Промисловий потенціал Донбасу: що залишилося?

2 лютого 2015, 08:30

Сергій Гусєв

У Донецькій області ще є прибуткові великі і серед підприємств

У 2014 р в порівнянні з минулим роком надходження до зведеного держбюджету податків і зборів по Донецькій та Луганській областях зменшилися на 13,2 млрд грн (або на 71%), в тому числі: по Донецькій обл. – На 10,0 млрд грн, по Луганській – на 3,2 млрд грн.

Реклама

Донецька область – ще недавно

Ця область – одна з найбільших промислових регіонів України, в 2013 р забезпечував близько 18% промислового виробництва країни при населенні в 10% загальноукраїнського.

Основними галузями промисловості є вугільна і чорна металургія (два металургійних комбінати в Маріуполі: ім. Ілліча і "Азовсталь", Донецький, Єнакіївський і Макіївський металургійні заводи, Харцизький трубний завод, найбільший в Європі Авдіївський, а також Єнакіївський, Макіївський, Ясиновський, Горлівський коксохіми, "Донецьккокс" та ін.). Також розвинена кольорова металургія (підприємства в Костянтинівці та ін.), Видобуток кам'яної солі (Артемівське і Слов'янське родовища), хімічна промисловість ("Стірол", Дзержинський фенольний завод, Донецький казенний хімзавод та ін.), різноманітне машинобудування ("Азовмаш", НКМЗ , "Донецькгірмаш", "Топаз", "Укрвуглемаш"), металлобработка (Дружківський метизний завод, "Силур", Донецький завод металоконструкцій та ін.), виробництво скла (в Костянтинівці та Артемівську) і будматеріалів.

Донецька область має найгустішу мережу залізниць на території колишнього СРСР.

Реклама

cxid.info

Фото: cxid.info

Велика частина електроенергії забезпечується за рахунок теплових вугільних електростанцій (Старобешівська, Слов'янська, Курахівська, Вуглегірська, Зуївська та ін.). У Новоазовську запущена вітряна електростанція.

На території області знаходиться більшість підприємств Донецького вугільного басейну. Розробка запасів Донбасу відбувалася зі сходу на захід, тому найбільш перспективні поклади кам'яного вугілля перебувають зараз на заході (Красноармійськ, Добропілля, Вугледар). У східних районах області добувають антрацит (Торез, Сніжне, Шахтарськ).

Гірничодобувна промисловість постачає сировину не лише для підприємств області, а й забезпечує істотну частку потреб металургії країни в нерудних сировину (доломіт, флюсові вапняки, вогнетривкі глини, формувальні піски). Крім того, в Горлівці на Микитівському ртутному комбінаті розроблялося єдине в Україні і одне з двох найбільших в колишньому СРСР родовище ртуті, але слава цього підприємства (як і багатьох інших на Донбасі) давно в минулому.

Реклама

Луганська область – ще недавно

Ця область входить у першу п'ятірку промислово-економічних регіонів України. На її території зосереджено близько 4,6% основних фондів країни, 5% трудових ресурсів.

Промисловий потенціал області – багатогалузевий з акцентом на важкій промисловості. Лідирує паливно-енергетичний комплекс, в ньому основна роль належить видобувної промисловості, в якій переважають вугільні підприємства. На території області є також потужності з переробки нафти, виробництву об'єктів залізничного транспорту, металорізальних верстатів, кальцинованої соди, синтетичних смол і пластмас, віконного скла, картону.

Історично сформувалися три великих промислових вузли: Луганський (підприємства машинобудування, металообробки і легкої промисловості); Алчевсько-Стахановський (вугільні, металургійні та машинобудівні підприємства); Лисичанско-Рубіжанський-Сєвєродонецький (підприємства хімічної, нафтохімічної промисловості). Перші два з них зараз знаходяться на території, окупованій бойовиками. Взагалі ж, зараз органи влади України діють в трьох містах обласного підпорядкування (Лисичанськ, Рубіжне, Сєвєродонецьк) та 12 районах області.

Реклама

Карта: Википедия

У загальнодержавному масштабі до числа найбільших підприємств області відносяться "Луганськобленерго", Алчевський металургійний комбінат, "Ровенькиантрацит", "Линос" (Лисичанський нафтопереробний завод), Сєвєродонецьке об'єднання "Азот", Стахановський завод феросплавів, Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат, "Лисичанська сода" . Значна також роль в економіці країни таких підприємств, як: Луганський електроапаратний завод, "Луганськтепловоз", "Хімічний завод "Південний", Луганський машинобудівний завод ім. Пархоменко, "УкрБат", Луганський патронний завод та ін.

У 1987 р, згідно Держфінплану СРСР, Донецька область отримала в повному обсязі кошти на оновлення основних фондів та розвиток інфраструктури. Аналогічне фінансування Луганської області мало відбутися в 1994 р, але зі зрозумілих причин не відбулося. У цьому одна з причин того, що в цій області дуже високий знос основних виробничих фондів та інфраструктури.

Загальна ситуація в областях зараз

Промислове виробництво Донецької області за січень-листопад 2014 р в річному численні зменшилося майже на 30%. Про це повідомляє Головне управління статистики в Донецькій області. У той же час у порівнянні з жовтнем 2014 р загальний обсяг виробленої в листопаді продукції збільшився на 7,9%, а в металургійному комплексі – на 14,7%. Зростання відзначалося і в жовтні. Це пояснюється деяким відновленням транспортної та енергетичної інфраструктури, що дозволило ряду великих підприємств відновити виробничий процес. Найбільш глибоким спад був у серпні.

За січень-листопад в річному численні зниження обсягів продукції в інших галузях склало 17-47%, у легкій промисловості виробництво скоротилося в 2,6 рази. Листопадовий вуглевидобуток збільшився в порівнянні з попереднім місяцем на 12,6%, однак у порівнянні з листопадом 2013 р він знизився в 2,7 рази.

Місячне зростання продовжилося і в грудні – за його першу декаду на підприємствах металургійного комплексу області у порівнянні з аналогічним період листопад середньодобове виробництво чавуну збільшилось на 18,5%, сталі – на 12,3%, а коксу – на 18,6%.

График: eizvestia.com

Зараз в області з 15 доменних печей працюють 11. У сталеплавильному виробництві з восьми конвертерів працюють сім. Також працює підприємство "Електросталь" (м. Курахове). Мартенівські печі комбінату ім. Ілліча знаходяться в резерві. Донецький електрометалургійний завод законсервований з 16 січня.

У звичайному режимі працює Харцизький трубний завод. На комбінаті ім. Ілліча триває модернізація агломераційного цеху. Це дозволить не тільки оновити виробниче обладнання та підвищити енергоефективність агломераційного виробництва (зниження витрат природного газу на 10%), але і поліпшити екологічні показники.

Працюють п'ять коксохімічних заводів і коксохімічне виробництво "Азовсталь". З вогнетривких і флюсодобувних підприємств виробничу діяльність здійснюють п'ять підприємств, а три – не працюють.

За даними Луганської міської ради (працює під контролем бойовиків), 23% із значущих для міста промислових підприємств здійснюють свою діяльність у січні 2015 Серед них "Луганськтепловоз", Луганський авіаційний ремонтний завод, завод трубопровідної арматури "Маршал", НПЦ "Трансмаш" та ін. У першому кварталі поточного року планують розпочати роботу ще три підприємства. Зараз практично зупинений найбільший Алчевський меткомбінат, який за підсумками 2014 скоротив виробництво прокату на 39,3%, сталі – на 40%, чавуну – на 38,2%.

Після неодноразових звернень голови Луганської ОДА Геннадія Москаля Кабмін передав залізничну інфраструктуру, розташовану на контрольованій України території області, у підпорядкування Південної залізниці (управління якої знаходиться в Харкові). Раніше залізнична інфраструктура Луганщини належала дорозі, управління якої залишилося в окупованому Донецьку. Це призвело до паралічу роботи залізничного транспорту, зокрема, через неможливість поставки дизельного палива.

Обсяг реалізованої промислової продукції в січні-листопаді 2014 р.


 

Реалізовано товарів та послуг (без ПДВ и акцизу)

всього, млрд грн

доля, %

Україна

1066,8

100

Донецька обл.

164,0

15,4

Луганська обл.

43,9

4,1

Источник: Госстат

Темпи зростання обороту роздрібної торгівлі (у порівнянних цінах), %

 

январь-ноябрь 2014 г. к январю-ноябрю 2013 г.

2013 г. к 2012 г.

Украина

91,4

108,6

Донецкая обл.

63,0

108,3

Луганская обл.

51,0

106,4

Киев

96,3

110,3

Источник: Госстат

Експорт-імпорт товарів у січні-листопаді 2014 р.

 

Экспорт

                  Импорт

изменение за год, %

доля в общем объеме, %

изменение за год, %

доля в общем объеме, %

Украина

88,7

100,0

72,4

100,0

Донецкая обл.

70,4

15,9

53,1

3,9

Луганская обл.

57,7

3,8

57,6

2,0

Источник: Госстат

Міграція населення у січні-листопаді 2014, чол.*

    

На 10000 осіб наявного населення

прибуло

вибуло

приріст

Україна

129,4

122,8

6,6

Донецька обл.

69,6

93,8

-24,2

Луганська обл.

61,6

68,1

-6,5

Киевськаобл.

195,8

130,5

65,3

*На основе данных о смене регистрации постоянного места проживания
Источник: Госстат

Що відбувається на окремих підприємствах

Достовірну актуальну інформацію про ситуацію на конкретних підприємствах, розташованих на окупованих територіях, отримати часто неможливо. Але якщо проаналізувати навіть уривчасті відомості, то можна зрозуміти, що багато промпідприємств зіткнулися з труднощами здійснення фінансових розрахунків; з розривом виробничих зв'язків; відчувають гостру нестачу в електроенергії, сировини і комплектуючих; не можуть своєчасно виплачувати заробітну плату.

Місцеві "влади" поки побоюються сильно тиснути на великі підприємства, але середньому і дрібному бізнесу загрожують закриттям, якщо ті не почнуть платити "податки" на місці. Але такі погрози діють далеко не на всіх – тисячі підприємств дрібного і середнього бізнесу вже перереєструвалися на безпечних територіях (в сусідніх областях). Змінив свою юридичну адресу і перевів центральний офіс з Донецька в Київ і ПУМБ.

Підприємства і компанії страждають від бандитизму. Так тільки в січні було декілька повідомлень про напади на металобази в Донецьку, звідки у величезних обсягах викрадають продукцію. Непоодинокі й випадки "націоналізації". Наприклад, 26 листопада в офіс "ХАДО" у Донецьку приїхали озброєні люди і повідомили, що тепер компанія належить іншій людині, після чого відібрали у директора відділення всі ключі і виштовхали його з приміщення.

Об'єкти інфраструктури та підприємства потрапляють під обстріл. Так з липня 2014 по 21 січня 2015 року на територію Авдіївського коксохіму впало більше 110 снарядів, в результаті чого з ладу неодноразово виходило обладнання підприємства, страждали його співробітники. Потужності заводу зараз завантажені не більше ніж на 25%.

Авдіївський коксохім після обстрілу


Фото: reporter.dn.ua

Через ушкодження залізниці наполовину потужності працюють маріупольські "Азовсталь" і комбінат ім. Ілліча. 22 січня шахта "Північна" ДП "Дзержинськвугілля" була знеструмлена через обстріл, під землею на кілька годин були заблоковані 84 гірники. Напередодні з аналогічної причини в Червоногвардійському районі на шахті "Бутівської" на глибині залишилися заблокованими 17 осіб.

На Старобешівській ТЕС, яка знаходиться на території так званої ДНР, накопичено 150 тис. т вугілля, в той час як на станціях в інших регіонах його менше 10 тис. т. Пояснення просте – вугілля, що видобувається в зоні АТО, дуже складно вивезти звідти. Ось його і складують на цій ТЕС. Бойовики займаються контрабандою вугілля автомобілями. Офіційні ж транспортування вугілля із зони АТО з 23 січня дозволені тільки залізничним транспортом – такий припис РНБО.

Проти одного з таких поїздів проукраїнські партизани зробили диверсію на станції "Червона могила". Але Луганський губернатор Геннадій Москаль повідомив, що цей поїзд віз вугілля для української ТЕС у м Щастя, яка працює на вугіллі марки "А". Такого вугілля на підконтрольній території України немає, він видобувається в контрольованих бойовиками Ровеньках і Свердловську. Губернатор пояснив, що вугільні підприємства "Ровенькиантрацит" і "Свердловськантрацит", як і ТЕС в Щастя, належать ДТЕК і зареєстровані на підконтрольній Україні території. Вугілля спочатку вивозиться на територію Росії, проходить там митний і прикордонний контроль, а потім іншою дорогою завозиться вже на контрольовану України територію Луганської області та вивантажується на ТЕС у м. Щастя.

Влітку і на початку осені минулого року надходила інформація про те, що на деяких підприємствах проводиться демонтаж обладнання, яке вивозиться до Росії. Йшлося про Сніжнянський машинобудівний завод, Луганський патронний завод, донецькі підприємства "Топаз" та "Точмаш", краснодонську "Юність". Всі ці підприємства мають важливе оборонне значення. Але офіційно було заявлено, що технічну та фінансову документацію вдалося вивезти з окупованої території, і вона не потрапила в чужі руки.

В Донецькій області все ще близько 44% великих і середніх підприємств є прибутковими, в Луганській – 41%

Лом, викрадений на захоплених підприємствах, бойовики намагаються вивозити із зони бойових дій. "Постачань" в Росію їм здається вже мало, тому робляться спроби вивезти його в далеке зарубіжжя, але для цього потрібно перетнути територію, контрольовану України. Не всі такі рейси виявляються успішними. Так у січні на станції Сартана були затримані два склади з вантажем брухту чорного металу, документи на який мали ознаки підробки.

Керівництво "Луганськтепловозу" говорить про те, що з лютого на невизначений термін можлива зупинка робочого процесу через проблеми з поставками комплектуючих. Раніше ж повідомлялося про те, що портфель договорів підприємства на 2015 сформований і затверджений бізнес-план на весь рік (підприємством володіє російський "Трансмашхолдинг", який і забезпечують йому основну частину замовлень).

З травня минулого року з міркувань безпеки не працюють хімічні підприємства "Концерн "Стирол" і "Сєвєродонецьке об'єднання "Азот". Не працював і Новогорлівський машзавод. З початку червня через відсутність електрики і води зупинив свою роботу машинобудівний завод "Бетонмаш".

"АВК" ще в березні почала на Луганській кондитерській фабриці капітальну реконструкцію. Виробництво було закрито, майданчик – очищена, на ній обіцяно побудувати коли-небудь нове підприємство. Співробітникам фабрики була надана можливість продовжити роботу на інших виробництвах компанії.

Провайдер "Воля-кабель" заявив про припинення з 7 грудня надання телекомунікаційних послуг в Донецьку.

Мережа магазинів АТБ попередньо оцінює свої втрати від війни більш ніж в 1 млрд грн. Компанія каже про захоплення і руйнуванні терористами магазинів і складів, розкраданнях товару і грошей, псування устаткування і викраденнях автотранспорту. На сьогодні в 64 населених пунктах Донецької та Луганської області з 226 торгових об'єктів "АТБ" закриті 156 (майже 70%). Інші продовжують працювати, у тому числі 22 – у зоні бойових дій.

В іншій же мережі – "Амстор" на тлі боїв у Донбасі розгорілася війна між співвласниками: мажоритарними – "Смарт-холдингом" (70%) і міноритарієм Володимиром Вагоровський (15%). Протистояння почалося з того, що представники мажоритарія виявили, що вся виручка з 18 магазинів, які розташовуються в зоні бойових дій, перераховується на невідому їм фірму. Тому й було вирішено відсторонити Вагоровський від оперативного оправления мережею.

"Влада" самопроголошених "ДНР" і "ЛНР" намагається реанімувати хоча б окремі закриті виробництва. Так відео про "запуск" у січні лінії розливу горілки на "Луга-Нова", розміщене в інтернеті, викликало багато саркастичних коментарів. А на Лутугинському науково-виробничому валковому комбінаті 20 січня відбувся пробний пуск потужностей. Але керівник підприємства визнав, що у них немає необхідних для повномасштабної роботи обсягів електроенергії. Та й замовлень на продукцію поки немає. Ведеться мова і про відновлення роботи Стахановського заводу феросплавів, але існує невизначеність у питанні реалізації його продукції. Ведуться переговори з потенційними споживачами з РФ, але випускалася рані продукція була орієнтована не на Росію, так що потрібна серйозна перебудова.

Всі подробиці в спецтемі Нове загострення у війні з Росією

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти