Валютний прогноз: чи продовжить гривня зміцнюватись в 2020 році

23 жовтня 2019, 07:51

Олександра Романюк Олександра Романюк

Економісти вважають, що все залежить від того, за яким сценарієм розвиватиметься українська економіка. Але фактори ризику називають різні

На початку цього тижня долар нарешті почав вести себе так, як від нього очікували восени: почав зростати. 21 жовтня американська валюта рішуче подолала психологічну позначку в 25 гривень в бік підвищення, офіційний курс гривні встановився на рівні 25,03 грн. Втім, це "досягнення" протрималося рівно одну добу. Вже 22 жовтня офіційний курс знову знизився до 24,97 грн за долар, а до середи, 23 жовтня, впав ще більше – до 24,84 грн за долар.

Реклама

Таке вперте небажання української валюти девальвувати змусило різні фінансові інститути переглянути свої прогнози з цього приводу. Так, Міжнародний валютний фонд поліпшив прогноз по курсу долара на кінець 2019 року зі 28,68 грн/дол. до 26,75 грн. До кінця 2020 року відтепер замість 29,96 грн в МВФ очікують курс 27,73 грн/долар.

Раніше прогноз щодо курсу поліпшило агентство S&P. На кінець 2019 року – до 27 грн (було 28,6 грн), на кінець 2020 го – до 27,5 (було 30 грн/дол.)

Тим часом, в первинному проекті держбюджету на 2020 рік закладений курс долара 28,2 грн. Однак в новому макропрогнозі Міністерства економрозвитку цей показник також переглянутий у бік пониження. Правда, конкретних цифр в міністерстві поки не озвучують – очікують, щоб розрахунки були затверджені Кабміном. Нагадаємо, в держбюджеті-2019 як орієнтир на кінець року закладався курс 29,4 грн/долар.

Економісти не втомлюються повторювати, що курс національної валюти і темпи її девальвації залежать від стану національної економіки, від макроекономічних показників. Чим кращі макропоказники – тим стабільніша гривня. Останнім часом низка міжнародних фінансових організацій поліпшили прогнози по ВВП України і на поточний, і на наступний роки. Так, МВФ змінив прогноз зростання українського ВВП на 2019 рік з 2,7 до 3%. Всесвітній банк вважає, що Україні в поточному році цілком реально показати зростання ВВП 3,4% (раніше прогнозувалося 2,7%). На 2020 рік прогнозні показники для України ще краще. МВФ, втім, поки не змінив прогноз по Україні, залишивши в якості орієнтира колишні 3%. А Світовий банк поліпшив прогнози зростання ВВП до 3,7%. Хоча в цілому очікується уповільнення зростання світової економіки, Україна виявляється в даному випадку приємним винятком.

Реклама

У Міністерстві економрозвитку очікують, що в 2019 році зростання ВВП складе цілих 3,5%, а на наступний рік закладають зростання ВВП на рівні 3,7% – і це за базовим, або "консервативним" прогнозним сценарієм, як висловився глава Мінекономіки Тимофій Милованов на прес-конференції, присвяченій презентації нового макропрогнозу. За оптимістичним же сценарієм – в разі, якщо вдасться домогтися збільшення інвестицій,- результат очікується набагато краще.

Експерти згодні, що курс долара і в цьому, і в наступному роках буде залежати від того сценарію, за яким піде розвиток української економіки.

"Ставлення до гривні помітно покращилося за останній рік за рахунок повернення економіки до зростання і на тлі різкого гальмування інфляції. У цих умовах інвестори все з більшим інтересом дивляться на прибутковість активів в національній валюті. Їх не зупиняє той факт, що НБУ з квітня цього року знизив облікову ставку з 18% до 16,5%. Це все одно дуже високий рівень на тлі ставок основних світових валют, що прагнуть до нуля. Сприятливу для інвесторів картину доповнюють прогнози МВФ, які обіцяють зростання української економіки вище 3% в найближчі кілька років. Якщо ці прогнози справдяться, USD/UAH цілком може продовжити курсувати в діапазоні 25-28, рухаючись до вересня 2020 до нижньої його межі і розвернувшись до зростання потім. Більш екстремальний негативний сценарій передбачає ескалацію торгових воєн і неконтрольоване поширення їх наслідків на світові рики. В даному випадку курс гривні може не тільки перетнути позначку 30 грн за долар, а й закінчити 2020 рік поблизу 35 грн/дол", – вважає економічний експерт, глава компанії "EXANTE Україна" Володимир Позній.

"У цьому році, швидше за все, долара по 28 вже не буде. Можливо, на кінець року зможемо побачити долар по 26 грн. Але в січні 2020 го курс може піднятися і до 28, і до 29 грн. А влітку – знову опуститися до 24 грн. Якщо ми не будемо брати нові кредити МВФ, проблем з гривнею не буде. Швидше за все, вона буде зміцнюватися. А як тільки візьмемо кредит у МВФ – знову побачимо обвал української валюти", – упевнений економіст, президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти