціночна комісія фонду зараз знаходиться в Києві та 29-30 травня повинна завершити свою роботу.

Гроші від європейців

-_01

Минулого тижня був підписаний Меморандум про взаєморозуміння з Євросоюзом щодо надання макрофінансової допомоги Україні у вигляді кредиту на 1,8 млрд євро. Гроші будуть виділені трьома траншами, кожен по 600 млн євро. Очікується, що перша частина надійде вже в червні – вона виділяється без попередніх умов. Друга – наприкінці поточного, а третя – на початку наступного року.

Реклама

Але ці терміни можуть бути відсунуті: дія меморандуму розрахована до кінця 2017, а рішення про надання траншу буде прийматися тільки після аналізу Єврокомісією результатів виконання Україною зобов'язань, включених до меморандум.

Терміни кредитів і їх ціна поки не визначені, але як правило, допомога ЄС є більш вигідною для позичальника, ніж кредити МВФ.

За словами Наталії Яресько, Україна направить більшу частину отриманих від ЄС 1,8 млрд євро на поповнення золотовалютних резервів, а частину з них уряд може використовувати на бюджетно-фіскальні потреби.

Для контролю над використанням цієї допомоги Євросоюз і Україна найближчим часом створять спільну антикорупційну команду. Подібна структура буде вперше створена в країні-одержувачі допомоги ЄС. До неї увійдуть як українські фахівці, так і детективи з країн Євросоюзу.

Нагадаємо, в травні 2014 та квітні 2015 в рамках аналогічної програми Україна вже отримала від ЄС 1,61 млрд євро.

Крім того, 19 травня рада директорів Європейського інвестиційного банку ухвалила рішення надати Україні кредит в 400 млн євро, який витратять на розвиток муніципальної інфраструктури. За інформацією банку, загальна вартість проекту оцінюється в 800 млн євро, а партнером по його розробці з боку України виступає Мінрегіонрозвитку.

Нові єврооблігації

Вище ми сказали про те, що Україна веде боротьбу за реструктуризацію зобов'язань, основну частину яких складають борги за єврооблігаціями кількох випусків. Але 27 травня стало відомо, що уряду вдалося розмістити нові облігації на суму в $ 1 млрд (на 5 років під 1,847% річних). Такий успіх став можливим тільки тому, що зобов'язання за цими облігаціями забезпечуються гарантією уряду США, яка забезпечує 100% -у виплату позичальником основної суми кредиту і нарахованих по ньому відсотків.

Перший же випуск облігацій під гарантії США і теж на суму $ 1 млрд і на 5 років Україна розмістила в травні минулого року. Прибутковість тоді склала 1,844% річних.

Мінфін США заявив, що в разі продовження реформ може надати Україні до кінця 2015 р гарантії для випуску єврооблігацій ще на $ 1 млрд.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти