Підвищення мінімальної зарплати: відповіді на п'ять головних питань

28 жовтня 2016, 08:35

Олександр Панченко Олександр Панченко

Пенсії заморозять, податки перерахують, а візьмуть нововведення, якщо Кабмін знайде фінанси

У Кабміні дали роз'яснення з приводу підвищення мінімальних зарплат удвічі з 1 січня. Міністр соцполітики Андрій Рева розповів, за рахунок чого влада збирається підвищити доходи, що буде з пенсіями, субсидіями, а також з податками і штрафами, які обчислюються в мінімальних зарплатах. Експерти прогнозують збільшення інфляції через попит, перш за все на продукти.

Реклама

Депутати в свою чергу ще не знають, чи будуть голосувати за запропоновані правки до бюджету. "Підвищувати соцстандарти потрібно, але, за нашими підрахунками, потрібно додатково 130 млрд грн, – сказав нам член бюджетного комітету ВР Іван Крулько. – З нашим комітетом це не обговорювалися. Якщо Кабмін покаже, де взяти гроші, то депутати приймуть поправки до бюджету" .

Звідки вишукали кошти на підвищення зростання ВВП, виведення зарплат з тіні і "брудні" гроші

За словами Реви, Кабмін хоче використовувати два головних джерела, за рахунок яких можна підняти мінзарплату до 3200 грн, зрівнявши її з прожмінімума для працездатних. Перше джерело – це зростання економіки України, перш за все ВВП, який, як планують в Кабміні, збільшиться за підсумками 2016- го на 3%, або приблизно на 50 млрд грн. Другий – виведення зарплати з тіні, так як тепер зарплатний мінімум збільшиться вдвічі, а значить, на стільки ж зростуть податок на доходи фізосіб і відрахування в Пенсфонд (єдиний соцвнесок). В результаті бюджет нібито стане менше дотувати Пенсфонд, у якого, нагадаємо, дефіцит – більше 150 млрд грн, і зможе пустити ці гроші на підвищення мінзарплати. "Жодним чином не планується зростання грошової маси через її друкування або залучення іноземних кредитних ресурсів", – уточнив міністр.

Також він додав, що, знижуючи в минулому році ставку ЄСВ майже вдвічі (з 41% до 22%), Кабмін розраховував на відповідну реакцію бізнесу по вибілювання зарплат, за рахунок якого у вигляді податків мало надійти близько 30 млрд грн, але цього не відбулося. За підрахунками Мінфіну, недобір склав 23 млрд грн. Тепер влада сподівається, що підприємці будуть змушені подвоїти білу зарплату. Міністр фінансів Олександр Данилюк поки малооптимістичний, за його словами, Мінфіну ще належить розрахувати потребу бюджету в додаткових коштах.

Реклама

А президент Украналітцентра Олександр Охріменко каже, що ВВП цього року зросте не більше ніж на 0,5%, а доходи бюджету можна збільшити лише за рахунок інфляції та девальвації гривні. Також він уточнив, що деклароване підвищення – це "брудними" (без вирахування податків, які віднімуть більше 20%, або 700 грн). тобто на руки працівник отримає приблизно 2500 грн, що навіть менше нової продкорзіни (2700 грн).

Чи не забрати в людей субсидії: до травня 2017 роки нічого не зміниться, а потім їх перерахують

З огляду на, що держдопомога на комунальні послуги нараховується, виходячи з доходів мешканців за попередній рік, то в нинішньому опалювальному сезоні (з 1 жовтня 2016 року по 30 квітня 2017 року) вже призначені субсидії збережуться, навіть якщо з 1 січня у їх одержувачів виростуть доходи, зокрема мінімальна зарплата.

А ось в подальшому субсидії перерахують, і такі родини можуть не отримати держдопомогу, або вона буде менше. Але, за словами Реви, дворазового зростання тарифів на "комуналку" в наступному році точно не буде, тому реальні доходи таких сімей виростуть. У експерти мають іншу думку. "У бюджеті немає достатньо грошей на субсидії. Зростання мінзарплати скоротить число одержувачів майже вдвічі порівняно з нинішнім, або до 4-5 млн сімей, – підрахував Охріменко. – У найскладнішому становищі опиняться сім'ям, де є безробітні або непрацюючі офіційно, так як такій людині в соцзабезі автоматично нарахують доходи в розмірі двох мінзарплати, або 6400 грн, яких фактично немає, і субсидію сім'я не отримає".

Що з цінами: м'ясо та молоко подорожчають

В тренді
Перші сім банків погодилися видавати іпотеку під 7%: список
Реклама

За словами Реви, Кабмін не очікує великого зростання інфляції, так як додаткові доходи, які отримають небагаті люди, підуть на покупку продуктів і інших товарів. А покупка стимулює розвиток їх виробництва, підвищення зарплат в цих сферах і підйом економіки. Економісти, навпаки, побоюються подорожчання найпопулярніших продуктів. "Якщо підвищувати міндоходи поступово, то стрімкої інфляції можна уникнути, а одноразова, та ще дворазове підвищення може їй сприяти, – говорить президент Украналітцентра Олександр Охріменко. – Першими подорожчають м'ясо і молокопродукти, ціни на які два роки росли менше рівня інфляції за все через низький попит на них. Після підвищення мінзарплати м'яса і молока явно стануть купувати більше, і ціни можуть піднятися на 25-30%". Про те, що зростання соцстандартів розкрутить інфляцію, заявив і заступник голови НБУ Дмитро Сологуб, але якою вона може бути, поки сказати не готовий. "Щоб розуміти, якою буде ефект на інфляцію, спочатку потрібно зрозуміти, як буде працювати ця схема. Поки ж ми бачимо тільки якісь загальні речі", – каже Сологуб.

Коли слідом за зарплатами зростуть пенсії: виплати "осучаснять" в 2017 році

Рева підтвердив, що, на жаль, збільшення мінзарплати до 3200 грн не призведе до зростання мінімальних пенсій. "Мінпенсії залежить не від мінзарплати, а від прожмінімума для непрацездатних, який з 2017 року планують збільшити всього на 10% (з 1130 грн до 1247 грн) – відповідно так само збільшаться і базові пенсії", – сказав міністр. Це означає, що з 1 січня 2017 року вони зростуть на 117 грн, або до тисячі двісті сорок сім грн. У той же час Мінсоцполітики збирається в наступному році зайнятися "осучасненням" раніше призначених пенсій. Тобто перерахунком, виходячи з величини середньої зарплати в країні за 2013-2015 рр. (Зараз вважають за нижчою зарплатою за 2012 р, і пенсії виходять менше), яка входить в формулу розрахунку пенсій.

Зарплати чиновників підвищаться тільки у фахівців, тобто чиновників найнижчого рангу, які сьогодні отримують 1800-2500 грн. Але, з огляду на, що їхні оклади зафіксовані і більше не будуть прив'язані до мінімальної зарплати, то більш високооплачувані категорії держслужбовців залишаться без надбавки.

У бюджетній сфері тарифної ставки залишаться прив'язаними до ставки 1-го розряду (з 1.1.17 р виросте з 1 185 до 1600 грн). Тобто у половини фахівців (з 1 по 12 розряд або від прибиральниці до викладача 1 категорії) зарплати стануть відрізнятися символічно, на 10-50 грн, так як їм усім доплачуватимуть до 3200 грн плюс 10 грн в порівнянні з зарплатою попереднього розряду).

Реклама

Найгірше буде працюючим в приватному секторі. Так, заступник голови Спілки роботодавців Олексій Мірошниченко вже заявив, що з бізнесом підвищення мінзарплати не узгоджено, і будуть вжиті адекватні заходи, щоб вижити. Це може бути, наприклад, переведення працівників на погодинну оплату або трудові договори, щоб платити за відпрацьований час або виконану роботу, що дозволить нараховувати менше прожмінімума.

Штрафи і збори: змінять закон, щоб народ не платив більше, а чиновники не декларували менше

За словами Реви, уряд має намір змінити систему прив'язки оплати ліцензій, судових зборів, штрафів та інших платежів до мінзарплати. Якщо цього не зробити, то при затвердженні Верховною Радою нової мінзарплати автоматично зросте вдвічі плата за все ліцензії (від права на розробку надр до дозволу на продаж підакцизних товарів), штрафи на посадових осіб, які обчислюються в мінзарплати, мінімальний судовий збір – по незначних справах, наприклад, про розлучення, збільшиться вдвічі (з 550 до 1100 грн). Також зросте в два рази податок на нерухомість. І навпаки – під податок на розкіш потраплять автомобілі вартістю не 1,03 млн грн, як зараз, а від 2,4 млн грн, яких в Україні одиниці. Полегшає і чиновникам: їм в е-деклараціях можна буде не вказувати суми фінзобов'язань (кредитів), грошових активів, які менше 120 тис. грн (зараз 60 тис. грн). За словами Реви, Кабмін подасть законопроект, за яким ці платежі стануть фіксованими і щорічно будуть переглядатися при затвердженні державного бюджету.

Всі подробиці в спецтемі Пенсійна реформа

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти