Шлях дефолту України в здоровому глузді краще не розглядати – Уманський

4 березня 2015, 13:30

Христина Коновалова

За словами першого заступника міністра фінансів Ігоря Уманського, рівень закредитованості країни досяг межі, але з кризи краще виходити цивілізовано

Зараз Україна не може самостійно вийти з кризи, тому відмова від зовнішніх позик підвищує дефолтні ризики, вважає перший заступник міністра фінансів Ігор Уманський.

Реклама

"Ми надто довго жили "на кредитній голці", тому не можемо різко з неї зістрибнути. На жаль, рівень закредитованості України сьогодні, можна сказати, досяг порога. Тому позбавлятися від наших звичок – жити в борг – потрібно поступово. Судіть самі, після перегляду бюджету-2015 видатки тільки з обслуговування боргу зросли до 92 млрд. грн. А було в минулому році близько 48 млрд. грн. І це тільки відсотки з обслуговування боргів держави. Звичайно, на зростання боргу вплинула девальвація гривні. Адже з урахуванням того, що велика частина заборгованості сформована у валюті, нам доводиться ці борги автоматично перераховувати в гривні. Тому сьогодні наші боргові зобов'язання становлять одну з найбільших статей витрат у держбюджеті. Тобто, це приблизно стільки ж, скільки в 2015-м, в умовах воєнних дій, довелося направити на оборону – на всі силові відомства, а це і Міноборони, і МВС, і Нацгвардія, і СБУ", – зазначив Ігор Уманський.

За його словами, така висока закредитованность України не дивує, адже наша країна не вирішувала системні проблеми української економіки, тому їх доведеться ліквідувати зараз. Зокрема, шляхом балансування витратної і прибуткової частин бюджету. "Дещо вже зроблено на цьому шляху. По-перше, провели бюджетну децентралізацію, щоб раціоналізувати взаємини столиці та місцевих адміністрацій. По-друге, будемо вирішувати проблему обслуговування держборгу. Ми вже оголосили, що почнемо переговори з кредиторами про реструктуризацію боргів. З причини того, що цей процес розпочато, більше коментувати цю тему не можу, але в цьому напрямку ми рухаємося. По-третє, потрібно скорочувати непродуктивні, непродумані, популістські соціальні витрати. Ми не можемо собі дозволити не забезпечувати мінімальний рівень соціального захисту населення. Але ми не можемо надавати однаково соціальний захист як бідним, так і багатим. Соціальний захист має надаватися виключно тим, хто її потребує", – зазначає політик.

Уманський впевнений, іншим шляхом країна не може йти, тому що Україна занадто близько підійшла до гіперінфляції. "Зараз, на жаль, ми всі стоїмо перед складними рішеннями. Або скорочуємо соціальне навантаження, вирішуємо боргові проблеми і виходимо на бездефіцитність держбюджету. Або може початися повернення в 90-ті. Пам'ятайте гіперінфляцію десять тисяч відсотків? Зараз ми вже на межі гіперінфляції, коли рівень інфляції "скаче" вище 25%. І якщо цей процес не взяти під контроль, то українська економіка може увійти в штопор і не вийти звідти. І що ж буде зі звичайними людьми, якщо не вирішити проблеми економіки зараз і терміново? Очікуються колосальні втрати, тому що сьогодні у людей немає запасу міцності, який був у 90-ті. Тим більше, це складне питання в умовах воєнних дій на території країни. А ще не забуваємо про кризу, яка тягнеться з 2008-2009 років", – говорить заступник міністра фінансів.

На думку Уманського, Україна вже втратила той момент, коли могли самостійно забезпечити зростання економіки. "Ми вийшли з кризи ще в 2011 році. Тоді пішов певний економічний підйом. Але з третього кварталу 2012-го почалося падіння економіки, яке йде до цих пір. У підсумку обсяги золотовалютних резервів НБУ, які в серпні 2011-го становили $31,8 млрд. Впали до $6,5 млрд. В лютому 2015-го. Куди поділися ці гроші? Золотовалютні запаси промотали, держборг виріс в 2 рази за чотири роки, "Нафтогаз" повністю посадили в боргову залежність від "Газпрому". Як кажуть, спасибі попередньої влади за настільки ефективну політику в лапках. Тому зараз потрібно терміново вирішувати системні проблеми економіки, щоб не пройти точку неповернення. І добре, що в цій ситуації Україна може розраховувати на допомогу МВФ та інших кредиторів. Думаю, за три-п'ять років, за умови проведення структурних реформ, ситуація в нашій країні зміниться докорінно і в кращу сторону", – роз'яснює економіст.

Реклама

При цьому Уманський категорично проти того, щоб Україна йшла шляхом оголошення дефолту. "Я проти такого сценарію і поясню, чому. Україна знаходиться в складній ситуації, коли триває затяжна криза і ведуться військові дії на Сході. У цій ситуації ми не можемо вирішити наші проблеми самостійно. Тому потрібна допомога кредиторів, чіткий план по виходу з кризи, прогнози траєкторії зростання економіки. На мою думку, таку антикризову стратегію можна назвати цивілізованою. Але є й альтернатива, яку я б Україні не побажав. Досить згадати досвід інших країн – Аргентини, Венесуели. Це вже класика, у всіх підручниках розписано. Для них оголошення дефолту закінчилося повним колапсом всіх систем, не тільки бюджету та державної служби, перестали працювати банки, магазини, комунальні організації. Два роки Аргентина жила в повному колапсі всіх систем. Кам'яний вік. Як наслідок, уявляєте соціальний вибух на цьому тлі який? У Венесуелі танками придушували демонстрації. А у нас війна на території. Тому коли хтось пропонує пробачити борги і оголосити дефолт... Звичайно, можна це зробити, але тоді потрібно розуміти, що ми замикаємося виключно в своїй мушлі і будемо жити як Північна Корея, Іран, Ірак. Але на відміну від Іраку, у нас немає стільки нафти. Тому шлях дефолту України в здоровому глузді краще не розглядати", – попереджає політик.

В тренді
Долар і євро знову подорожчали: офіційний курс

Говорячи про низькі рейтинги України, які близькі до рівня переддефолтні, Уманський впевнений, що це тимчасове явище. "Так, рейтинги знаходяться на сміттєвому рівні. Але це не означає, що завтра Україна оголосить дефолт. Чому у нас такі рейтинги? Справа в тому, коли Україна оголосила про старт переговорного процесу з кредиторами, рейтинги наших цінних паперів впали в самий низ. І це нормальний процес, оскільки весь фінансовий світ перебуває в очікуванні, чим же завершаться наші переговори з МВФ та іншими міжнародними партнерами. Після того, як ми підпишемо всі папери з кредиторами, то іноземні інвестори самі оцінять ці домовленості. Природно, це буде абсолютно інша оцінка і нас як позичальника, і нашої здатності виконувати ці зобов'язання. Упевнений, після підписання кредитної програми з МВФ, кредитні рейтинги України підуть вгору", – вважає політик.

Нагадаємо, загальний обсяг фінансової допомоги Україні може скласти $40 млрд. Крім кредиту МВФ у розмірі $17,5 млрд., допомогти нашій країні готові ЄС, США, ЄБРР, СБ і інші міжнародні партнери. Очікується, що рішення про надання кредиту МВФ ухвалить 11 березня.

Повний текст інтерв'ю Ігоря Уманського читайте в газеті "Сегодня" та на сайті "Сегодня.ua".

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти