Ринок праці оживає: які робочі руки потрібні в Україні

10 жовтня 2016, 08:14

Христина Коновалова , Олександр Панченко

Експерти кажуть, що вакансій стає більше, але не вистачає навчених фахівців. Лідерами за приростом вакансій продовжують бути робочі спеціальності і будівництво

В Україні з приходом осені пожвавішав ринок праці, причому ця тенденція продовжиться, впевнені фахівці рекрутингових компаній. Причин, на їхню думку, дві. Перша – бізнес, перш за все, середній, де зайняті від декількох сотень до 1-2 тис. найманих працівників, переконався, що ситуація в країні більш-менш стабільна, і почав розвиватися, друга – після кризи 2013-2014 рр. в країну все ж пішли невеликі інвестиції. Перш за все – в легку та харчову промисловість і агросектор.

Реклама

ПІДСУМКИ. За інформацією кадрового порталу HeadHunter.ua, в III кварталі ринок був стабільним, незважаючи на літо, коли зазвичай спостерігається спад. Кількість вакансій збільшилася на 1%, кількість нових резюме – на 2% (плюс 200 вакансій на день і більше 500 нових резюме на день по всій Україні). А зростання почалося з перших днів вересня: в топ-5 за відкритими вакансіями потрапили медіасфера – плюс 35%, юристи (13%), наука, освіта (12%), банківська сфера (11%) і початок кар'єри (5%). Але, незважаючи на невеликий спад пропозицій роботи в IT, маркетингу і рекламі, для адміністративного і робочого персоналу ці області залишаються лідерами за кількістю нових вакансій.

Інший кадровий портал – rabota.ua – також повідомив про активізацію ринку праці: в жовтні стало більше як вакансій, так і резюме. За їхніми даними, з січня по вересень найбільше виріс попит на робочі спеціальності (слюсарі, верстатники тощо) і персонал для дому – в 2,7 разу (плюс 9000 вакансій) порівняно з груднем 2015 року, у 2,2 разу частіше шукають будівельників, інженерів, технологів виробництв і охоронців (плюс понад 8000 вакансій у кожній професії), в 1,7 разу – люди, які починають трудову кар'єру (плюс 5000 вакансій). А ось страховий ринок поки в застої – по вакансіях приріст всього 9% (близько 50 вакансій), майже не потрібні і нові топ-менеджери: +1% (близько 100).

ПРОГНОЗИ. "Лідерами з приросту вакансій продовжують бути робочі спеціальності і будівництво, – каже HR-експерт Тетяна Пашкина. – Це не сезонний тренд, а тривала позитивна тенденція, пов'язана із загальним розвитком ринку праці після кризи. Тренд сезону: в топ-10 з'явилися вакансії для студентів". Що стосується регіонів, то найбільше будуть потрібні робочі руки в Центральній і Західній Україні. У Черкаській, Волинській, Полтавській, Хмельницькій та Закарпатській областях кількість вакансій зросла практично вдвічі порівняно з січнем, і ця тенденція продовжиться. Причому нові робочі місця з'являються за рахунок точкових інвестицій іноземних компаній: наприклад, під Львовом недавно відкрився філіал японської фірми з виготовлення автомобільних сидінь, на Хмельниччині та Черкащині розширюються цехи з пошиття одягу. Зарплати швачок – 5-7 тис. грн, але це утричі-вчетверо менше, ніж платять за таку ж роботу в Польщі. А ось в приморських регіонах продовжиться спад попиту на працівників – курортний сезон закінчився.

Незалежний експерт ринку праці Юрій Поліщук каже, що продовжиться зниження попиту на працівників банківських мереж, так як число банків скорочується. Але зате розвиваються аптечні мережі, а в регіонах – недорогі точки громадського харчування.

В тренді
Ринок пального: як декларування цін вплине на вартість ресурсу
Реклама

ЕКСПЕРТИ. За словами Пашкиної, незважаючи на те, що кількість резюме в середньому вдвічі перевищує кількість вакансій, роботодавцям стає дедалі складніше знайти фахівця, який відповідає рівню поставлених завдань. Така тенденція посилилася останнім часом, і виною тому, на її думку, те, що зараз студенти раніше починають поєднувати роботу і навчання на шкоду якості освіти. "На ринку повно, наприклад, фармацевтів, які не знають основ хімії, інженерів, які не вміють прорахувати витрати матеріалів, IT-шників, які не володіють новинками на ринку програмування тощо, але при цьому претендують на високу зарплату, – каже Пашкіна. – Роботодавці вже звиклися з тим, що їх доведеться доучувати і підтягувати до стандартів компанії".

Скасування віз підніме зарплати

Ряд експертів ринку праці прогнозують, що введення безвізового режиму з Євросоюзом може протягом року привести до значного (плюс $100 і вище) зростання зарплат і в Україні. Причина – ще більш прискорений відтік робочої сили за кордон, насамперед у Польщу й Угорщину, де вже зараз досить ліберальний візовий режим для українців, які їдуть на заробітки. На думку Пашкиної, це може вплинути на зростання зарплат у нас. "Роботодавці в західних регіонах вже відчули цю тенденцію. За їх словами, вже зараз вони змушені підняти зарплати різноробочим на будівництві до 5000 грн, бо навіть підсобники почали звільнятися і їхати на заробітки в Польщу, а знайти нових не вдалося, – розповіла Пашкина. – Звісно, додадуть не всім, а тільки тим, де буде дефіцит робочої сили. Це перш за все легпром і будівництво, причому як роботягам, так і інженерам і технологам". Поліщук же стверджує, що трудова еміграція навряд чи буде масовою, а значить, не призведе до великого підвищення заробітків в Україні. "А в регіонах, де зарплати виростуть, піднімуться і ціни, постраждають бюджетники і пенсіонери", – зазначив експерт.

 

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти