Стабільність очікування: коли зміняться ціни на ринку пального

11 серпня 2020, 07:21

Олександр Панченко Олександр Панченко

Експерти кажуть, що все залежить від курсу гривні та розміру старих запасів

Тиждень, що завершив першу декаду серпня, виявився ще стабільнішим, ніж попередный. Пальне не тільки не дорожчає, але подекуди і подешевшало на 1-5 коп. / л. Лише Донецька і Полтавська області вибилися із загального тренда – там ціни зросли відповідно на 30 і 15 коп. / Л.

Реклама

Які тенденції очікувати на настала тижні, розповіли наші експерти: директор "Консалтингової групи" А-95 "Сергій Куюн, заступник директора Науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев і аналітик ринку скрапленого газу Артем Куюн.

Що змінилося за тиждень

Таких стабільних цін не було більше чотирьох місяців – в 22 областях і в Києві, вони за тиждень практично не змінилися, якщо не брати до уваги статистичне відхилення в 1-2 коп./л, до того ж, як в плюс, так і в мінус. Лише Донецька область підтвердила статус регіону з найдорожчими нафтопродуктами: тут А-92 подорожчав на 28 коп./л, А-95 – на 30 коп./л, ДП – на 21 коп./л. Несподіванкою стало й підвищення цін на 7-15 коп./л на всі види пального у Полтавській області, де, як відомо, працює єдиний український НПЗ.

Експерти пояснюють таке зростання ціновою політикою однієї з регіональних мереж, підвищення цін в якій вплинуло на середню вартість пального на Полтавщині.

Різниця між найвищими і найнижчими цінами, залежно від регіону, зменшилася по бензину і дизпальному, і збільшилася в автогазі.

Реклама

А-92 розкид цін зменшився до 17,4% (3,57 грн/л, мінус 3 коп./л), було 17,5%, по А-95 – зменшився до 15,8% (3,40 грн/л, мінус 3 коп./л), було 16%, по дизелю зменшився до 14,9% (3,11 грн / л, мінус 4 коп. / л), було 15,9%. Автогаз – розкид цін збільшився до 9,3% (1,04 грн/л, плюс 2 коп./л), було 9,1%.

Ціни на А-92

Середня ціна по Україні – 21,87 грн/л (подорожчання на 1 коп./л), найвища – в Луганській області – 24,03 грн/л (здешевлення на 3 коп./л), найнижча – у Сумській області – 20,46 грн/л (не змінилася).

У більшості областей ціни в коридорі 22,60-23 грн/л, а в Сумській і Чернігівській їм ще можна заправитися дешевше 21 грн/л.

У Києві вартість бензину А-92 перевищила 23 грн, сягнувши 23,01 коп./л (плюс 12 коп./л).

Ціни на А-95

Реклама

Середня ціна по Україні – 22,92 грн/л (подорожчання на 2 коп./л). Найвища ціна – в Луганській області – 24,86 грн/л (зниження ціни на 3 коп./л), найнижча – у Сумській області 21,46 грн/л (не змінилася). У більшості областей ціни у коридорі 22,75 – 23,40 грн/л. У двох областях – Чернігівській і Сумській – А-95 коштує дешевше 22 грн/л.

У Києві вартість бензину А-95 – 24,83 грн / л (плюс 3 коп./л).

Ціни на ДП

Середня ціна по Україні – 22,35 грн/л (подорожчання на 2 коп./л). Найвища ціна – у Луганській області – 24,17 грн/л (здешевлення на 2 коп./л), найнижча – у Сумській області – 21,04 грн/л (подорожчання на 2 коп./л).

У більшості областей ціна на дизпальне в межах 22,10 до 22,80 грн/л, в шести ще можна заправитися дешевше 22 грн/л, але вже дорожче 21,50.

Реклама

У Києві вартість дизпального – 23,93 грн/л (плюс 3 коп./л).

Ціни на LPG

Середня ціна по Україні – 11,84 грн/л (подорожчання на 4 коп./л), найвища – в Одеській області – 12,27 грн/л (подорожчання на 2 коп./л), найнижча – у Чернігівській області – 11,23 грн/л (не змінилася). Як і раніше в чотирьох областях – це Одеська, Миколаївська, Полтавська та Херсонська – і в Києві газ коштує дорожче 12 грн/л. А ось Запорізька область випала з "пулу" тижневої давності, поступившись у ньому місцем Херсонській. У Запорізькій області газ подешевшав на п'ятак за літр і коштує тепер 11,95 грн/л. В інших областях ціни знаходяться в коридорі 11,65-11,94 грн/л.

Аналіз ситуації на ринку

Експерти кажуть, що ціни на бензин і дизпальне зупинилися з двох причин: стабілізація цін в опті при значному попиті на всі види нафтопродуктів у роздробі через високий сезон їх споживання (літо, відпустки) і подальше зміцнення курсу гривні.

"Ці два фактори поки стабілізували роздрібні ціни, – аналізує Геннадій Рябцев. – Зараз трейдерам невигідно підвищувати ціни, оскільки у тих, хто їх підвищить, відразу зменшаться обсяги продажів. А продажі різко виросли через високий сезон, можна заробити не на маржі, а на обороті. Додатковим фактором стало те, що українські продавці пального за липень і початок серпня не підвищили роздрібних цін".

Сергій Куюн підтвердив, що ціну стримує політика найбільшого гравця ринку АЗС, який другий місяць тримає ціни стабільними. А також – наявність значних запасів пального.

Невеликі регіональні мережі ціни підвищують. Але, з огляду на те, що їх питома вага в ринку пального того чи іншого регіону незначна, на загальну картину вони істотно не впливають.

За даними щоденного цінового моніторингу "Консалтингової групи" А-95 ", регіональні оператори АЗС за тиждень підвищили вартість бензину і ДП на 0,3-1,2 грн/л.

Сергій Куюн навів кілька прикладів.

"Одеська мережа" Катрал "підвищила вартість всіх видів пального на 1,2 грн/л: бензин А-95 подорожчав до 22,77 грн/л, А-92 – до 21,79 грн/л, ДП – до 20,77 грн/л, – говорить Сергій Куюн. – На станціях запорізької ZOG на 50 коп./л подорожчали тільки бензини. Мережа "Автотранс" збільшила вартість бензину марки А-95 на 1 грн/л, до 23,93 грн/л, а бензин марки А-92 і ДП подорожчали на 50 коп./л, до 22,43 грн/л і 22 , 48 грн/л відповідно. У полтавській мережі BVS бензини подорожчали на 40 коп./л, ДП – на 20 коп./л. Ціни на пальне у таких мережах як Glusco, Chipo, Marshal і "Укргазвидобування" зросли на 10-30 коп./л ".

Нагадаємо, зростання роздрібних цін на всі види пального почалося у кінці червня. З того моменту вони збільшилися в середньому на 90 коп./л, зокрема, за липень на 75 коп./л.

А ось на ринку скрапленого газу ситуація складніша.

Артем Куюн каже, що не адекватне формування цінових індексів на кордоні України стало однією з причин профіциту автогазу на ринку України у червні-липні 2020 р.

"За словами представників трейдингових компаній, котирування в аналізованому періоді були на 40-50 доларів на тонні вище цін реальних угод, що спровокувало потік додаткових ресурсів, перелом ринку, – пояснив Артем Куюн. – При котируваннях 465 доларів/т імпорт з Росії заходив по 410-420 доларів/т. Фактичний підсумок липня показав, що на ринок зайшло 150 тис. т скрапленого газу, і ринок виявився зі значним профіцитом".

За словами експерта, низка трейдерів, гостро зацікавлених у зростанні котирувань, виставляють заявки на покупку за "космічними" цінами. У підсумку, за оцінками трейдерів, впевнених у вигідності здійснюваних операцій, через завищені котирування близько 60% імпортних ресурсів у червні-липні 2020 р виявилися збитковими. Ці тенденції перейшли і на серпень.

Що може змінитися за тиждень

Експерти очікують подорожчання бензину і дизпального з дня на день.

Однак Геннадій Рябцев говорить, що поки тримається високий попит на пальне, зміцнення курсу гривні та стабільні ціни на заправках в мережах групи "Приват", не варто очікувати зростання цін.

"Очікую, що ще тиждень така ситуація збережеться, – сказав Геннадій Рябцев. – Але все залежить від курсу гривні: якщо він значно, в межах 50 коп./л, підскочить, це відразу викличе зростання роздрібних цін".

З ним згоден і Сергій Куюн.

"Поки ситуація залишається колишньою, за рахунок профіциту продукту ціни тримаються дуже низькими, – аналізує Сергій Куюн. – Роздрібні маржі впали до мінімальних значень за три останні роки. У дрібному опті взагалі без прибутку ринок працює. Це все говорить про те, що ринок розпродає запаси, і що по мірі їх закінчення ціна буде зростати. Але ось коли це виснаження настане, ніхто не знає. Так що прогноз на зростання цін 1 грн/л , щонайменше, зберігається ".

Артем Куюн прогнозує, що на цьому тижні ціни на автогаз підвищуватися не будуть.

"У роздрібних цінах поки збережеться стабільність за винятком невеликої корекції в той чи інший бік в окремих мережах і регіонах", – говорить Артем Куюн.

По гаманцю водіїв б'є не тільки зростання цін на палльне, а й ігнорування вимоги ПДР не перевищувати швидкість. Бо на дорогах країни вже кілька місяців працює автоматична фіксація порушників. Наскільки вона ефективна – дивіться в сюжеті.

Місяць роботи системи автоматичної фіксації порушень ПДР Відео: Пресс-служба МВД

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти