"З 2021 року кардинально зміниться підхід в оподаткуванні землі": інтерв'ю з Романом Лещенком, частина 2

27 лютого 2020, 07:51

Ігор Сєров , Олександра Романюк

"Варіант "давайте залишимо все, як є" абсолютно не є предметом дискусії"

В першій частині інтерв'ю з уповноваженим президента з питань землі Романом Лещенком ми поговорили про його посаду, про основні міфи про земельну реформу і про те, скільки вона триватиме. У продовженні розмови – про тіньовий ринок землі і нове оподаткування.

Реклама

- Романе Миколайовичу, можете оцінити обсяг тіньового ринку землі?

- За нашими оцінками, в Україні зараз близько 10-12 млн гектарів перебувають в тіні. За документами звітності органів податкової та статистики ми бачимо, що ці землі як би не обробляються, на них нічого не вирощується. А за системами супутникової навігації бачимо, що там щосили вирощується сільгосппродукція. Сьогодні супутникова система дозволяє сканувати процес вегетації рослини в режимі реального часу і з похибкою до 1 тонни визначати вал зерна на тіньових землях.

Така ситуація сьогодні і на землях Міністерства оборони, і на землях різного роду держпідприємств, на землях колоній, на так званих деградованих територіях, наприклад, біля Чорнобильської зони. Засіяні заплави річок. Наприклад, біля легендарної Стоянки по Житомирській трасі подивіться, що відбувається в захисній смузі річки Ірпінь. Поля засіяні кукурудзою. І це все тіньовий обіг. Це зерно потім виходить на ринок і через фіктивний експорт йде з країни. Причому за допомогою різних схем, так званих "скруток", фіктивних компаній-одноденок, продають все через офшорні компанії без належного рівня трансфертного ціноутворення, а потім вимагають повернення ПДВ, заганяючи державу в мільярдні збитки.

Ніхто ж не заперечує той факт, що у нас і сьогодні існує ринок землі. Але він існує в тіньовому вимірі. Зайдіть на будь-який сайт нерухомості, в розділі "продам-куплю пай" вибрати область, населений пункт, і ділки запропонують тисячу варіантів і схем.

Реклама

Ще нещодавно ми мали понад 10 млн га державної землі. А за результатами інвентаризації виявилося, що у нас вже менше 7 млн га держземлі. Тобто за час дії мораторію більше 3 млн га були виведені з державної власності.

Сьогодні президент дав доручення НАБУ провести розслідування всіх фактів порушень. І вже є перші результати. НАБУ вручило підозру всій верхівці Академії аграрних наук України, яка сьогодні має дуже серйозні проблеми в частині цільового використання земель, які перебувають у неї на балансі.

У нас сьогодні існує цілий ринок земельних заповітів, володіння землею на праві емфітевзису. Причому оборот емфітевзису вийшов уже на рівень, який просто неможливо не помічати. У нас бабуся з Вінницької області переписує землю за заповітом на чужу їй людину з Харківської області, який в минулому працювала в прокуратурі, а сьогодні збирає заповіти по Вінницькій області. Це теж схема. І в реєстрі бачимо мільйони гектарів землі на праві емфітевзису.

Ще за попередньої влади почався процес передачі земель з геокадастрів на місця (хоча це було абсолютно незаконно, тому що регулювалося не законом, а підзаконним актом). І, поки передавали, багато земель "втратили".

Тому варіант "давайте залишимо все, як є" абсолютно не є предметом дискусії. Ринок потрібно детінізувати, вивести його в білу площину. Якщо людина хоче продати землю, то вона повинна продати її офіційно, отримати гроші в безготівковій формі, сплатити податки до місцевого та державного бюджетів, отримати відповідні правовстановлюючі документи.

В тренді
В Україні почали продавати ранні овочі. Ми перевірили ціни та кількість нітратів
Реклама

- Так про які суми на тіньовому ринку землі може йтися?

- Обсяг тіньової економіки сільськогосподарської продукції – це не менше 10 млрд доларів. Ми коли калькулюємо загальний масив такої землі, просто шоковані тим, наскільки тіньовий обіг тисне на ринок. Він же створює цілу піраміду конвертаційних центрів, фіктивних експортів, нелегальних перевезень і т. д. І це все не враховується. У тіні зерно виростили, в тіні переробили, зерновий шрот віддали в тваринництво, яке теж в тіні.

- Яким чином планується розв'язати питання із землями, які сьогодні формують сірий ринок сільгосппродукції?

- З 2021 року в рамках земельної реформи буде кардинально змінений підхід в оподаткуванні. Сьогодні, якщо ти одноосібник, ти платиш, образно кажучи, дві копійки, якщо ти аграрій на 4-й групі єдиного податку, платиш більше. За "безгоспні" землі ніхто не платить. А за новою системою оподаткування, незалежно від того, хто ти – фермер, одноосібник чи товаровиробник – стягуватиметься фіксований податок за гектар відповідно до нормативно-грошової оцінки. Паралельно з цим буде уніфікована нормативно-грошова оцінка, тому що сьогодні дуже дивна ситуація, коли на одному полі різні земельні паї можуть мати різну оцінку, притому разючу. Це робилося штучно для заниження оцінки землі. І від цього втрачають і власники, і громади.

- Як може змінитися розмір оплати за землю?

Реклама

- У власників паїв, які працюють на землі як одноосібники, ставка податку підвищиться. А для фермерів і аграріїв, які працюють на 4-й групі податку, нічого не зміниться.

- А хто платитиме за землю, яка нібито нікому не належить?

- Якщо земля не має власника, за неї, безумовно, повинна платити відповідна громада.

До речі, це ще один міф – що місцеві громади залишаться без грошей, якщо громадам передадуть землю. Навпаки. Ми проводили нараду з головами громад, до нас приїжджали понад 500 осіб з усієї України. Так ось вони зацікавлені в отриманні прав розпоряджатися цієї землею, бо це доходи місцевих бюджетів. І вони нас просять, щоб ми вирівняли ставку оподаткування. Тому що у нас є і ті, хто зовсім не платить, і ті, хто платить по 1,5% від нормативно-грошової оцінки, маючи в розпорядженні по 500 і по 1000 га землі.

Всі подробиці в спецтемі Земельна реформа

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти