Бюджет-2018: Скільки грошей влада витратить на себе

26 листопада 2017, 07:54

Олександра Романюк Олександра Романюк

Тривають торги за поправки до держбюджету України на 2018 рік

Нанаступному пленарномутижні, якийпройдез5по 8 грудня,ВерховнаРадаповернетьсядорозгляду законопроекту про держбюджет-2018 у другому читанні. Про це днями заявив спікер ВР Андрій Парубій. Депутати та експерти сходяться в тому, що другий варіант бюджету буде істотно відрізнятися від того, який був представлений до першого читання. Поправки до первісного варіанта подають зараз в масовому порядку як фракції, так і окремі депутати, і в кулуарах ВР тривають бурхливі торги: скільки голосів принесе та чи інша поправка в день голосування за бюджет, а скільки відніме. Якщо до цієї статті додати, то від якої відняти, щоб дефіцит бюджету не вийшов за розумні рамки і в день голосування щоб вистачило голосів "за"?

"Роздача слонів" була передбачена

Ужезаразсамідепутатикажуть,щодо другого читаннявидатковачастинабюджетуможезбільшитисянасумувід2до10 млрдгрн.Нагадаємо,взаконопроектіпро бюджет-2018,прийнятомувпершомучитанні,видатковачастинаітакперевищувала прибуткову майже на 78 млрд грн, або на 2,4% ВВП (прогнозномінальногоВВПна2018рік -3 трлн247,7 млрдгрн).Якщобудутьприйнятіпоправкина10 млрдгрн,дефіцитбюджетувиростедо2,7%ВВП.

У тойжечасМіжнароднийвалютнийфондвимагаєвідУкраїни,щобдефіцитбюджетуне перевищував2,5%ВВП.ТакажцифрапередбаченаіПрограмоюекономічнихреформ.Як невийтизарамки?

"Уряд усвідомлює, що для того, щоб провести законопроект про бюджет через парламент, необхідно в тому числі "роздати певну кількість слонів". Що мається на увазі? Хтось просить гроші на округ, цільову субвенцію на будівництво школи, медичні заклади, моста і т.д. Хтось просить підтримати якусь галузь. І уряд змушений, коли розраховує бюджет, відразу закладати в нього "заначку", яку потім можна використовувати для задоволення цих "хотілок".

Реклама

Це не тільки українська історія. Це історія будь-якої країни, де уряд змушений проводити проект бюджету через парламент. І до цього треба ставитися, як до робочої моделі. У укладачів бюджету завжди є "технічні хитрощі", за рахунок яких можна, не порушуючи баланс, забезпечити певним чином збалансованість цього фінансового документа. Тому я як раз не чекаю якихось несподіванок.

На думкуексперта,дефіцитбюджету2,4-2,5%МВФне хвилює.НабагатобільшепитаньуФондувикликаєневирішеністьпитаннязцінаминагаз,атакожзбільшеннязарплатісоцвиплат.

Незвичайна скромність влади

Унаступномуроцізростуть зарплатине тількиупедагогів та медпрацівників.Загальнасума,що виділяється з держбюджетуназарплатиіпреміїдержслужбовців,тежзбільшується.Всьогоназарплатиспівробітниківцентральнихімісцевихорганіввладиплануєтьсявитратитизосновногофондубюджету138,7млрд грн,азі спеціальногофонду-ще3,2 млрд.У порівняннівминулимроком,загальне збільшеннязарплатногофондустановитьблизько25%.

ПрицьомузарплатнийфондАпаратуВерховноїРадивиростебільшніжна70%(з934 млнгрндо 1620млн),СекретаріатуКабінетуміністрів-на39%(з224,5до313,7млрд грн).АосьзарплатнийфондДержавногоуправліннясправамипрезидентапередбачаєтьсязбільшитилише на19%(з770до921 млрдгрн).

Загальнівитратинаутримання центральнихорганіввладитакожвиростутьнерівномірно.Так,наапаратВерховноїРадивитратятьна36%більшебюджетнихкоштів(138,7млрдзамістьз111,7млрд),наСекретаріатКабміну-+44%(739млрдзамість512),аосьвитратинаДержуправліннясправами зростутьвсьогона1%(до2 млрд395 млнгрн).Експертивважають,щотакаситуаціяпов'язанавтомучислізпланамиприватизаціїзбитковихдержпідприємств,взв'язкузчимнавантаженнянадержбюджетскоротиться.

Чому не можна порівнювати зарплати співробітника міністерства і пенсіонера

АосьзростаннязарплатспівробітниківцентральнихорганіввладиБорисКушніруквважаєцілкомвиправданимінавітьнеобхіднимкроком.

"Якщо ми хочемо залучати до такої відповідальної роботи грамотних, професійних людей, їм потрібно платити адекватну зарплату. Привабити на зарплату в 300 доларів людину, яка має дійсно високий рівень знань – давайте говорити прямо, такого бути не може. І "волонтерство" деяких з таких людей не може тривати довго. Їм потрібно істотно збільшити зарплати, пропорційно тому рівню відповідальності і професіоналізму, який повинен бути на таких посадах. А зараз у нас є серйозна проблема відверто низького рівня професіоналізму людей середньої ланки, на рівні начальників управлінь. Дуже часто це люди з "совковою" ментальністю, які готові отримувати мінімальну зарплату і потихеньку красти, заробляючи на лобіюванні, на просуванні якихось документів по інстанціях. Чи потрібно в даному випадку

В тренді
Держборг України зріс і в гривні, і в доларах
Реклама

Щостосуєтьсябюджетнихвитратнароботуокремихміністерств(не галузямвцілому!),тобезумовнимлідеромєМін'юст.Найогороботувитратитьпонад4 млрдгрнна рік.Надругомумісціза витратами-Міністерствафінансів:517 млнгрнна рік.Натретьому-Міноборони-майже500 млнгрн.

Найскромнішівитратипередбаченінадіяльністьміністерстваінформаційноїполітики-16,4 млнгрн(зяких12,5 млн-зарплатаспівробітників).Надругомумісціпоскромностівитрат-Міністерствоз питаньтимчасовоокупованихтериторійівнутрішньопереміщенихосіб-36 млнгрнвитрат,зяких27,6 млн-зарплатиспівробітників.

Апаратамобладміністраційпіднялифінансуванняоднаково:на42-43%.

Всі подробиці в спецтемі Зарплати в Україні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти